Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rasmus, rycerz Białej Róży

Astrid Lindgren

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 1999-01-01
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 83-10-10508-8
Liczba stron: 143
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: monotema

Oto kolejny tytuł cyklu o przygodach detektywa Blomkvista i bractwa Białej Róży. Tym razem do grupy przyjaciół dołącza mały Rasmus, który przyjeżdża do miasteczka wraz z ojcem-naukowcem na okres wakacji. Rasmus jest sympatycznym pięcioletnim chłopcem, ale jego pobyt w miasteczku nie zapowiada się spokojnie. Praca jego ojca-naukowca budzi bowiem zainteresowanie grupy przestępców. Pewnej nocy Rasmus i jego ojciec zostają porwani i wywiezieni na wyspę, gdzie przestępcy chcą wymusić na naukowcu wydanie obliczeń dotyczących ważnego wynalazku. 

Uprowadzenie widzą Kalle i jego przyjaciele i natychmiast podejmują oni działania. Podążają tropem porywaczy, utrudniają im życie, krzyżując plany, a ich działania, choć bawią do łez, są nadspodziewanie skuteczne. Oczywiście, niemałą rolę w całej historii odgrywa przyjacielski policjant - posterunkowy Bjork.

Cykl o Blomkviście to wspaniała literatura - dynamiczna akcja, zajmujący wątek kryminalny i dowcipne teksty sprawiają, że książkę czyta się fantastycznie bez względu na wiek. 


Przyznam, że sama nigdy nie zgłębiałam twórczości Lindgren. Moja znajomość jej literackich dokonań ograniczała się tylko do Dzieci z Bullerbyn. Tymczasem okazuje się, że książki Lindgren zupełnie się nie zestarzały, a - co więcej - ich lektura sprawi ogromną przyjemność zarówno najmłodszym, jak i starszym. Nigdy nie jest za późno, by powrócić do świata tej pisarki, by sięgnąć po książki autorki, która po prostu bardzo poważnie traktuje młodego czytelnika.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Historia porwania małego Rasmusa, który dopiero co dołączył do Bractwa Białej Róży.

Nie spodziewałam się tego typu historii po autrce Madiki i Dzieci z Bullerbyn. Istny kryminał dla najmłodszych. I chociaż ja już jestem bardziej posunięta w latach, to momentami akcja mroziła mi krew w zyłach. Jestem zachwycona tym, że autorka tworzyła tak różne ksiażki.
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Opis z pewnością zachęca do przeczytania, może się skuszę.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów