Recenzja książki: Tamar

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Starotestamentalna Tamar to postać biblijna, której imię oznacza „drzewo palmowe”, co w symbolice ludów Bliskiego Wschodu było obrazem całego żyjącego świata, z niego bowiem miało wyrastać wszelkie życie. Po informacje o tytułowej bohaterce Francine Rivers sięgnęła do Księgi Rodzaju, której natchniony autor opowiedział o Tamar wprawdzie tylko w jednym rozdziale, ale za to w sposób szczegółowy i barwny (por. Rdz 38). Zasługując na uwiecznienie w najważniejszej genealogii świata – Rodowodzie Łaski – Tamar dała się poznać jako ta, która nie ustaje w walce o prawo do wiary w jedynego i kochającego Boga. O niej właśnie opowiada Tamar, oddana do rąk czytelnika wzruszająca publikacja Wydawnictwa Aetos, będąca pierwszą z pięciu części sagi o losach kobiet wymienionych w biblijnej genealogii Jezusa Chrystusa.


Tamar była Kananejką, którą Juda (czwarty syn Jakuba i Lei) przeznaczył na żonę dla swojego najstarszego syna Era. Ten jednak nie sprawdził się jako mąż: lekceważąc dobre serce, uczynność i całkowite posłuszeństwo swojej pięknej, młodziutkiej żony, zdawał się nie tylko nie dostrzegać jej zalet i starań, ale wręcz okazywał wobec niej bezwzględne okrucieństwo. Ponieważ zmarł bezdzietnie, zgodnie z prawem lewiratu po jego śmierci potomstwo mieli zapewnić mu bracia. Przyszła więc kolej na Onana, drugiego syna Judy. Ten jednak, mimo wyraźnego polecenia ojca, odmówił dopełnienia prawa lewiratu. Trzeci (po bezpotomnej śmierci Onana) miał stać się ojcem potomstwa dwukrotnie owdowiałej synowej Judy. Ponieważ los potoczył się inaczej, Tamar zmuszona była uknuć niebezpieczny spisek. Z zamieszczonej w Księdze Rodzaju historii biblijnej (przytoczono ją w całości Prologu) wynika, że plan się udał. Ile jednak trudu musiała włożyć Tamar w realizację swojego zamierzenia? Na co się świadomie narażała? Co przeżyła, nim prawda wyszła na jaw? O tym czytelnik dowie się, sięgając po wzruszającą powieść autorki międzynarodowych bestsellerów.


Francine Rivers po mistrzowsku wprowadza czytelników w czasy tamtej epoki. Fabuła powieści wcale jednak nie zmieniła biblijnej sytuacji. Autentyczne są nazwy geograficzne, imiona postaci oraz znane z Pisma Świętego wydarzenia stanowiące treść Starego Testamentu. Zamieszczone w lekturze dialogi są stylistycznie poprawne. W Epilogu krótko przedstawiono kolejne losy rodu Jakuba: pojawienie się wcześniej sprzedanego przez braci Józefa jako namiestnika Egiptu, osiedlenie się w urodzajnej ziemi Goszen, błogosławieństwo Jakuba-Izraela. Uzupełnienie stanowi sześć studiów biblijnych, które można przeprowadzić indywidualnie lub w grupie dyskusyjnej. Na końcu znalazł się także Rodowód Jezusa Chrystusa (Mt 1,1-16).


Tamar to interesujące i doskonałe połączenie faktów religijnych z pozareligijnymi. Powieść przeznaczona jest dla każdego, co oznacza, że sięgnąć po nią mogą nie tylko ludzie wierzący, perfekcyjnie orientujący się w wydarzeniach ówczesnych czasów. Publikacja stanowi bogate źródło wiedzy dotyczącej realiów życia, zwłaszcza obyczajowości społeczności żydowskiej. Jest również wspaniałym przykładem wierności codziennym działaniom, jaka powinna charakteryzować każdego człowieka.

Kup książkę Tamar

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tamar
Książka
Tamar
Francine Rivers
Inne książki autora
Potęga nadziei
Francine Rivers0
Okładka ksiązki - Potęga nadziei

Pierwsza z dwóch części sagi Francine Rivers przedstawia trudne relacje pomiędzy kilkoma kolejnymi pokoleniami matek i córek. Na początku dwudziestego...

Jonatan. Syn Saula, przyjaciel Dawida. Część 3
Francine Rivers0
Okładka ksiązki - Jonatan. Syn Saula, przyjaciel Dawida. Część 3

Jonathan - jeden z pięciu mężczyzn, którzy żyjąc bez rozgłosu – zmienili wieczność. Z zapałem ruszał do boju. Lud szanował go za siłę jego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy