Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rozbierz mnie

Catherine Joubert, Sarah Stern

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006-05-29
Kategoria: Psychologia
ISBN: 83-60207-48-8
Liczba stron: 114
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

„Rozbierz mnie” – ten z lekka prowokujący tytuł zachęca czytelników do poznania psychoanalitycznych rozważań na temat ubierania się. „Rozbierz mnie” to książka, która z pewnością nie zasługuje na miano naukowej, wpisuje się raczej w szereg popularnych poradników. W prosty, przystępny sposób przedstawia związki ubrania z psychoanalitycznymi wywodami.

Autorki „Rozbierz mnie” – Catherine Joubert i Sarah Stern są specjalistkami w dziedzinie psychiatrii. Teraz starają się przybliżyć zawiłości psychologii szerszej publice. Nie na darmo seria, w której ukazało się „Rozbierz mnie”, nosi tytuł „Psychologia na co dzień”.
Publikacja ta jest delikatnie genderowa. Jest spojrzeniem na koncepcje freudowskie powiązane z kwestią ubioru, przez pryzmat feminizmu. Sięganie do Freuda ma wytłumaczyć pewne, przeważnie kobiece sposoby postępowania, zależne od garderoby. Interpretacje zachowań przy pomocy psychoanalizy – to zasada organizująca książkę „Rozbierz mnie”.
Popularny charakter tej pozycji tłumaczy zastosowane rozwiązania. 19 rozdziałów, każdy podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to opowiadanie (choć z literackiego punktu widzenia jest to raczej po prostu scenka, ilustrująca późniejszy wywód, krótka forma narracyjna lub narracyjno-pamiętnikowa). Po opowiadaniu pojawia się wyjaśnienie scenki, w oparciu o koncepcje Freuda i o podstawowe wiadomości z psychologii.

Psychoanalityczny kierunek lektury wyznacza w zasadzie sferę zainteresowań autorek książki. Mnóstwo historii krąży wokół tematu kobiecej bielizny. Od motywu dziecięcych majtek i podkoszulków (jako symbolu czystości i niewinności) po obrazki zmysłowej, czerwonej bielizny. Ale freudowskie odczytania dotyczą, rzecz jasna, nie tylko tej bielizny. Obok fetyszu w postaci botków ze skóry czerwonego pytona i swetrów dawnych kochanków, autorki poruszają też tematy – wydawać by się mogło – nie do końca związane z odzieżą.

Książka nie ma nic wspólnego z poradami typu „pokaż mi swoją szafę, a powiem ci, kim jesteś”. Wiele fragmentów i opowiadań dotyczy raczej sytuacji, z którymi nie wszyscy muszą mieć do czynienia, luźno powiązanych ze sferą ubrań. Krótki przegląd najbardziej popularnych tematów, wykorzystanych w książce? Wpływ ubierania dziecka na rozwój jego osobowości, próby wyjaśnienia potrzeby identyfikacji z grupą u nastolatków, wyrażanie własnych nastrojów za pomocą ubioru (i – przejmowanie przez ubrania odczuć czy przeżyć właściciela), pożyczanie ciuchów, chodzenie bez bielizny, wpływ najbliższego otoczenia na nasz styl ubierania się, utrzymywanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej starców – wachlarz zagadnień jest szeroki. A i tak wymieniam tu zaledwie część tematów.

Z pewnością nie jest to książka dla tych, którzy szukają naukowych wyjaśnień. Ale ilość wiedzy i sposób jej przekazania powinien usatysfakcjonować przeciętnego czytelnika.


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ot Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KsiazkowoLC Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Rozbierz mnie Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Rozbierz mnie Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Rozbierz mnie Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Rozbierz mnie Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Rozbierz mnie Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów