Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7648-045-9
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Na pytanie o nazwisko mistrza horrorów jest tylko jedna odpowiedź: Stephen King. Autor znanych na całym świecie powieści grozy, w których  bez wątpienia można dostrzec elementy literatury science-fiction, baśni czy sensacji, a z których wiele, między innymi „Lśnienie” czy „Miasteczko Salem” trafiło na duży ekran. I chociaż w swojej najnowszej powieści, „Ręce mistrza”,  Stephen King nie zaskakuje specjalnie oryginalnością, to należy przyznać, że właściwie od pierwszej do ostatniej strony książki włos się na głowie czytelnika jeży.

Edgar Freemantle, właściciel firmy budowlanej, mężczyzna w średnim wieku, w wypadku na jednym z placów budowy traci prawą rękę. Na tym jednak obrażenia się nie kończą. Traci pamięć, ma rozkruszone biodro, złamaną prawą nogę i żebra oraz uszkodzone pole Broca, skutkiem czego staje się dla niego problemem formułowanie zdań. Po opuszczeniu szpitala coraz częściej miewa ataki agresji oraz wybuchy niekontrolowanego gniewu, których później nie pamięta. Dodatkowo do pasji doprowadza go ciągłe swędzenie amputowanej ręki – tak zwany ból fantomowy. Za namową swojego psychiatry, Xandera Kamena, który daje mu szmacianą lalkę Rebę - przedmiot, na którym Edgar może wyładować swoją złość – nasz bohater decyduje się zmienić otoczenie, wyjechać z Minnesoty i spędzić rok na jednej z wysp Zatoki Meksykańskiej, Dumie Key. Wynajmuje przytulny dom, który nazywa Wielkim Koralem, po czym rozpoczyna z początku krótkie, a z czasem coraz dłuższe spacery brzegiem morza. Poznaje Wiremana, mężczyznę po pięćdziesiątce, z którym natychmiast się zaprzyjaźnia, a który opiekuje się Elizabeth Eastlake, starszą już kobietą, właścicielką nieruchomości i większej części gruntów na Duma Key. Od momentu przybycia na wyspę, Edgar Freemantle odczuwa wewnętrzny przymus rysowania. Z początku są to tylko szkice zachodów słońca, jakie widział przez okna pokoju „Floryda”, jednak z czasem rysunki i obrazy zaczynają objawiać swoją tajemniczą moc. Z mroków przeszłości zaczynają rozbrzmiewać niewypowiedziane wcześniej zdania oraz wyłaniać się kontury niezamkniętych spraw.

Stephen King z właściwą sobie zręcznością buduje napięcie właściwie od pierwszych zdań powieści. I chociaż na właściwy rozwój akcji należy poczekać, to liczne wątki poboczne – w ogólnym rozrachunku nieistotne – są w takim samym, jeśli nie większym stopniu mrożące krew w żyłach. „Ręka mistrza” jest jednak mimo wszystko klasycznym horrorem z udziałem tradycyjnych „straszydeł” – małych dziewczynek, jak również istot, których czytelnik właściwie nie ma prawa się spodziewać – złowrogo uśmiechniętych żab i makabrycznego, choć pogodnego dżokeja. King doskonale posługuje się narzędziem, jakim jest język. W kulminacyjnym momencie powieści zdania są krótkie i urywane, co potęguje w czytelniku uczucie strachu.

A bać się jest czego. Szczegółowe opisy topielców, ich opuchniętych, bladych ciał, fetor rozkładających się zwłok silnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Jednak fabuła powieści, która w gruncie rzeczy jest dość przewidywalna, ani nawet makabryczne wizje Edgara-malarza nie są w stanie tak bardzo przerazić, jeśli nie dołączy się jeszcze prostego, ale stymulującego wyobraźnię języka. Stephen King wplata w wypowiedzi swoich postaci język meksykański – język tragicznie zmarłej żony jednego z bohaterów, co znakomicie ubarwia dość banalne dialogi. Autor nie stroni też od wulgaryzmów, których jest w powieści całe mnóstwo. Jednak nie razi to zbytnio, wręcz przeciwnie, uwiarygodnia zachowania bohaterów, ich emocje – strach, przerażenie lub złość.

Całość jest dobrym, działającym na wyobraźnię horrorem. Schemat powieści jest typowy. Bohaterowie, nie wiedząc czemu, zostają włączeni w rozgrywające się tajemnicze zdarzenia. Próbują odkryć prawdę, której cena okazuje się bardzo wysoka. Tragedie rozgrywające się na ich oczach niejednego człowieka pozbawiłyby chęci do życia, jednak bohaterowie Kinga czują na swoich ramionach ciężar powierzonej im misji, którą do końca wypełniają. „Rękę mistrza” czyta się z zapartym tchem. Nierzeczywiste, wymyślone przez autora potwory zostawiają swój ślad w podświadomości czytelnika. Doskonale opisane obrazy tworzone przez Edgara wydają się niepokojące, a często nawet przerażające. Najnowsza powieść Stephena Kinga to z pewnością profesjonalnie napisane „straszydło”, a miłośnicy tego gatunku w niedługim czasie pewnie doczekają się ekranizacji książki.

BooksMyHarbour plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Opinie,Stephen King,
,,Każdy człowiek, jeśli tylko nie jest obłąkany, potrafi na pewnym poziomie świadomości rozpoznać różne głosy, którymi przemawia do niego wyobraźnia..."
To właśnie ta książka sprawiła, że zaczęłam postrzegać Stephena Kinga jako artystę wszechstronnego. Uruchomił on u mnie te zakamarki wyobraźni, do których inni autorzy nie potrafili dotrzeć i sprawił, że kolory nabrały dodatkowych odcieni.
Ustawił sztalugi, wyjął pędzle i obraz malował się sam, nie potrzebował użycia dłoni, wystarczyły słowa.
Paradoks tej powieści polega na tym, że (mimo iż jest w istocie horrorem) niesie ze sobą ogromny ładunek pozytywnej energii. Nie znam innej, równie mrocznej książki w tak artystycznym kształcie.
Rozdziały zatytułowane "Jak powstaje obraz" to istny pejzaż duszy wrażliwego człowieka.

Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Przeczytałam mnóstwo książek Kinga, ta jest zdecydowanie jedną z najwybitniejszych.
AgnieszkaG plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo dobra książka. Jak u Kinga. Trzyma w napięciu. Niesamowite jest ujęcie motywu talentu. Jak łatwo może on zapanować nad naszym życiem i stać się przyczyną horroru. Mistrzostwo.
Paula33683312 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
najlepsza książka jaką czytałam jeśli ktoś jest zainteresowany to proponuje przeczytać KOMÓRKĘ to również dzieło mojego ulubionego autora Stephena Kinga od razu wciąga zawiera sceny drastyczne ale jest ich niewiele naprawdę polecam
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Opinia znajduje się na moim blogu:
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Ulubione,Wyzwanie - fantastyka ,
Stanowcza jedna z najlepszych książek Kinga. Niesamowicie wciągająca. Opowiada o pewnym biznesmenie- Edgar Freemantle-, który ulaga poważnemu wypadkowi. Jego całe życie przewraca się do góry nogami. Traci najbliższych. Za namową swojego psychologa przenosi się na spokojną wyspę, gdzie musi się zrelaksować. Jedyne czego chce to rysować. jednak z czasem traci kontrole nad swoimi pracami, które stają się źródłem wielu problemów - jego obrazy "ożywają". W czasie pobytu Edgar poznaje czarującą staruszkę(Elizabeth Eastlake) i jej opiekuna. W trakcie okazuje się, że wyspa Duma Key także ma swoje tajemnice, a z tymi wiąże się historia panny Estlake. Gorąco Polecam!
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Moja faworytka w twórczości Kinga.
Wciągnęła mnie historia postaci, tworzonych obrazów i tajemnicy która się za nimi kryje. Zwrot "la loteria" na stałę zagościł w moim słowniku :)
slash plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z moich ulubionych.
kroplina plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
Podpisuję się pod wcześniejszymi opiniami...Fantastyczna książka. Jedna z lepszych książek Stephena.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Dawno nie czytałam tak dobrej książki Kinga !
Kiedy zaczęłam czytać rękę mistrza miałam wrażenie, że to kolejna przyjemna w czytaniu powieść napisana przez Stephena. Pomimo tego, że książka nie jest dla mnie horrorem niesamowicie mi się podobała. Mogłabym wymieniać wiele szczegółów dla których książka ta powinna sobie zasłużyć na przeczytanie przez was w pierwszej kolejności, jednak mogę to ująć w jednym zdaniu:
- King zawsze jest niezawodny !
Polecam wszystkim fanom tego autora, jak i każdemu kto szuka ciekawej, wyjątkowo łatwej w odbiorze oraz czytaniu książki.
roksiaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Najlepsza książka Kinga jaką do tej pory czytałam !
alnilam plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Świetny jak zwykle King. Książka stopniowo wciąga coraz bardziej, a już gdzieś od połowy nie mogłam się od niej oderwać ;)
Tyna2312 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Szczerze powiedziawszy King jest z pewnością niesamowity i nie bez powodu dano mu miano niekoronowanego króla horrorów. Książka postawiła na równe nogi moją wyobraźnie, wywołując przyjemne dreszcze. Gorąco polecam!
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Jak dotąd moja ulubiona książka Kinga, chociaż że po raz kolejny przekonałam się o tym, że nie lubię jego zakończeń. Mimo tego polecam!
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-11-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Horror,