Raúl. Sekrety legendy

Raul. Żywa legenda jednego z najlepszych klubów Europy. Wieloletni kapitan Realu Madryt.
Wydawnictwo Sin Qua Non posiada bogatą ofertę biografii sportowców. Jedną z nich jest właśnie ta, autorstwa Ulisesa Sancheza - Flora. Muszę przyznać, że autora trochę poniosło odnośnie tytułu książki, gdyż żadnych sekretów tego idola tu nie poznajemy. Jest on więc zdecydowanie nad wyrost.

Pierwsze dwa rozdziały książki napisane są kolejno przez Anitę Kobylińską, która współtworzy stronę realmadryt.pl oraz Łukasza Gąsiorka, który jest prezesem polskiej Peni Realu Madryt Aguila Blanca. Dopiero po ich przeczytaniu przechodzimy do biografii Raula - tej faktycznej.

Muszę przyznać, iż niniejsza biografia napisana jest trochę chaotycznie. Każdy rodział pisany przez Ulisesa zaczyna się powieścią - występują dialogi z rodziną, trenerem - następnie kontynuowana jest typowa biografia. Opisywana kariera klubowa Raula oddzielona jest od występów w reprezentacji. Jedynym plusem, który ratuje tę książkę przed "zatonięciem" jest ostatni rozdział "Kim jest Raul?". Znajdziemy tutaj wypowiedzi klubowych zawodników, trenerów, prezydentów i współpracowników. Wypowiedzi te dają więcej informacji na temat tego, jakim Raul jest jako człowiek, nie piłkarz. W rozdziale przeprowadzonym przez Anitę Kobylińską znajdziemy jedyne wypowiedzi samego Raula w tej książce.

Książka jako biografia należy do przeciętnych. Jestem przekonany, iż mimo to wiele osób bo nią sięgnie ze względu na imię zawodnika, którego dotyczy. Dodam, że większej informacji o Raulu, które znajdują się w książce znajdziemy na pierwszej lepszej stronie internetowej. Ulises Sanchez - Flor nie spisał się pisząc tę biografię. Raul przedstawiony jest jako bohater, ambitny piłkarz niczym człowiek doskonały, a przecież każdy ma jakieś wady, o których nie znajdziemy tu ani słowa. Książkę polecam fanom tego piłkarza, choć wielu z nich po przeczytaniu tej książki nie będzie zadowolona, lecz zawsze warto próbować.

Informacje dodatkowe o Raúl. Sekrety legendy:

Wydawnictwo: Sine Qua Non