Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2015-08-13
ISBN: 978-83-240-3892-3
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Terminarz dla wielbicieli Mikołajka

Terminarz umożliwiający robienie notatek to świetna, mała (na ogół) rzecz. To często dodane do niego, czasami dosyć specjalistyczne, ciekawostki, przepisy, przydatne, krótkie informacje. Nie inaczej jest z uniwersalnym kalendarzem Rok szkolny z Mikołajkiem. Tym, co go wyróżnia, jest z jednej strony owa uniwersalność - czyli możliwość wykorzystania go w dowolnym roku (szkolnym), a z drugiej „mikołajkowatość”, czyli obecność motywów i postaci z historyjek o Mikołajku i jego kompanii. Pojawiają się tu bowiem Mikołaj, Alcest, Maksencjusz, Kleofas, Euzebiusz, Rufus, Jadwinia, Ananiasz, Gotfryd i trochę starszy od nich Rosół. Pojawiają się na klasycznych, a nie związanych z filmem animowanym, rysunkach i w klasycznych historyjkach.

Kalendarz musimy przygotować do użytkowania. Na lewej stronie wymienione są wszystkie dni tygodnia. Musimy je ponumerować tak, by pokazywały daty z danego roku. Uzupełnić należy też nazwę miesiąca. Obok dni tygodnia, jak na terminarz przystało, jest trochę miejsca na notatki. Na krótkie uwagi na każdy dzień. Na prawej stronie jest miejsce do większych popisów: luźnych notatek, gier typu okręty, rysunków. Musimy się tylko zmieścić między ramką z ciekawostkami, przepisami na dany dzień a rysunkiem, wyjętym z książek o Mikołajku. Co pewien czas rutynę kalendarza przerywają ciekawostki lub zadania logiczne - na przykład szyfry, krzyżówki, ciekawostki historyczne, przyrodnicze, językowe itp. Na końcu terminarza są przygotowane plany lekcji do wypełnienia. Całość jest porządnie wydana, w solidnej, choć nie całkiem sztywnej oprawie. Publikacja jest zszyta - nie ma ryzyka szybkiego rozpadu kalendarza. Gratka dla młodych (i nie tylko) fanów Mikołajka.

Terminarz Rok szkolny z Mikołajkiem wyróżnia forma i klimat. Biorąc go do ręki, od razu - dzięki świetnym rysunkom i charakterystycznej kresce - wpadamy w dobry humor. I o to chodzi, by nie był to tylko terminarz przypominający o (smutnych lub... wesołych - o ile takie istnieją) obowiązkach, lecz swoisty przyjaciel, towarzysz w czasie roku szkolnego. Przyjazny, pogodny, pomocny.

Wielkie brawa dla wydawnictwa Znak za pomysł i wykonanie.

oldzix Linia koment
Sadu Linia koment