Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ptasi śpiew

Sebastian Faulks

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-01-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377851777
Liczba stron: 560
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Agnieszka Chmielewska-Mulka

"Ptasi śpiew" jest opowieść o miłości, śmierci, seksie i przetrwaniu. Stephen Wraysford, młody Anglik, przybywa w sprawach służbowych do Amiens w północnej Francji w 1910 roku i zatrzymuje się u rodziny Azaire. Zakochuje się nieszczęśliwie w zamężnej Isabelle. Ale w świecie na krawędzi wojny ich stosunki ulegają zmianie i Stephen zgłasza się na ochotnika do walki na froncie zachodnim. Jednak jego miłość do Isabelle na zawsze pozostaje w jego sercu. Mężczyzna doświadcza okropności konfliktu - z której ani on ani żaden z czytelników tej książki nie wyjdzie nieodmieniony.
Pierwsze rozdziały dotyczą romansu, w którym autor wyraźnie odtwarza uczucie przytłaczającego pragnienia i lekkomyślnego zachowania, które towarzyszą prawdziwej pasji. To jednak dopiero początek historii Stephena Wraysforda, bo wkrótce przenosimy się wraz z nim, jako młodym oficerem, w realia I wojny światowej. I to jest właśnie to, co sprawia, że ta powieść jest taka niesamowita. Wiedząc, że fikcja została oparta na prawdziwych wydarzeniach, wraz z żywymi opisami, autor sprawił, że historia jest tak bardzo poruszająca. To nie tylko kronika wydarzeń wojennych, choć Sebastian Faulks jest mistrzem szczegółu, który sprawia, że czytelnicy czują, że są rzeczywiście w błocie Flandrii. Były momenty kiedy i ja wstrzymywałam oddech i odczuwałam wraz z nimi strach. Przedostatni rozdział jest tak wzruszający, że płakałam, a to dla mnie jest niezwykłe. 
W powieści ukazana jest przyjaźń pomiędzy Stephenem a Michaelem Weirem, kolegą-żołnierzem i obejmuje również historie innych żołnierzy walczących z nimi. Jest to utwór barwny i niezwykle szczegółowy. Faulks opisuje wydarzenia, które żołnierze codziennie przeżywali. Pomimo niepokojącego charakteru niektórych z tych scen, powieść jest pięknie i mądrze napisana.
Autor łączy tu również historię Stephena Wraysforda z czasów I wojny światowej z czasami bardziej współczesnymi (wnuczka Stephena, Elizabeth) i dzięki temu dowiadujemy się co stało się z jej dziadkiem - dzięki odnalezieniu przez kobietę dzienników naszego bohatera pisanych podczas wojny. Powieść jest skonstruowana tak, że akcja na przemian przenosi się w czasie i przypomina czytelnikowi o korzyściach, które mamy dzisiaj dzięki poświęceniu tych ludzi w przeszłości.
Każdy, nawet ktoś kto nie służył w siłach zbrojnych, natychmiast zrozumie zastosowany tu czarny humor w celu ukrycia strasznej rzeczywistości i przerażenia. Faulks skłania również do refleksji nad tym w jaki sposób każdy aspekt życia zmienia się gdy trwa wojna. Autor rozumie daremność wojny i jej skutków dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od przynależności narodowej. Jedną z najbardziej przejmujących części w książce, według mnie, jest opis uczuć saperów głęboko w tunelu pod polem bitwy, którzy wiedzą, że te same nadzieje i lęki odczuwają również wiele metrów dalej inni saperzy. Ich śmierć nigdy nie jest dłuższa niż ułamek sekundy.
"Ptasi śpiew" to książka szokująca. Jest niezwykle wzruszająca, opisuje okropności, które znosili żołnierze podczas I wojny światowej. Trudno jest przeczytać tę książkę i nie zanurzyć się w nim. Raz przeczytana nigdy nie zostanie zapomniana. Bez wahania polecam lekturę absolutnie każdemu, ale przede wszystkim każdemu politykowi, który myśli o wysyłaniu młodych ludzi na wojnę...

Sebastian Faulks (rocznik 1953) angielski powieściopisarz, dziennikarz, kontrowersyjny komentator. Mieszka i pracuje w Anglii. Urodził się w Donnington. Jego ojciec był żołnierzem ale wedle tradycji rodzinnej pracował w firmie prawniczej Pitman and Bazett. Sebastian interesował się od zawsze literaturą i muzyką. Ojciec chciał by został dyplomatą. Sebastian ukończył Cambrige. Wyjechał do Paryża. Był nauczycielem. Jako dziennikarz współpracował z Daily Telegraph, Sunday Telegraph, The Independent, The Guardian, The Evening Standard. Później nawiązał współpracę z telewizją i radiem. Żonaty, ma trójkę dzieci.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
"Ptasi śpiew" to historia niezwykłej miłości mającej miejsce w okolicach I Wojny Światowej. Mnie niestety książka jakoś bardzo nie zachwyciła, była interesująca, to prawda i momentami naprawdę bardzo wciągająca i wywołująca różne, czasem z sobą sprzeczne, emocje. Ale nie do końca podobał mi się główny wątek miłosny pomiędzy bohaterami. Miałam wrażenie, że jest trochę nierealny i naciągany, szczególnie przez całkiem sporą różnicę wieku, wiem, że to teoretycznie nie powinno mieć znaczenia, ale mi jednak trochę nie pasowało. Bardzo spodobał mi się natomiast sposób pisania powieści z różnej perspektywy czasowej. O ile dobrze pamiętam, mamy do czynienia z trzema płaszczyznami czasowymi, przed I Wojną Światową, w trakcie (gdy Stephen przebywa na froncie) i kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny. Takie przeplatanie tych rzeczywistości było naprawdę bardzo interesujące.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów