Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Relaks amerykański

Juliusz Strachota

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2015-06-03
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64057-65-6
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Stres i tempo codziennego życia każą myśleć o relaksie jako o towarze pożądanym. Idealnie by było, gdyby można było go kupić, zaaplikować sobie i wypocząć. Każdy urlop byłby udany, każdy weekend stałby się przyjemnością. Relaks. W dodatku taki amerykański, pełną gębą, na bogato.

 

Juliusz Strachota poświęcił mu całą książkę, opowiadając o losach bohatera uzależnionego od relaksu. Zaczyna się niewinnie – od stresu związanego ze zbliżającym ślubem. Juliusz wybiera się do psychiatry, by ten przepisał mu coś na uspokojenie nerwów. I dostaje cudowny środek, który sprawia, że od razu nadchodzi luz i poczucie spełnienia. Jest naprawdę bombowo tu i teraz. Bo to tak właśnie działa, że nie musisz już nic robić, że jest dobrze, że czas się zatrzymuje. Takie lekarstwo, co jest na taką chorobę, którą miewa każdy. Trzeba tylko razem z lekarzem poudawać, że nie jest się ćpunem, a on nie jest dilerem. Tak zaczyna się wielka przygoda z Xanaxem, lekiem silnie uzależniającym, ale dającym wymarzony relaks choć przez chwilę.

 

Bohater popada w coraz większe uzależnienie, przechodząc samego siebie w wymyślaniu kolejnych sposobów zdobycia cudownego środka. A może go dostać wyłącznie na receptę, odwiedza więc wszystkich lekarzy w okolicy, opowiada wyssane z palca historie o swojej pracy zagranicznego korespondenta, o czyhających na niego niebezpieczeństwach w strefach walk zbrojnych, o związanym z tym stresie. Wszystko zostaje podporządkowane zdobyciu kolejnych dawek.

 

Tak, jest to książka o narkomanii, o staczaniu się, o ograniczaniu swojego istnienia do jednego punktu – ekstazy po zażyciu leku. Bohater nie pamięta, co robi, gdzie, z kim, jest uzależniony tylko od tego, by mieć odpowiednie ilości różowych tabletek. Przerażające, a zarazem prawdziwe. Każdy bowiem chce się wyluzować, zrelaksować, mieć na wszystko "wyjechane" - przynajmniej od czasu do czasu. A gdyby tak ten czas przedłużyć i mieć relaks nieustanny? Ale jest coś jeszcze – poszukiwanie sensu, który jakoś wcale niełatwo znaleźć. Niby gdzieś tam jest, ale w codziennej gonitwie dostrzec go nie sposób. Tabletka pomaga zapomnieć o konieczności jego poszukiwania. Życie nie będzie lepsze, bogatsze i pełniejsze dla wszystkich, ale każdemu dajemy możliwość łykania dokładnie tej samej tabletki. Żeby nie musiał nic robić, tylko kupował więcej tabletek. I tu kończy się poszukiwanie sensu istnienia, zaczyna szukanie kolejnej apteki. Prostsze, prawda?

 

Tylko ta cena jakby za wysoka...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015,Mam,
Kolejna powieść o uzależnieniach, myślałem sięgając po "Relaks", kolejny spazm i zlew w klimacie Jerofiejewa, Pilcha czy Lowry'ego, następna męska przygoda w oparach wódy z duszą utytłaną rzygowinami i wzniosłymi snami o potędze. A tymczasem dostaję wyborną narracją w duchu Białoszewskiego z elegancką tabletką na X w roli głównej, bardziej z damską znerwicowaną torebką kojarzoną, niż z męskim światem po słowiańsku krzepkim i przaśnym, a tak bardzo wstydliwie przy tym romantycznym.
Narratorem ,,Relaksu amerykańskiego" jest sympatyczny młodzieniec, mieszkający w Stolicy i pracujący w niszowym wydawnictwie, ot, wydawałoby się klasyczny egzemplarz bohemy drugiej dekady XXI, rezydującej w knajpkach przy Placu Zbawiciela, słuchającej alternatywnej muzyki, blogującej, permanentnie zaangażowanej w jakieś projekty. I może faktycznie trochę tak jest, bo przecież czym innym jak nie rodzajem życiowego projektu jest podróż bohatera, w której przewodniczką, kochanką, morderczynią, inspiracją i wreszcie celem ostatecznym i absolutnym jest mała tabletka psychotropu o wdzięcznej nazwie Xanax. Skoro więc rzecz jest o uzależnieniu od dragów, pewnie warto byłoby poznać genezę problemu, a przynajmniej tego mógłby spodziewać się czytelnik sięgający po powieść z używkami w tle.

,,Nie wiem [dlaczego piję], a raczej znam tysiąc odpowiedzi. (...) Piję, bo piję. Piję, bo lubię. Piję, bo się boję. Piję, bo jestem obciążony genetycznie. (...) Piję, bo mam słaby charakter. Piję, bo coś mi się przestawiło w głowie. Piję, bo jestem zbyt spokojny i chcę się ożywić. Piję, bo jestem nerwowy i chcę ukoić nerwy. Piję, bo jestem smutny i chcę rozweselić duszę. Piję, kiedy jestem szczęśliwie zakochany. Piję, bo daremnie szukam miłości". Ten cytat z Jerzego Pilcha, mógłby równie dobrze ilustrować stan w jakim funkcjonuje i jaki próbuje jakoś ogarnąć narrator ,,Relaksu".

Czytamy o uzależnieniu, nietrudno jest więc się domyślić, że osią dramaturgiczną będzie rozpaczliwe poszukiwanie upragnionego obiektu pożądania. Rozpacz ta jednak i niebywała wręcz determinacja bohatera podszyte są sporą dawką ironii, stąd pewnie skojarzenia bardziej z Białoszewskim, niż z klasycznymi autorami literatury pijacko-narkotycznej. Przyznaję, że niejednokrotnie zdarzyło mi się parsknąć śmiechem podczas lektury, mimo, iż właściwie to, o czym mowa, jest jakby na zupełnie innym biegunie emocjonalnym i w gruncie rzeczy jednak na końcu przeraża. Przeraża to, jak łatwo i niepostrzeżenie człowiek staje się marionetką koncernu farmaceutycznego, pacynką, która bez aptecznego paliwa nie ruszy z miejsca, która staje się nie tylko klientem, ale i zajadłym wyznawcą, psychofanem.
Zabawne są jednak wszystkie te zabiegi, jakie przedsiębierze narrator, desperackie próby zdobycia funduszy na kolejną dawkę, bawi postać Pana z Providenta, który bezskutecznie usiłuje odzyskać pożyczone środki. Bawi wreszcie, ale i imponuje niesamowicie, przedsiębiorczość narratora, to jak angażuje wszystkie swoje możliwości, cały swój twórczy potencjał do osiągnięcia celu, jak konfabuluje na temat swoich zagranicznych wojaży, w miejsca najdziksze, najbardziej niebezpieczne, rujnujące nerwy i wyczerpujące emocjonalnie. Byle dostać receptę, wykupić specyfik i zanurzyć się w odurzającym relaksie. Sam siebie niejednokrotnie nazywa artystą relaksu i faktycznie nie można odmówić mu finezji i maestrii, jaką udało mu się osiągnąć przez kilka dobrych lat uzależnienia.
To, co nie bawi z pewnością, a co przebija się jednak bardzo wyraźnie przez tę kapitalną brawurową narrację, to dramatyczne oskarżenie przemysłu farmaceutycznego i jego funkcjonowania w patologicznej marketingowej symbiozie ze środowiskiem lekarzy. Oba te złowieszcze podmioty trafiają bowiem ze swoją ofertą idealnie w to, co stało się stanem najbardziej chyba pożądanym w obecnych czasach, a mianowicie w relaks właśnie i najlepiej amerykański, miękki, przyjemny, pastelowy.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów