Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rekrut

Robert Muchamore

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania:
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-237-8034-2
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Być agentem wywiadu to też jest jakiś pomysł na życie

 

Agenci wywiadu są tematem tak wielu książek, że na ich wydrukowanie wycięto z pewnością niejeden rozległy las. Rynek chłonie opowieści o tajnych operacjach, spiskach, o ludziach, którzy nie kłaniają się kulom i dla których grawitacja to pestka. Którym nie straszny upał, chłód, brud i głód. Oczytanych, światłych, sprawnych fizycznie, inteligentnych jak członkowie Mensy i szybkich jak młode gepardy. Jedni czytają te książki z wypiekami na twarzy, nie kończąc lektury aż nie osiągną ostatniej strony. Inni patrzą na nich i na te historie z wyraźnie ironicznym uśmiechem. Wszystko zależy od tego co kogo bawi. Muszę przyznać, że pierwszy tom cyklu Cherub Muchamore'a przeczytałem z przyjemnością. Nie żeby to była jakaś oszałamiająca literatura najwyższych, okołoziemskich lotów. To powieść dla młodzieży, mieszanka sensacji i przygody opakowana modnie jak na współczesne rynkowe warunki przystało. Jest to część pierwsza serii zapowiadającą się na jedną z tych, które jak księżniczki w bajkach żyją długo i szczęśliwie. Przynajmniej takie są plany jej twórcy, pisarza o dość skomplikowanych imieniu i nazwisku Robert Kilgore Muchamore.

 

Ten młody człowiek, urodził się bowiem niedawno, w 1972 roku, w Londynie, postanowił pisać dwie książki w ciągu roku dopóki wesoły Pegaz go nie opuści lub nie połamie mu klawiatury. W jakim celu chce tworzyć? Oczywiście, żeby żyć z "godnościom osobistom", ale nie tylko. Sam będąc trzynastolatkiem marzył o lekturze podobnych opowieści, więc jak nadarzyła się okazja postanowił, będąc już trochę starszym, zrealizować te dziecięce fantazje. Zatem docelowym czytelnikiem, przynajmniej Rekruta, jest trzynastolatek. Mam takie idące za mną krok w krok skojarzenie, że jest to wersja dla młodzieży powieści podobnych do tych jakie pisał za życia i ciągle jeszcze tworzy po śmierci niejaki Ludlum. Oczywiście nie wierna kopia, ale coś podobnego w duchu. Głównym bohaterem jest bardzo tajna organizacja rządu brytyjskiego zwąca się przekornie Cherub. Szkoli ona agentów wywiadu do działań operacyjnych. Nie takich jednak zwykłych, a dzieci w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Sposób werbowania, testowania i szkolenia jest głównym tematem Rekruta.

 

Twórcy Cheruba zauważyli, że to czego często nie może dokonać dorosły, choćby najsprytniejszy i najlepiej przygotowany, bez problemu wykonuje dziecko. Nie budzące podejrzeń, słodkie, bezbronne. Tkwi w tym sporej wielkości ziarno prawdy. Ponieważ cykl został zaplanowany na wiele tomów, to można w każdym z nich zająć się czymś konkretnym. Na początek poszło to co było najbardziej oczywiste, metody szkolenia. Nie jest to wbrew pozorom opis podręcznikowy. To barwna, dynamiczna opowieść w której śledzimy losy dwunastoletniego Jamesa Choke'a i jego młodszej dziewięcioletniej siostry Laury. Do Cheruba werbowane są dzieci, dla których los nie był zbyt łaskawy: sieroty, które nie mają już nikogo bliskiego. James i Laura wychowywani byli przez samotną matkę, która zmarła. O ile dziewczynką chciał się jeszcze ktoś zaopiekować, to chłopakowi pozostawał już tylko dom dziecka i oczekiwanie, że ktoś być może zechce go zaadoptować. James nie jest jednak miłym i grzecznym dzieciakiem, sprawia tak zwane kłopoty wychowawcze. Mimo zdolności i inteligencji nie radzi sobie z własnym życiem. I oto nieoczekiwanie przed nastolatkiem pojawia się wybór. Możliwość zmiany dotychczasowego życia bez przyszłości. James podejmuje wyzwanie, czując, że ma szansę na przyzwoity poziom życia, wykształcenie, potwierdzenie własnej wartości. Decyduje się na wstąpienie do Cheruba i żmudne szkolenie, które polega głównie na nieustannym przezwyciężaniu własnych słabości. Tę sensacyjną powieść czyta się całkiem nieźle. Jest zarazem dość poważna, pokazując rzeczywiste problemy nastolatków, jak i rozrywkowa. Przede wszystkim zaś unika nudy, prostego moralizatorstwa, zbyt trudnego dla nastolatków, niezrozumiałego języka.

 

Świat Cheruba i małych agentów przedstawiony jest dość realistycznie. Bohaterowie są tacy, że można się z nimi identyfikować. Są nimi zarówno chłopcy, jak i dziewczyny, które w tej książce wcale nie wyglądają na przedstawicielki słabszej płci. Autor zadał sobie trud, żeby osadzić opisywaną organizację w historii i stworzyć dla niej prawdopodobną legendę. Owszem, pachnie to trochę modnymi nie tylko ostatnio teoriami spiskowymi, ale jest tu pokazane z niewątpliwym urokiem. Opisy są momentami na tyle realistyczne, że możemy poczuć trud wyszkolenia niepełnoletniego agenta wywiadu. Przełamywanie lęków, słabości fizycznych i psychicznych. Rozwój w którym dba się nie tylko o hart ciała, ale i hart ducha. Ukazywanie wartości takich jak przyjaźń, odpowiedzialność, opanowanie, mężność. Kroczymy ścieżkami przypominającymi te po których kroczą prawdziwi żołnierze oddziałów specjalnych. Dla młodego, i nie tylko, czytelnika najważniejsze jest jednak to, że całość jest wciągająca, dobrze opisana, przebojowa. Zastanawiam się tylko, na ile ten świat może podobać się dziewczynom, ale w tej materii nie czuję się wielkim ekspertem. Z tego co widziałem w Sieci to zostały już przetłumaczone na język polski kolejne tomy serii. Na ile będą ciekawe i warte lektury tego nie wiem. Tom pierwszy jest po prostu O.K.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Patiopea plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

Szpiedzy pojawiają się w wielu książkach, filmach, powieściach, czy nawet mediach. To temat, który chyba nigdy się nie zmieni. Oszukiwanie, treningi, kłamstwa, udawanie kogoś kim się nie jest, zdobywanie informacji i wiele innych. Chyba każde dziecko miało taki okres, kiedy chciało zostać w przyszłości szpiegiem. I tutaj pojawia się "Cherub". To oni werbują dzieci w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat i trenują na tajnych agentów. Bo kto by się spodziewał, że nastolatek może być tajniakiem?James jest zwykłym chłopakiem, ale tylko z pozoru. Jego matka operuje siatką złodziei i w zasadzie śpi na pieniądzach. Jej dzieci mogą mieć wszystko: drogie ciuchy, najdroższe zabawki i najlepsze konsole do gier. Do  czasu, gdy kobieta ginie. James i jego siostra zostają rozdzieleni. Chłopak trafia do domu dziecka, natomiast dziewczynka musi zamieszkać, ze swoim ojcem. Pewnego dnia James trafia do Cheruba i postanawia przyłączyć się do organizacji i nauczyć się, jak zostać agentem.Dawno nie spotkałam się z książką, w których główną rolę odgrywają szpiedzy. wszyscy chyba znają film "Mali Agenci", ale od czasu jego powstania, nie miałam okazji spotkać, czegoś chociażby częściowo podobnego. A "Rekrut" nie tylko jest oryginalny, ale łączy w sobie elementy fikcji z trudami dzieciństwa na ulicy. Szpiegami zostają zwykle dzieci, które są sierotami i nie mają gdzie się podziać. Przeżyli wiele i życie i trudy szpiegostwa nie są dla nich tak trudne, jak życie na ulicy, a przede wszystkim są szansą na lepszą przyszłość."Rekrut" to książka przy której nie sposób się nudzić. Autor zadbał o to, aby akcja już od początku nabierała coraz szybszego tempa i cały czas zasypuje nas gradem różnych wydarzeń. Kiedy już myślimy, że to już koniec, dzieje się coś jeszcze. Czasami miałam już wrażenie, że jest tu zbyt dużo wydarzeń. Można byłoby nawet na podstawie tej historii zrobić pełnometrażowy film akcji, który na pewno spodobałby się niejednej osobie.Historia niewątpliwie wciąga i powinna spodobać się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom i różnym wieku. Czasami spotykałam się z opiniami, że to powieść dla dzieci. Moim zdaniem tak nie jest. Każdy w zasadzie może sięgnąć po "Rekruta" i samemu zobaczyć, czy książka się mu spodoba. Faktycznie, czasami dziwnie było mi czytać o osobach młodszych ode mnie, którzy są zdolni do takich rzeczy, poświęceń, ale z czasem przestałam na to zwracać uwagę. Nie ukrywam jednak, że z każdą stroną chciałam być taka, jak oni i tyle potrafić. Lektura sprawiła mi naprawdę wiele frajdy i miło ją wspominam. Szczególnie jeżeli lubicie poczucie humoru, to warto poznać Cheruba.http://ksiazki-patiopei.blogspot.com/2014/02/muchamore-rekrut-pierwsza-misja-modych.htmlZa możliwość poznania tej historii, serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont :)

figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Gdy po raz pierwszy wzięłam tę książkę do ręki na myśl mi przyszło określenie- mali agenci. Nie wiem,czemu skojarzył mi się tytuł filmu z powieścią, z którą tak naprawdę nie ma nic wspólnego. Skojarzenia bywają łudzące, dziwne i niewyjaśnione.
Idąc tropem domysłów mogłabym przypuszczać, że moje pierwsze skojarzenia miało związek z wiekiem głównego bohatera. Jak również jego "pracą", którą po wielu próbach, szkoleniach, ćwiczeniach siły woli , pokonaniu swoich lęków i barier będzie skrupulatnie i z oddaniem wykonywał.


Ale kim jest James, bohater pierwszej części cyklu książek o "sprawach" Agencji Szpiegów Cherub?


James, nastoletni chłopak o złożonej psychice i osobowości. Postać nietuzinkowa, obarczona nieprzyjemnym bagażem doświadczeń. Jako dziecko traci matkę, staje się oporny wychowawczo. Na swoim koncie ma drobne zatargi z prawem.


Mimo swojego impulsywnego charakteru chłopak ma ścisły umysł.  Matematyka to jego ulubiony przedmiot, więc siłą rzeczy pozostałe są dla bohatera tylko nużącym "czymś". Chłopak ma jeszcze jedną wadę. Mianowicie szybko rezygnuje z realizacji wyznaczonych celi.

Na przeciw bohaterowi wychodzi tajna organizacja, zwana Agencją Cherub. Cherub szkoli młodocianych szpiegów, gdyż ci swoim dziecięcym urokiem są w stanie niepostrzeżenie inwigilować podejrzany6ch przestępców czy terrorystów.
Lecz, by się z rekruta awansować do pozycji agenta trzeba przejść mnóstwo wyczerpujących zadań , testów oraz szkoleń. Czy James temu trudowi podoła? A może będzie , jak za każdym razem, i James się podda ?

Powieść jest przeznaczona dla młodzieży , choć swoją szpiegowską tematyką może się spodobać starszemu czytelnikowi. Bohater jest typowym nastolatkiem i takiego zachowania należy od niego oczekiwać. Niedorzecznością by było, gdyby jeszcze dziecko było herosem i nie miało swoich strachów i lęków. James boi się np. pływać. Bywa lekkomyślny, impulsywny i niepewny siebie. Lecz wszystko można pokonać. Wszystko można zmienić.

Udowadnia to autor lektury- Robert Muchamore, który językiem pełnym emocji i dreszczyku niepewności prowadzi narracje. Ciekawa tematyka, przemiana bohatera , akcja pełna dynamizmu, to bez wątpienia atuty tej książki. Książka nie jest wielkim tomiszczem i można ją szybko pochłonąć , a tym samym dostarczyć sobie przyjemnej chwili z książką . Polecam

Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Obok Zwiadowców i Harry'ego Pottera, to zdecydowanie najlepsza młodzieżówka.
Szczerze polecam :)
zxcc65 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Książka "Rekrut" należy do mojego starszego brata. W przypływie wakacyjnej nudy postanowiłam ją przeczytać. Opowiada ona o losach Jamsa. Po śmierci matki trafia do sierocińca, co pięć sekund wpada w kłopoty. Po wizycie na komisariacie jest wezwany do pedagoga i budzi się w jakimś dziwnym miejscu. Jest to ośrodek szkoleniowy Cherub. Cherub to organizacja szpiegowska zatrudniająca dzieci.
James oczywiście zgadza się zostać jej członkiem. Po przebyciu szkolenia podstawowego bierze on udział w misji mającej na celu rozpracowanie organizacji terrorystycznej o nazwie Help Earth!
Jednym z największym plusem tej książki jest bardzo dużo akcji, ciągle coś się dzieje. Nie można się przy niej nudzić.
Eli1605 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
leonia Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Asimov Linia koment
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
izabela81 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
angeliczka_1201 Linia koment
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ptasioreczek Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
chabrowacczyteln Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
pinkcafe Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Gosia2725 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów