Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rodzina Penderwicków

Jeanne Birdsall

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2007-06-19
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-11288-0
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Cztery siostry - Batty, Jane, Skye i Rosalinda - jadą wraz z ojcem i Psiskiem na wakacje. Mama dziewczynekz marła po narodzinach Batty - panny Penderwick zostały więc tylko pod opieką kochającego je taty. Gromadka trafia do Arundel - miejsca, w którym są przepiękne ogrody i... okropna, despotyczna właścicielka posiadłości, pani Tifton. Dziewczynki zaprzyjaźniają się z synem pani Tifton, Jeffrey'em, a serce Rosalindy podbija młody ogrodnik, Cagney. Tak rozpoczyna się historia z powieści Jeanne Birdsall. Ksiązka ma podtytuł "wakacyjna opowieść o czterech siostrach, dwóch królikach i pewnym interesującym chłopcu" - i to doprecyzowanie idealnie trafia w sedno tomu.

 

"Rodzina Penderwicków" jest wakacyjna nie tylko ze względu na czas akcji, ale też z uwagi na atmosferę powieści - ciepłej, pełnej humoru i przygód. Z czterech sióstr Penderwick każda ma inny temperament, zainteresowania i pomysły. Jane pisze książki, Skye jest rozrabiaką, Rosalinda - jako najstarsza - próbuje opiekować się wszystkimi, a czteroletnia Batty rozumie mowę Psiska i biega wszędzie z ukochanymi przypiętymi na plecach skrzydłami motyla. Jest ponadto nieśmiała i nieufna wobec obcych. Dziewczyny starają się wszystkie konflikty i problemy rozstrzygać we własnym gronie, nie mieszając do tego ojca - który, choć wydaje się być zdominowany przez taką ilość małych kobiet, radzi sobie z ich wychowaniem doskonale i wie, że może im zaufać. Dlatego też nie krępuje ich nadmiernym kontrolowaniem - na wakacje zostawia córkom (do których mówi "żołnierze") swobodę.

 

Pan Penderwick - żeby odwołać się do rodzimej literatury - przypomina trochę Borejkę z Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Tak samo cichy i spokojny, dobry ojciec, tak samo zwraca się do swoich córek, wplatając w swe wypowiedzi cytaty łacińskie (z tym że Penderwickówny nic z nich nie rozumieją). Cztery dziewczynki mogą więc korzystać z uroków lata - przyzwyczajone do braku nadzoru zapominają o surowych zasadach wprowadzonych przez panią Tifton - i wpadają bez przerwy w tarapaty. Z opresji wychodzą często dzięki pomysłowości i łączącej je przyjaźni. Siostry Penderwick mogą kłócić się między sobą, ale kiedy trzeba - stają zawsze w swojej obronie. Niestraszna im nawet pani Tifton...

 

Jeanne Birdsall sprytnie rozwiązuje w powieści problemy dzieci i wyjaśnia genezę niektórych nakazów czy zakazów, wprowadzając odpowiednie wskazówki do fabuły tak, by były niewidoczne dla młodych czytelników. Pokazuje dzieciom, kiedy mogą same decydować o tym, co jest dla nich dorbe, a kiedy muszą podporządkować się żądaniom rodziców. Ale dla odbiorców powieści Birdsall ważniejsze będzie coś innego: to książka niebywale ciepła. Zachęca do lektury nie tylko kolejnymi emocjonującymi przygodami, ale i sposobem opisu bohaterów. Dzieci mogą na sobie polegać, wszystkie przygody muszą skończyć się jak najlepiej i nikt nie będzie samotny. Ten spokój na płaszczyźnie opowieści w połączeniu z mnóstwem dobrej zabawy i ciekawych przeżyć bohaterów na planie fabuyuły składa się na książkę, do której chce się wracać.

 

Optymizm Jeanne Birdsall dodaje otuchy czytelnikom - ta powieść zamiast "wakacyjna" mogłąby się równie dobrze nazywać "rodzinną" (choć ze względu na młody wiek odbiorców - niekoniecznie "familijną"). Jeanne Birdsall wyczarowała tom, w którym nie wykracza się poza realizm - ale jest to realizm humorystyczno-optymistyczny. Próbowała - i to w "Rodzinie Penderwicków" widać - napisać książkę w stylu klasyki literatury dziecięcej, zbliżoną do powieści Frances Hodgson Burnett i do cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza. Nie dorównuje tym pozycjom co prawda stylem, ale i tak "Rodzinę Penderwicków" można śmiało postawić na półce obok "Tajemniczego ogrodu" i książek Lucy Maud Montgomery.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Ukochane lektury,
Niewiele jest książek, które są przepełnione taką prostotą i pogodą ducha jak "Rodzina Penderwicków". Świat przedstawiony w tej książce, choć posiada te same wady i stwarza te same problemy, wydaje się nieco bardziej sympatyczny niż w rzeczywistości.
Wzruszający jest obraz sióstr, które czują się za siebie wzajemnie odpowiedzialne. Razem szukają rozwiązania dla wielu problemów, stawiają czoła pani Tifton...
Największym plusem czytania "Rodziny Penderwicków" jest to, że można na moment zapomnieć o powadze oraz o swoich zmartwieniach i poczuć się jak dziecko :-)
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,Mam,
Czytając RP po raz przeszło czwarty z żalem stwierdzam iż z niej wyrastam. Ta część, którą bardziej dotychczas lubiłam od drugiej, już mnie tak "nie zachwyca". W cudownych żartach dopatrywałam się szczypty goryczy bądź złośliwostek, już nie przeżywałam tak bardzo ich przygód, już nie przepadałam tak bardzo za swą ulubioną bohaterką Skye, co najgorsze: rozdrażniła mnie słodka, urocza mała Batty!
Ach, przykro gdy się zmienia perspektywa na ukochane rzeczy!
mirabell3012 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Mam,
Cztery siostry,każda o innym charakterze,wraz z ojcem i Psiskiem,spędzają wakacje w letnim domku przy posiadłości pani Tifton.
Dziewczęta zaprzyjaźniają się z synem właścicielki.Dni upływają im na wspólnej zabawie i przygodach wśród zieleni ogrodu.
Bardzo sympatyczna książka dla młodszych czytelników.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów