Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rodzina Ulmów

Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Rafael
Data wydania: 2014-02-01
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7569-476-5
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Książka została wydana jako hołd dla rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani wraz z ukrywającymi się u nich Żydami przez żandarmerię niemiecką 24 marca 1944 r. Pięćdziesiąt jeden lat później Józef i Wiktoria zostali odznaczeni pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Od 2008 rodzinie przysługuje tytuł Sług Bożych. W Rzeszowie planowane jest stworzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu imienia rodziny Ulmów.


Książka przybliża nam życie głowy rodziny - Józefa Ulma od jego narodzin. Wspomniane są tu lata szkolne i jego liczne pasje. Mężczyzna był bardzo ambitny i niezwykle pomocny. Założył we wsi pierwsze sady, szkółkę drzew owocowych i sam w niej uczył przyszłych sadowników. Skonstruował nowoczesne narzędzia pszczelarskie, hodował jedwabniki. Introligator, fotograf-amator, konstruował aparaty fotograficzne. Z czasem stał się działaczem w Związku Młodzieży Wiejskiej RP “Wici”. Na jednym z zebrań spotkał swoją przyszłą żonę - Wiktorię. W 1935 roku wzięli ślub. Przez następne 6 lat urodziło im się sześcioro dzieci. Żyli skromnie. 


W 1939 roku do wsi wkroczyły wojska niemieckie. Rok później powstały pierwsze komórki konspiracyjne. Nikt z mieszkańców nie podpisał volkslisty. Rozpoczęła się eksterminacja. Na pierwszy ogień poszli Żydzi. Zostali pozbawieni praw obywatelskich. Nakazano im przeniesienie się na tereny okupowane przez Sowietów. Ci co pozostali byli zmuszani do darmowej pracy na rzecz okupanta. Weszło w życie rozporządzenie o przymusie noszenia przez Żydów białej opaski z gwiazdą Dawida. Nie mogli bez upoważnienia opuszczać wyznaczonego terenu. Karani byli również Ci, co ich ukrywali. W miastach tworzono getta. Żydzi zaczęli uciekać na wieś. Jednak i tam było niebezpiecznie. Ewidencjonowano ich. Wywożono ich do obozów zagłady lub mordowano w lasach. W 1942 roku rozpoczęła się likwidacja gett. We wsi rozpoczęły się polowania na ludzi. Łapano ich i rozstrzeliwano, po czym zakopywano ich ciała na byłym grzebowisku padłych zwierząt. 


Nasi główni bohaterowie byli świadkami tych wszystkich okropności, ponieważ okna ich domu wychodziły na miejsce zakopywania zwłok rozstrzelanych Żydów. Ofiary same kopały swoje groby. Jednak niektórym udało się przeżyć w ukryciu. Na polach, w zaroślach, jarach, w domach mieszkańców wsi. Józef Ulma użyczył schronienia na swoim strychu 8 osobom. Udało im się przetrwać tam półtora roku...


W książce poznajemy również wspomnienia ocalałych: Janiny Kluz, Abrahama Segala, Jana Jakielaszka, Zbigniewa Kluza, Heleny Szylar, Heleny Weltz. Na zakończenie zamieszczone zostały dwie rozmowy: z nieżyjącym już księdzem prałatem Stanisławem Leją, proboszczem parafii pw. św. Doroty w Markowej i z Abrahamem Segalem (jednym z uratowanych Żydów przez mieszkańców tej wsi).


Całość napisana prostym językiem, okraszona mnóstwem starych czarno-białych fotografii. Wydana w twardej oprawie. Formą przypomina album, który został wzbogacony komentarzem. Bardzo wzruszająca i wstrząsająca lektura.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów