Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przygody kapitana Hatterasa

Juliusz Verne

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Fundacja Marka Kamińskiego
Data wydania: 2011-03-15
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-929787-1-8
Liczba stron: 468
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Każdy powinien zdobyć swój własny biegun

Instytut Marka Kamińskiego, znanego podróżnika i działacza społecznego, wydał nieznaną wcześniej na naszym rynku powieść Juliusza Verne`a Przygody Kapitana Hatterasa, pochodzącą z 1864 roku. Prawie 150 lat temu ówcześni Polacy mogli ją czytać w odcinkach w Gazecie Polskiej, lecz nigdy nie przybrała ona postaci książki w języku polskim. Dziś Przygody Kapitana Hatterasa zostały wydane w dość ciekawej formie: sprawiającej wrażenie „cegły” publikacji w twardej oprawie, zdobionej oryginalnymi rycinami i bogatej w cenne, znacząco ułatwiające lekturę przypisy.

 

Jest to opowieść o wyprawie na biegun północny napisana w charakterystycznym dla autora Tajemniczej wyspy stylu. To historia śmiałków, pchanych w nieznane ciekawością, chęcią przekraczania granic poznania i własnych słabości. To swoista inspiracja dla ludzi pragnących poznawać świat, jak również - samych siebie. Takich jak Marek Kamiński. Nic zatem dziwnego, że świetnym wprowadzeniem do książki jest krótka i mądra przedmowa jego autorstwa.

 

Kiedyś na powieściach przygodowych Juliusza Verne`a wychowywały się całe pokolenia. Dzieci kapitana Granta, Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi czy Wyprawa do wnętrza Ziemi fascynowały i urzekały. Działały na wyobraźnię czytelników. Po latach zaś nieraz zaskakiwały wizjonerstwem i trafnością wielu pomysłów jakże płodnego francuskiego pisarza. Były świetnymi lekturami, doskonałą zachętą dla młodzieży do wkroczenia w świat literatury. W dzisiejszych czasach już tak nie jest. Czytanie powieści przygodowych wypierają nowoczesne komputery, gry wideo, telefony komórkowe. Młodzi czytelnicy wolą sięgać po romanse paranormalne, fantasy pełne bajkowych stworów i magii. Rzeczywiste wyzwania nie są tak atrakcyjne, jak ucieczka w fikcję. Rzeczywiste wyzwania są zbyt realne, zbyt wymagające. O wiele łatwiej odurzać się oparami fikcji, gdzie kilka zaklęć góry przenosi. Zawsze jednak znajdzie się przynajmniej garstka odmieńców, którzy sięgną po ciekawie napisaną powieść - taką jak Przygody Kapitana Hatterasa.

Niebanalne, czasami kontrowersyjne postaci; mrożące krew w żyłach przygody; walka z czasem, nieokiełznaną przyrodą i własnymi słabościami; opis zdobywania bieguna - to wszystko czeka na nas w tej książce. W powieści okraszonej delikatnym humorem i nasyconej sporą dawką historii podboju trudno dostępnych rejonów Ziemi. Bohaterowie stawiają czoła wyzwaniom, czerpią z tego siłę, żyją pełnią życia. Cieszą się każdym dniem w myśl zasady carpe diem!

Podobnie, jak w niezapomnianych powieściach Alfreda Szklarskiego, i tu otrzymujemy solidną porcję historii i geografii. Część wiedzy zdezaktualizowała się może po latach, ale tak to już jest z nauką. Nowe fakty wypierają stare, śmiałe hipotezy zastępują dotychczasowe, a motor postępu wymaga odrzucenia tego, co zostało zweryfikowane negatywnie. Nie umniejsza to jednak wartości książki, która pokazuje stan wiedzy i umysłów ludzi połowy XIX wieku.

 

Czytając powieść Verne`a widać jak wielkie zmiany dokonały się w przeciągu lat dzielących nas od wydarzeń opisywanych w Przygodach Kapitana Hatterasa. Inne jest podejście do wielu spraw, co widać chociażby na przykładzie swoistej fascynacji i pozytywnej oceny polowań na dzikie zwierzęta - takie jak wieloryby, dzikie niedźwiedzie czy foki. Prawie dwa wieki temu, w początkach rewolucji przemysłowej idee ekologiczne nie były specjalnie modne, a człowiek w starciu z przyrodą dbał przede wszystkim o swoje dobro. Książka Verne'a pokazuje nam, jak zmienia się świat i jak  zmienia się sam człowiek. I jak w niektórych z nas ciągle drzemią te same siły, pchające do poznawania otaczającego nas świata - czy to w skali mikro czy makro, kosmosu, ciała ludzkiego czy morskich głębin.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Przygody kapitana Hatterasa Biegun
Tobiasz Piątkowski, Jarosław Gach
Okładka - Przygody kapitana Hatterasa Razem na bieguny
Marek Kamiński
Okładka - Przygody kapitana Hatterasa Przygody kapitana Hatterasa
Juliusz Verne
Okładka - Przygody kapitana Hatterasa Nadzieja dla serc. Poradnik dla małych i dużych
Praca zbiorowa
Okładka - Przygody kapitana Hatterasa Wielka podróż Lulie
Warabe Aska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów