Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Przyjaciele

Marta Madera

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7469-280-4
Liczba stron: 238
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

Po „Przyjaciół” Marty Madery sięgałam z przekonaniem, że oto wpada mi w ręce zwyczajne czytadło, obyczajowa powieść współczesna, typowe dzieło literatury popularnej. Już po paru stronach przekonałam się, jak bardzo moje wyobrażenia odbiegały od rzeczywistości.

„Przyjaciele” to opowieść o kilku bliskich sobie ludziach (mających już własne rodziny, dzieci, kłopoty). Grupa znajomych spotyka się w Smutnym Banasiu – knajpce na krakowskim Kazimierzu – by omawiać swoje życiowe wybory, rozwiązywać problemy, doradzać sobie i wspólnie się bawić. Narratorka, Marta – trzydziestolatka, matka dwójki dzieci, szczęśliwa żona, studentka medycyny – relacjonuje wieczorne rozmowy przy barze, snuje wspomnienia i cieszy się życiem. A razem z nią mogą się cieszyć czytelnicy.

Marta Madera bowiem posiada cenną umiejętność pisania pogodnego, radosnego, ku pokrzepieniu udręczonych codziennymi sprawami rodaków. Nawet jeśli pojawiają się nad bywalcami Banasia czarne chmury – rozwiewa je prędko pomoc przyjaciół, uśmiech i lekkość stylu autorki. W tej książce tylko Banaś jest smutny, choć geneza nazwy zaprzecza jakimkolwiek ponurym skojarzeniom.

Madera nie przedstawia wydarzeń w sposób ciągły, prezentuje kilkadziesiąt sekwencji – krótkich rozdziałów, ukazujących grupę krakowian w rozmaitych sytuacjach. Brak rozwlekłości, przegadania, refleks i cięty dowcip – to niewątpliwe plusy tej książki. Madera pisze zwięźle i zgrabnie. Wykorzystuje skojarzenia brzmieniowe („nas było cztery, a lustro było formatu A4”) i aluzje literackie („w łazience działy się tego wieczora sceny (…) dantejskie, gdyż komedia była boska”). Na początku Madera zarzeka się, że „wszystko w tej powieści jest wyssane z palca”. Całość jednak sprawia wrażenie, jakby była zbiorem najzabawniejszych zanotowanych rozmów, błyskotliwie puentowanych dialogów i celnych ripost, zestawem opisów wesołych sytuacji. Natłok humorystycznych wydarzeń wbrew pozorom nie męczy, pozwala za to odpocząć i pośmiać się beztrosko.

Zgromadzenie olbrzymiej ilości śmiesznych i zaskakujących scenek, choćby nie wiem jak zabawnych, nie mogłoby jednak zaciekawić odbiorców. Marta Madera łączy poszczególne opowiastki dzięki cennej umiejętności – gawędziarskiemu stylowi. Przez zdolność plotkarsko-naturalnego sposobu relacjonowania wydarzeń, autorka „Przyjaciół” może stworzyć wesołą, wartką i barwną opowieść.

Miejscami „Przyjaciele” Marty Madery przypominają nieco „Nigdy w życiu” Grocholi. Wyłapywanie absurdów polskiej rzeczywistości, zabawa przeciwnościami losu, poszukiwanie sprzeczności i brak wyrażanych bezpośrednio wniosków – to łączy Maderę z fragmentami powieści Grocholi. Poza tym – różnice wskazują na plus dla Marty Madert. Jest zdecydowanie lepsza, nie zanudza wątkami sentymentalnymi i nieszczęśliwymi miłościami. Nie przygnębia i prezentuje jasną stronę życia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów