Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rosja i narody. Ósmy kontynent. Szkic dziejów Eurazji.

Wojciech Zajączkowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2015-01-14
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7779-202-5
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: LUCEK

Rosja, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę okres istnienia ZSRR, jawi się jako monolit - niepodzielny i jednolity. Dopiero rozpad Związku Radzieckiego i powstanie w wyniku tego nowych państw w Europie i w regionie Kaukazu oraz Azji Centralnej uświadomiło niektórym z nas jak różnorodny jest to twór. Nadal, pomimo uniezależnienia się byłych republik radzieckich, w granicach Rosji mieszka wiele narodów. Współtworzą one historię tego kraju praktycznie od samego początku jego istnienia.

 

Wojciech Zajączkowski w swojej książce, o której sam pisze, że: „nie jest to synteza dziejów Rosji, ani też praca naukowa, lecz esej historyczny, mający na celu ukazanie nie-rosyjskiego wymiaru dziejów Rosji (…)”, pokazuje jak duży wpływ na kształtowanie się tego państwa i na jego współczesny charakter wywarł czynnik narodowościowy i ogromne zróżnicowanie etniczne kraju. Przedstawia on dzieje Rosji od czasów księstwa ruskiego, aż do współczesności, przez pryzmat tożsamości narodowej i roli jaką odegrała w ważnych i przełomowych momentach historycznych. Przyglądając się współczesnym konfliktom zbrojnym toczącym się na terenie Rosji bądź byłych republik radzieckich, nie zdajemy sobie sprawy jak wiele z nich ma swoje źródło w problemach narodowościowych, z jakimi boryka się ten kraj od samego początku swojego istnienia. I gdy wydawało się, że 60 lat panowania komunizmu stłumiło je wszystkie lub odsunęło na margines, a z różnorodnych narodów udało się stworzyć jeden – radziecki, to one wybuchły z nową siłą, a żywioł narodowy, przekazywany z pokolenia na pokolenie, pomino ucisku i wzmożonej homogenizacji, przetrwał.

 

Zajączkowski swoją książką pozwala nam zrozumieć i zagłębić się w problematykę tak aktualną dzisiaj: Abchazja i Osetia Południowa, Górny Karabach, Czeczenia i Inguszetia, Krym – wszystkie te miejsca zapalne swoją genezę mają w czynniku narodowościowym, a także w błędnej polityce przesiedleń i podziałów administracyjnych epoki komunizmu. Jak konkluduje autor, tym co okazało się trwalsze od wielkiego imperium ZSRR, była rzeczywistość społeczna. Wojciech Zajączkowski, historyk i dyplomata (aktualnie ambasador polski w Rumunii), dokonał rzeczy niezwykłej. Pomimo wielości badań naukowych i publikacji historycznych dotyczących Rosji, udaje mu się odnaleźć temat, który został niejako zaniedbany i niedopracowany. Ponadto napisał, jak sam to nazywa, esej historyczny, który czyta się niczym powieść sensacyjną, która ma swoje momenty przełomowe i punkty kulminacyjne, w której przewijają się barwne postacie i niezwykli bohaterowi, a dodatkowego smaku dodaje fakt, że autor opisuje prawdziwe wydarzenia z historii Rosji.

 

„Ósmy kontynent” napisany jest lekkim, potoczystym językiem, wydarzenia historyczne przedstawione są w sposób ciekawy i nie nudzą po chwili. Książce Zajączkowskiego szczególną wartość nadaje to, że autor nie próbuje narzucać nam jakiejś jednej wersji wydarzeń, nie twierdzi, że ma monopol na rację. Pokazuje wydarzenia z różnych perspektyw nie faworyzując żadnej z nich. Z pokorą i szacunkiem doświadczonego historyka przedstawia czytelnikowi wszystkie wersje i to jemu zostawia ostateczną ocenę.

 

Dodatkowymi, choć nie do końca dopracowanymi, atutami wydania są mapy umieszczone na początku i końcu książki. Pomysł bardzo dobry, gdyż w trakcie lektury niejednokrotnie pojawia się potrzeba umiejscowienia poszczególnych wydarzeń, jednak wydawcy umieścili tylko dwie mapy i to niezbyt dokładne. W rezultacie i tak musiałem się posiłkować atlasem. Ciekawym dodatkiem kończącym każdy rozdział są notki uszczegóławiające, zawierające biografie niektórych postaci historycznych, opisy ważniejszych wydarzeń i przełomowych momentów w dziejach Rosji. Umieszczenie ich na końcu odciąża główny tekst, dzięki czemu nie traci on nic ze swojej dynamiki. A jednocześnie osoby bardziej zainteresowane mogą dzięki nim uzupełnić swoją wiedzę.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów