Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pytania o wiarę. Ksiądz odpowiada

ks. Piotr Gąsior

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2011-06-17
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516- 393-3
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Wiara polega na bezwarunkowym przyjęciu prawd, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Jest łaską oraz cnotą teologalną nadprzyrodzonego pochodzenia. Książka „Pytania o wiarę” przybliża problemy nurtujące współczesnego młodego człowieka. Zawiera pytania postawione przez licealistów podczas spotkań katechetycznych oraz odpowiedzi kapłana archidiecezji krakowskiej, księdza doktora Piotra Gąsiora. Swoje rozważania autor rozpoczyna od uświadomienia czytelnikowi konieczności wezwania Ducha Świętego, którego pomoc jest nieodzowna w przyjęciu do wierzenia treści nie dających się pojąć rozumem.

 

Książka składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi zestaw pytań autentycznych („z życia wziętych”), postawionych przez uczniów, a także odpowiedzi księdza katechety. Druga natomiast zawiera rachunek sumienia adresowany do młodzieży (starsi również z powodzeniem mogą z niego korzystać), opracowany w oparciu o Dekalog, a także „Modlitwę za dzieci, młodzież i wychowawców”.

 

Obserwując współczesnego (zwłaszcza młodego) człowieka, łatwo jest zauważyć przekorę (w wielu przypadkach nie można również wykluczyć ciekawości lub niewiedzy), z jaką odnosi się on do treści wiary przekazywanych na katechezie. Stawiane przez niego pytania dotyczą przede wszystkim tego wszystkiego, czego uczy Kościół, a co wypływa z Objawienia. Tak więc w poradniku księdza Piotra Gąsiora znalazły się następujące działy: Pismo Święte, Bóg, Człowiek, Zwierzęta, Rzeczy ostateczne, Liturgia, Sakramenty Święte, Przykazania Boże, Przykazania kościelne, Seksualność, Życie duchowe, Historia Kościoła, Zakony, Duszpasterstwo, Duchowieństwo oraz Religioznawstwo.

 

Odpowiedzi udzielane przez księdza katechetę są ścisłe i konkretne. Z powodzeniem mogą być stosowane poza salą katechetyczną, bowiem wyczerpują temat w sposób dokładny i szczegółowy. Chętni łatwo zaspokoją swoją ciekawość lub niewiedzę. Przestanie więc być tajemnicą to, co do tej pory pozostawało niewyjaśnione, na przykład: „Czy Adam i Ewa to byli ludzie-małpy?”, „Gdzie znajduje się dusza człowieka przed urodzeniem?”, „Czy jest granica, po przekroczeniu której przyozdabianie i upiększanie własnego ciała jest grzechem?”, „Dlaczego są na świecie zabójstwa?”, „Czy zwierzęta mają duszę?”, „Czy przed własnym ślubem trzeba się spowiadać trzy razy?”, „Na czym polega białe małżeństwo?”, „Czy seks przez internet jest grzechem?” Te i wiele jeszcze innych problemów zostanie rozwiązanych po lekturze „Pytań o wiarę”.

 

Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech z pewnością trafi w gusta czytelników. Któż bowiem zna odpowiedź na wszystkie pytania? Każdy natomiast bardzo chętnie zaspokoi ciekawość. Katecheci zyskają pomoc w zawiłej drodze prowadzenia młodzieńczych serc w stronę Pana Boga, a młodzieży łatwiej będzie przezwyciężyć trudności dnia codziennego. Jest to więc lektura dla wszystkich.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów