Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rico, Oskar i złodziejski kamień

Andreas Steinhöfel

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-04-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7767-167-2
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Niepełnosprawność jest stanem, w którym występują ograniczenia w fizycznym lub umysłowym rozwoju człowieka. Posiadając różne formy oraz stopnie, utrudnia ona samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Bohaterami kolejnej już z serii książki Andreasa Steinhöfela są niewyobrażający sobie bez siebie życia dwaj „inni od reszty” przyjaciele. Rico i Oskar doskonale się czują razem, wspomagając jeden drugiego w sytuacjach trudnych i nieprzyjemnych. Wiedząc, że mogą liczyć na siebie nawzajem, dzielnie stawiają czoła przeciwnościom.

 

Lektura niesie czytelnikowi prawdę o największych wartościach, jakimi są: przyjaźń, zrozumienie oraz wrażliwość na potrzeby innych. Napisana w sposób humorystyczny, wielokrotnie wywoła uśmiech na twarzy. Tak więc czytelnik ma okazję dokładnie poznać zalety nieco zaburzonego i nie lubiącego zmian Rica; może wyobrazić sobie intelektualnego geniusza Oskara z wyraźnymi defektami w wyglądzie zewnętrznym, który z powodu silnie odczuwanej (choć dla zdrowego człowieka całkowicie nieuzasadnionej) potrzeby maskowania się nie rozstaje się z pomponiastą czapką z grubej wełny lamy (noszona w środku upalnego lata przyprawia o dreszcze nawet najbardziej odpornego), może też uczestniczyć w poszukiwaniach wyhodowanego przez zmarłego Fitzkego kamienia „cielaczka”.

 

Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka Rico, Oskar i złodziejski kamień stawia ludzi upośledzonych na równi z pozostałymi. Wskazuje na niezwykłe bogactwo, kryjące się w sercach młodych bohaterów. Przestają przeszkadzać pokaźne zęby i uszy wielkości żagli, jakimi został „obdarowany” Oskar. Pozbawiona jest znaczenia denerwująca przenikliwość Rica. Rozświetlona zostaje również tajemnica (po raz kolejny sprawdzili się mali detektywi) tytułowego „złodziejskiego kamienia”. Całości dopełnia mistrzowskie i precyzyjne rozwiązanie zagadki poszukiwaczy szlachetnego rubinu. Wszystko to pozytywnie nastawia do osób niepełnosprawnych, we właściwy sobie sposób realizujących życiowe powołanie.


Śmieszne i zarazem przenikliwe sformułowania zmuszają do głębokich przemyśleń. Dodając uroku lekturze, czynią ją jeszcze bardziej ciekawą. Czarno-białe ilustracje autorstwa Petera Schössowa przyciągają oko czytelnika. Umieszczone w ramkach trudne wyrazy (wraz z wyjaśnieniem) pogłębiają wiedzę. Twarda okładka z sympatycznym rysunkiem, przedstawiającym głównych bohaterów, zachęca do skorzystania z dalszego ciągu. Lektura przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy - żyjąc w „normalnym” świecie - mają jakiekolwiek wątpliwości czy zastrzeżenia dotyczące współżycia niepełnosprawnych w społeczeństwie. Napisana językiem prostym i przystępnym, bez wątpienia dostarczy wielu wrażeń wszystkim, którzy po nią sięgną.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki - 2013,Mam,Przeczytane,

„Rico, Oskar i złodziejski kamień” autorstwa Andreasa Steinhöfela, niemieckiego pisarza, tłumacza i krytyka literackiego, to trzeci tom przygód młodych detektywów. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z prozą Steinhöfela, jednak z przyjemnością nadrobię zaległości w jego twórczości.


Rico jest nastolatkiem. Sam nazywa się „niezwykle uzdolnionym”, jednak tak naprawdę chłopak jest lekko opóźniony w rozwoju. Ma problemy z orientacją w terenie, przez to łatwo się gubi, a w momentach stresu czuje jakby w jego głowie obracał się bęben z kulami bingo. A tak poza tym jest miłym dzieckiem, który od razu wzbudza szczerą sympatię otoczenia. Rico przyjaźni się z Oscarem – niezwykle inteligentnym ośmiolatkiem. Kamienica, w której mieszkają pełna jest arcyciekawych lokatorów. Pewnego dnia chłopcy znajdują na klatce schodowej zwłoki jednego w współmieszkańców. Pan Fitzke był prawdziwym utrapieniem dla sąsiadów, więc szczerze mówić tylko Rico jest smutny z powodu jego śmierci. Starszy pan i nastolatek mieli ze sobą dobry kontakt, a nawet darzyli się przyjaźnią, dlatego też Fitzke zostawił chłopcu w spadku kolekcje swoich kamieni. W trakcie rozwoju wydarzeń Rico i Oskar odkrywają, że z mieszkania Fitzke skradziony został kamień cielaczek. Chłopcy postanawiają rozpocząć prywatne śledztwo i odnaleźć przedmiot. Obaj staja na progu niebezpiecznej przygody, która zawiedzie ich nawet nad Bałtyk, a Oskarowi pomoże naprawić trudne stosunki z cierpiącym na depresję ojcem.


Powieść napisana została w formie pamiętnika. Pierwszoosobowym narratorem jest Rico, który patrzy na świat z szeroko otwartymi oczami. Nastolatek nie rozumie wielu spraw, które wyjaśnia mu Oskar. Rico kieruje się przede wszystkim sercem i empatią, dzięki temu w podstawowych kwestiach okazuje się być mądrzejszym niż wszystkowiedzący przyjaciel. Chłopcy zestawienie zostali na zasadzie przeciwieństw – duży głuptas i mały mądrala. Dzięki temu tworzą wybuchową mieszankę, a ich znajomość prowadzi do zabawnych sytuacji i nieporozumień. Zdecydowanie najlepszymi fragmentami powieści są ramki, w których Rico zapisuje definicje trudnych słów, których znaczenie najczęściej tłumaczy mu Oskar.


Fabuła została tak skonstruowana, że nawet czytelnicy nie znający poprzednich dwóch tomów z łatwością odnajdą się w świecie przedstawionym. Dodatkowym atutem jest zakończenie, które całkowicie mnie zaskoczyło i spowodowało głośny wybuch śmiechu. „Rico, Oskar i złodziejski kamień” jest jedną z najlepszych książek dla dzieci jaką czytałam. Wesoła i mądra opowieść gwarantuje doskonałą zabawę bez względu na wiek. Ale ponad warstwą rozrywkową w powieści znajduje się drugie dno. Opowieść Rico udowodni dzieciom, że bycie innym wcale nie jest czymś złym oraz uwrażliwi dorosłych na świat najmłodszych i ich problemy. Polecam wszystkim bez wyjątku.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
eska16 Linia koment
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Rico, Oskar i złodziejski kamień Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Rico, Oskar i złodziejski kamień Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Rico, Oskar i złodziejski kamień Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Rico, Oskar i złodziejski kamień Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Rico, Oskar i złodziejski kamień O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów