Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rozkosze Nocy. Seria Mroczny Łowca

Sherrilyn Kenyon

Ocena ( 8 osób )
4.6
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2010-08-24
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-7480-179-9
Liczba stron: 500
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Boskie namiętności

Wiele eonów temu Apollo i Zeus spacerowali po Tebach i dyskutowali na temat ludzkiej rasy. Zeus utrzymywał, że ludzie są „ziemskim szczytem perfekcji”, Apollo zaś chciał ich jeszcze udoskonalić. Jego przechwałki i pewność, że taki eksperyment się uda, doprowadziły do powstania nowej rasy – Apollitów, zrodzonych z samego Apolla i nimfy. Z racji tego, iż dzieci Apolla przewyższały ludzi nie tylko intelektem, urodą i siłą, ale i agresywnością, Zeus wypędził ich na Atlantydę, gdzie - jak miał nadzieję - ta dążąca do przejęcia władzy na Ziemi rasa, miała żyć w pokoju.

Nękani przez Apollitów Grecy postanowili posłużyć się podstępem, by zmusić Apolla do wstawienia się za nimi. Wybrani najpiękniejszą kobietę wśród ludzi, Ryssę, żeby uwiodła boga i stała się jego kochanką. Z tego związku narodził się syn, lecz kiedy królowa Apollitów usłyszała tę wiadomość, wpadła w furię i kazała zamordować matkę i dziecko, pozorując atak dzikich zwierząt. W odwecie Apollo wygnał stworzoną przez siebie rasę spod słońca i nadał im zwierzęce cechy – kły i wyostrzone zmysły. Dodatkowo, by przeżyć, muszą oni co kilka dni żywić się własną krwią.

Żyjący trzy razy po dziewięć lat Apollici w dwudzieste siódme urodziny umierają straszliwą śmiercią. Niektórzy z nich popełniają wcześniej samobójstwo, inni zaś… żerują na ludzkich duszach, by przetrwać i stają się Daimonami. Jedynie Mroczni Łowcy, służący Artemidzie, są w stanie ich wytępić, choć, jako również pozbawione duszy istoty, nie mogą ich zabić.

Ten wstęp nie jest, wbrew pozorom, nową wersją mitologii, lecz historią, na której Sherrilyn Kenyon oparła swoja książkę „Rozkosze nocy”. Niestety, mimo świetnie zapowiadającej się fabuły, znacznie odstającej od książek w stylu „Zmierzchu” Stephenie Meyer, dostajemy banalną opowieść z marnymi dialogami, przesyconą seksem i pożądaniem.

Bohaterka, Amanda to księgowa, tęskniąca za spokojnym, zwykłym życiem. Niestety, przy zwariowanej rodzince, zajmującej się magią, okultyzmem i wampirami oraz demonami, nie zawsze jest to możliwe. Dopiero co wystraszyli jej chłopaka, a teraz jeszcze zostaje omyłkowo wzięta za swoją siostrę i porwana przez Desideriusa. Budzi się, uwięziona, przykuta kajdankami z kuźni Hefajstosa do pewnego przystojnego i umięśnionego mężczyzny.

Tu właściwie kończy się nieźle zapowiadająca się (dla fanów tego gatunku) historia, bo zamiast dalszego rozwoju rozpoczętych wątków, większość z czterystu stron książki wypełnia seks bądź fantazje na jego temat.

Nie bez znaczenia jest fakt, że ów mięśniak uwięziony z Amandą to Mroczny Łowca, który od dwóch tysięcy lat walczy z Daimonami. Akt brutalnej zdrady uczynił z Kyriana z Tracji, hołdującego niegdyś wyłącznie swym namiętnościom, Władcę Nocy, zawieszonego pomiędzy światami. Nie zazna on ani spokoju, ani wytchnienia (co nie przeszkadza mu w doświadczaniu cielesnych rozkoszy), dopóki nie odnajdzie kobiety, która go nie zdradzi. Czy Amanda będzie tą jedną, jedyną? Czy połączy ich – oprócz dobrego seksu - także miłość?

„Rozkosze nocy” udzielą Wam odpowiedzi na powyższe pytania, dając jednocześnie przykład tego, jak bardzo można rozwlec historię, która powinna zakończyć się gdzieś koło setnej strony. Przyznam, że nie umiem nawet wskazać potencjalnego odbiorcy tej powiastki. Z pewnością nie jest to książka dla nastolatek, dla których sam pocałunek Belii i Edwarda Cullena w „Zmierzchu” był szczytem marzeń. Tu Amanda i Kyrian kochają się gdzie popadnie, a gorąca gra wstępna ma miejsce nawet przy szpitalnej kostnicy. Bardziej doświadczone kobiety zaś, pod warunkiem, że po książkę sięgną, odłożą ją raczej po kilku pierwszych rozdziałach.

To niezdecydowanie autorki – czy pisać dla nastolatek słodką powiastkę o miłości, czy erotyk pełen magii, sprawia, że „Rozkosze nocy” są pozycją nietrafioną, niedopracowaną, wywołującą ból głowy od natłoku bohaterów przewijających się przez kolejne strony. Z całą pewnością nie jest to najlepsza książka Sherrilyn Kenyon i pozostaje tylko mieć nadzieję, że kolejne pozycje z serii „Mroczny Łowca” nie będą wołały tak głośno o pomstę do… Zeusa!szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agoosiaczek + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
„Rozkosze nocy” to miłe czytadło, które nie wymaga od odbiorcy zbyt wiele. Po prostu, mamy bez zbytniego główkowania i rozmyślania cieszyć się serwowaną nam opowieścią o miłości. Wbrew opiniom, z którymi się spotykałam, scen seksu nie ma tam aż tak dużo (wybaczcie, jestem po „lekturze” cyklu o Greyu – a tam poza seksem i miałkimi dialogami nie ma praktycznie nic więcej, stąd moje śmiałe stwierdzenie). Na plus przemawia wplecenie wątków mitologicznych (głównie z mitologii antycznej), co pozwala w inny sposób spojrzeć na tak oklepany współcześnie temat wampirów. Zdarzały się momenty wywołujące uśmiech, na przykład wizja przerażających Mrocznych Łowców, w trakcie bezsennych nocy grających w „DOOMa” lub porozumiewających się dzięki specjalnemu komunikatorowi. Minusem książki jest okładka, na której widnieje dość wątły szatyn, podczas gdy Kyrian opisywany jest jako bardzo dobrze zbudowany blondyn o stalowych mięśniach. Zauważyłam też kilka literówek. Owszem, fabuła przewidywalna, między dwójką wspomnianych wyżej bohaterów zacznie iskrzyć, ona zrobi wszystko, aby być z nim, on zrobi wszystko, aby się od niej odsunąć, świadomy dzielących ich różnic i własnej przynależności do Artemidy. Jednakże, jak zaznaczyłam – „Rozkosze nicy” to przyjemna książka na kilka godzin, która nie obciąży mózgu i pozwoli odpocząć po stresach dnia codziennego. http://missfeather.wordpress.com/2013/01/20/sherrilyn-kenyon-rozkosze-nocy/
kasiulek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-19, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Dzień przynosi bezpieczeństwo, a noc... budzi namiętność. Czy gdybyś miał wybierać między jednym a drugim, nie skusiłbyś się na malutki gryz ryzyka?


Amanda pragnie spokojnego, zwykłego życia, jednak najwyraźniej nie jest jej to pisane. Pewnego wieczoru staje się celem ataku, który został zaplanowany z myślą o jej siostrze bliźniaczce, i budzi się skuta kajdankami z seksownym nieznajomym blondynem. W pierwszej chwili myśli, że to kolejna ekstremalna próba swatania zaaranżowana przez siostrę, ale wkrótce staje się jasne, że Kyrian z Tracji nie może być materiałem na chłopaka, ponieważ jest Mrocznym Łowcą - nieśmiertelnym wojownikiem, który zaprzedał duszę za jedną chwilę zemsty.


Tak brzmi okładkowy opis książki Sherrilyn Kenyon, która na swoim koncie ma wiele innych publikacji (również pod pseudonimem Kinley MacGregor), w tym serię o Mrocznych Łowcach. W polskim wydaniu jak na razie ukazały się cztery części, a powieść Rozkosze Nocy rozpoczyna cały cykl.  Rzeczywiście sam opis jest przyciągający i może skusić niejednego czytelnika. W szczególności zwolenników gatunku fantastyki i romansu paranormalnego, ponieważ książka jak najbardziej została zaklasyfikowana do tego kanonu. Główną bohaterką jest Amanda, która za wszelką cenę pragnie normalnego życia. O ile jest to w ogóle możliwe do osiągnięcia, jeżeli ktoś żyje w okultystycznej rodzinie i mieszka w Nowym Orleanie. Jedna decyzja zmienia dotychczasową szarą codzienność i stawia dziewczynę w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Mianowicie Amanda na prośbę siostry wyprowadza psa na spacer, zostaje porwana i przykuta do olśniewającego blondyna. Ciekawy pomysł na fabułę? Jak najbardziej, ponieważ daje to początek szaleńczej akcji i walki o prawdziwą miłość.


Kyrian z Tracji jest Mrocznym Łowcą, czyli istotą stworzoną przez boginię Artemidę w celu zwalczania  Daimonów - ,,wampirów na sterydach z kompleksem Boga". Zaprzedał swoją duszę z chęci zemsty na swoich wrogach i pozostał nieśmiertelnym wojownikiem z bardzo seksownymi kłami i uporczywą alergią na słońce. W Rozkoszach Nocy Kyrian za wszelką cenę broni Amandy przez złym Desideriusem, który chce zniszczyć wszystkich Mrocznych Łowców, a w szczególności przystojnego Traka. Amanda zostaje wplątana w daimonową aferę i zupełnie wbrew sobie poznaje tajemnice Mrocznych Łowców. Ani Kyrian ani Mandy nic jednak nie mogą poradzić na niebezpieczne przyciąganie, jakie pojawia się między nimi. Czy Amanda w imię miłości zrezygnuje z normalnego życia? I czy Kyrian zaryzykuje całkowite zniszczenie by ratować Amandę?


Książka już od pierwszych stron przykuwa uwagę czytelnika i zdecydowanie wciąga. Jest napisana bardzo przyjemnym stylem, czyta się ją niesamowicie szybko, a niektóre dialogi wprost rozśmieszają do łez. Jest dodatkowo okraszona niezłym wątkiem erotycznym z umięśnionym blondynem w roli głównej, nieokrzesaną siostrą głównej bohaterki oraz kilkoma rozwydrzonymi, kilkusetletnimi Łowcami z delikatnym przerostem ego.


Akcja ani na moment nie staje w miejscu, pomimo że nie wszystko kręci się wokół głównych bohaterów. W międzyczasie poznajemy innych Mrocznych Łowców oraz ich Giermków, powoli zgłębiamy ich tajemnice i coraz bardziej nakręcamy się na ich osobne historie. Oczywiście główną zagwostką jest kochany Acheron, którego pokochacie od pierwszych stron i nie będziecie mogli się doczekać jego opowieści. Dodatkowo czytelnik może zagłębić się w historię bogów olimpijskich, ponieważ oni są podstawą stworzenia Łowców.


Osobiście uwielbiam cykl o Dark Hunterach i przeczytałam - w formie elektronicznej - prawie wszystkie książki z tej serii. Wciąż czekam na kontynuację tomów, ponieważ wciągnęły mnie one niesamowicie. Z pewnością nie można ich nazwać kolejnymi książkami o wampirach, które mnie osobiście zaczęły już nudzić. Jako ciekawostkę dodam, że Rozkosze Nocy poprzedza oficjalnie niewydana książka Fantasy Lover, opowiadająca historię jednego z późniejszych bohaterów cyklu, niejakiego Juliana Macedońskiego. Ale o tym możecie poczytać we własnym zakresie. Naprawdę warto.


Rozkosze Nocy polecam w szczególności fanom wampirów, romansów paranormalnych i czytelnikom zainteresowanym nowymi doświadczeniami. Książka naprawdę jest niesamowita, dobrze napisana i wciągająca. Myślę, że dodatkowy atut Rozkoszy Nocy stanowi okładka, która przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię. Z pewnością nie będziecie żałować wydanych pieniędzy. 

rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Kolejna seria książek opowiadająca o wampirach. Określana czasami jako "Zmierzch" dla dorosłych. Lektura lekka i przyjemna. Sporo opisów przygód erotycznych z udziałem bohaterów.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-02, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kiedy zabierałam się za tą książkę myślałam, że będzie to kolejna lektura typu "Zmierzch". I była, tylko w wersji dla dorosłych.
Po ostatnim sukcesie "50 twarzy greja" Od razu skojarzyłam ze sobą te książki. Ostre sceny, które napewno nie są przeznaczone dla dzieci i mitologia grecka, jak dla mnie wcale ze sobą nie współgrały. Fabuła książki nie jest strasznie złożona, choć od opisów różnych Łowców czy Daimonów może pomieszać się w głowie. Brakowało mi jednak w tej książce swoistego humoru a pomieszanie wampirów z jakimiś Mrocznymi Łowcami napewno nie wyszło tutaj na dobre. Książki niestety nie polecam, chyba że kompletnie nie macie co robić w wolnym czasie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zUaPanienka Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Domowa Papierowa Biblioteka,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,Sherrilyn Kenyon - Mroczny łowca,
madzia19631 Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów