Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rodzinne tajemnice

Barbara Delinsky

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-92-15127-2
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Hanna Sieja

Tajemnice do przewidzenia

 

Z pewnością na naszym rynku wydawniczym nie brak książek, które w swej treści i konstrukcji przypominają „Rodzinne tajemnice” Barbary Delinsky, problem w tym czy rzeczywiście istnieje aż tak wielkie zapotrzebowanie na tego typu literaturę. A może to jedynie kwestia gustu, a wiadomo De gustibus…

 

Powieść, której autorką jest z wykształcenia pani psycholog i socjolog traktuje o problemach pewnej rodziny, zrodzonych wraz z dzieckiem o wyraźnie afroamerykańskich cechach, podczas gdy wszyscy znani członkowie familii są biali. Wzajemne podejrzenia i domysły zaburzają spokój w modelowym, kochającym się małżeństwie oraz pomiędzy nim i ich krewnymi, a oczekiwane z takim napięciem dziecko staje się teraz głównym powodem nieporozumień i wątpliwości. Powieść napisana w sposób dynamiczny, aczkolwiek nie porywający, podchodzi do trudnych kwestii w sposób trywialny. Fabuła jest klarowna i spójna, lecz łatwa do przewidzenia. Powrót do korzeni, poszukiwanie tożsamości, próba rekonstrukcji swojego drzewa genealogicznego to kolejne problemy istotne dla powieści. Konfrontacja z przeszłością bywa trudna, choć jest nieunikniona – jeżeli nie ze względu na nas samych to ze względu na nasze dzieci – poucza nas książka. Akcent jest położony na emocje bohaterów, ich działania są zrozumiałe i psychologicznie klarowne. W zachowaniu postaci brak niespodzianek, czegoś co mogło by się wyłamać ich stereotypowemu wizerunkowi. Czy to znaczy, że jesteśmy aż tak przewidywalni w naszych poczynaniach?

 

Główna bohaterka - Dana traci w dzieciństwie matkę, stąd pragnie by jej dom był pełen miłości i otacza swoje dziecko wielkim uczuciem nie zważając na jego zewnętrzny wygląd. Trudniej jest jej mężowi, który pomimo deklarowanego zaufania przekonuje małżonkę do badań DNA. Historia ukazana jest w sposób autentyczny, przywołane w niej wypadki z jedenastego września silnie akcentują zakorzenienie w teraźniejszości. Jeden z wątków pobocznych – historia teścia Dany nasuwa na myśl porównanie z „Piętnem” Roberta Bentona, jednak zdecydowanie na korzyść filmu.

 

Książkę napisano w sposób lekki i czyta się ją jednym tchem (choć nie zapiera tchu w piersiach). Lektura momentami bywa wciągająca, nie pozostaje jednak długo w pamięci. Mało ambitne opisy mogą w pewnym momencie wydać się irytujące, a po głębszym zastanowieniu czytelnik dochodzi do wniosku, że większość bohaterek powieści chodzi w espadrylach, a kiedy ktoś żartuje tudzież złości się to prycha. Łatwo wywnioskować także jakie jest wykształcenie autorki, uwaga skupia się na psychologii bohaterów umieszczonych w oczywistym i mało ciekawie skonstruowanym świecie.

 

Z pewnością atutem tekstu jest wskazanie na uniwersalne wartości. Rodzina, która pomimo wszelkich problemów i zawikłanej przeszłości stara się być jak najbliżej i w końcu zwycięsko przez wszelkie konflikty przechodzi zdecydowanie taką wartością jest. Delinsky wobec kwestii rasowych i problematyki „inności” nie stawia jednoznacznych odpowiedzi, raczej sugeruje rozwiązania. Tekst warty polecenia wszystkim fanom „powieści kobiecej”, robótek ręcznych (o których niejednego można się z tekstu dowiedzieć) i przyszłym mamom.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Na półkach: Przeczytałem,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów