Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2012-10-17
ISBN: 978-83-7534-058-7
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Miłość w zasięgu ręki

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o prawie przyciągania, choć zazwyczaj termin ten pojawia się w publikacjach dotyczących bogactwa i kariery zawodowej. Jednak prawo to, jako jedno z praw wszechświata, funkcjonuje również w innych sferach naszego życia. Wystarczy tylko, że skupimy się na czymkolwiek, byśmy otrzymali tego obfitość - niezależnie od tego, czy będą to pieniądze czy… miłość.

O przyciąganiu miłości właśnie i o związkach pisze Agnieszka Przybysz, autorka wielu programów coachingowych, założycielka pierwszego w Polsce Coaching Institute i ekspert relacji. Jej książka Przyciągnij miłość. Odkryj tajniki miłości i wspaniałych relacji, opublikowana nakładem wydawnictwa Nowa Proza, to krok ku przywróceniu równowagi w naszym życiu i wskazówka, jak tworzyć harmonijne relacje z otoczeniem. To także drogowskaz dla serca i umysłu, który może zaprowadzić nas drogą miłości, a właściwie - który pomoże przyciągnąć uczucie do siebie.

O coachingu wiele się ostatnio mówi, stał się „modnym” kierunkiem studiów, interesują się nim zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Horyzont jego zastosowań jest rozległy, zaś skuteczność - mierzalna, a dodatkowo autorka jako specjalistka od coachingu relacji doskonale wie, jak sprawić, byśmy odkryli w sobie wspaniałego człowieka i zaczęli żyć pełnią życia. Mimo, że zazwyczaj sceptycznie podchodzę do różnego rodzaju poradników, to mając już wcześniej do czynienia z coachingiem i obserwując znakomite efekty sesji, mogę tylko zachęcić do lektury książki Przybysz.

W dwudziestu jeden rozdziałach autorka nie tylko przybliża czytelnikom działanie prawa przyciągania, ale też obala krążące o nim mity. Przekonuje czytelnika, że przyciągnięcie wspaniałego związku może stać się znakomitą zabawą, musimy jednak określić dokładnie nasze oczekiwania, skupić się na pozytywnych emocjach związanych ze szczęśliwym związkiem oraz rozpocząć inspirujące działania, słuchając przy tym podszeptów intuicji.

Przybysz zwraca również uwagę na pułapkę, w którą wpada większość z nas – jeśli koncentrujemy się na tym, co jest teraz (czyli na braku miłości), to dostaniemy tego więcej (czyli… nic). Konieczna jest zatem zmiana punktu koncentracji uwagi.

Agnieszka Przybysz przedstawia również trzy poziomy miłości, a także osiem najczęściej popełnianych błędów w związkach z mężczyznami, zadaje również pytania o różnice miedzy potrzebami kobiet i mężczyzn w doborze partnerów. Skłania do zastanowienia się nad tym, jak istotną rolę odgrywają w naszym życiu przekonania dotyczące tego, co „możemy”, a czego „nie możemy” i wzorce myślenia, przejęte zazwyczaj od rodziców bądź innych osób mających wpływ na nasze dorastanie.

Niezwykle cennym rozdziałem jest ten, który traktuje o wartościach w związkach i relacjach. Autorka zachęca do wynotowania z listy tych zasad, które zwróciły naszą uwagę i określenia indywidualnej wartości. Jako, że żyjemy w otoczeniu innych ludzi, warto poznać również zasady i wartości, by móc komunikować się z nimi przez pryzmat tego, co jest dla nich istotne. Przybysz pokazuje, jak możemy poznać swoje wartości, a także – poprzez obserwację zachowań czy zadawanie pytań – wartości drugiego człowieka. Poznamy także 10 przykazań, by z łatwością przyciągnąć miłość do naszego życia, rozpoczynając od zadbania przede wszystkim o zdrowe relacje z samym sobą, a także 10 przykazań udanych związków.

Mimo, że publikacja Przyciągnij miłość nie przedstawia szczególnie odkrywczych teorii i nie podaje cudownych sposobów na idealny związek (czy takie istnieją?), to zmusza nas do zastanowienia się nad przyczynami zaburzonych relacji z otoczeniem czy braku partnera. Agnieszka Przybysz zwraca również uwagę na niezwykle istotną kwestię związków – partnerstwo nie polega na uzupełnianiu wzajemnych braków drugiej osoby, ale na wzmacnianiu jej  atutów. Odkrywa tym samym powielany przez wielu ludzi błąd, którego konsekwencją nierzadko jest rozpad związku czy konflikty z otoczeniem.

Autorka, pisząc w prosty sposób o rzeczach tak trudnych i niedefiniowalnych, a jednak pięknych, jak miłość, wykazała się niezwykłym wyczuciem i delikatnością, nie tracąc jednak nic z wizerunku profesjonalistki. Przytoczone sytuacje i problemy konkretnych osób pozwalają na bieżąco śledzić przemiany zachodzące w świadomości ludzi uczestniczących w procesie coachingu, a także i w nas samych. Prawdziwym „bonusem” jest dodatek do książki, czyli Tablica Marzeń, którą możemy stworzyć sami - i to nie tylko dla obszaru „Partnerstwo”, ale dla wszystkich sfer naszego życia, niejako „zamawiając” sobie spełnienie marzeń.

TANITA plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: