Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim!

Arthur Conan Doyle, Marta Fihel, Dariusz Jemielniak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Telbit
Data wydania: 2010-02-24
Kategoria: Języki obce
ISBN: 978-83-60848-97-5
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Choć "Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim" to nie podręcznik do samodzielnej nauki – jak deklaruje wydawca – lecz raczej uzupełnienie nauki już pobieranej dla osób, które posiadają pewien zasób wiedzy i umiejętności z zakresu tego języka, to jest to jedna z najlepszych dostępnych na polskim rynku pomocy naukowych. Wciągające, trzymające w napięciu opowieści zachęcają bowiem do tego, by po tę książkę sięgać możliwie często, zaś doskonale opracowane słowniczki, ćwiczenia i komentarze z pewnością sprawią, że nauka ta będzie przyjemna, że nikomu nie przysporzy większych problemów.

 

W książce autorzy opracowania zebrali kilka najciekawszych opowiadań o przygodach błyskotliwego detektywa. Warto podkreślić, że nie są to opowiadania w żaden sposób dostosowywane do potrzeb polskiego odbiorcy – możemy zapoznać się z nimi w formie, w jakiej przedstawił je Arthur Conan-Doyle, dzięki czemu zachowane zostają ich walory literackie. Opowieści te są interesujące, zaskakujące, świetnie napisane, miejscami – zabawne. Conan-Doyle napięcie buduje znakomicie, dzięki czemu całość czyta się bardzo przyjemnie. Czasem tylko – by poszczególne lekcje dało się łatwo od siebie oddzielić – redaktorzy decydują się na podzielenie opowieści na kilka części, co wydaje się uzasadnione i zrozumiałe, choć może odrobinę zaburzyć rytm lektury.

 

Bezpośrednio po każdej partii tekstu odnajdujemy wyjaśnienia, komentarze i – w końcu – ćwiczenia. Marta Fihel i Dariusz Jemielniak nie tylko objaśniają podstawowe struktury gramatyczne – komentują  również pojawiające się w tekście frazeologizmy, wspominają o formulach archaicznych i rzadko spotykanych, ale też przekazują całkiem sporą wiedzę o kulturze Wielkiej Brytanii i krajów anglosaskich. Całość komentarza napisana jest przystępnie, acz kompetentnie – niewiele w tej warstwie można książce zarzucić.

 

Niewiele można również zarzucić wyjaśnieniom najtrudniejszych słów, które odnajdujemy na marginesach kolejnych opowiadań. Umieszczenie ich w bezpośrednim sąsiedztwie tekstu to dobry pomysł – dzięki temu czytelnik nie musi odrywać się od lektury, by poznać trudniejsze pojęcia – zwłaszcza dla najmłodszych czytelników mogłoby to być deprymujące.
W części ćwiczeniowej autorzy pozwalają sprawdzić, co czytelnik zrozumiał i przyswoił sobie podczas lektury. Najpierw pozwalają nam skontrolować stopień zrozumienia tekstu, który właśnie przeczytaliśmy. Następnie badamy zrozumienie struktur gramatycznych i zasad, jakie nimi rządzą, by na koniec przejść do ćwiczeń leksykalnych. Te zwykle pojawiają się w formie krzyżówki, co stanowi zabieg – jako się rzekło – bardzo atrakcyjny.  

 

Są więc „Przygody Sherlocka Holmesa" nie tylko ciekawą lekturą – są również materiałem o nieocenionej wartości edukacyjnej, są świetną pomocą naukową, mogą stać się punktem wyjścia do nauki ciekawej i atrakcyjnej dla najmłodszych. Ale jako podręcznik do samodzielnej nauki – przynajmniej podstaw – raczej się nie sprawdzą, wymagają bowiem od czytelnika już pewnej wiedzy. Są raczej doskonale opracowanym materiałem umożliwiającym poszerzenie własnej wiedzy – jeśli tak będziemy je traktować, spełnią wszystkie nasze oczekiwania z nawiązką. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Przeczytane:2013-12-04, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim! Śmierć i dziewczyna
Andrzej Klawitter
Okładka - Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim! Niosący latarnie
Rosemary Sutcliff
Okładka - Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim! Srebrna Gałąź
Rosemary Sutcliff
Okładka - Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim! Zemsta
Sharon Osbourne
Okładka - Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim! Ty
Zoran Drvenkar
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów