Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących

Angelika Śniegocka

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2013-01-06
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324665617
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sprzedaj się jak najlepiej!

Chcesz zmienić pracę? Po raz kolejny wracasz z rozmowy kwalifikacyjnej, przekonany, że nie masz co liczyć na telefon z propozycją zatrudnienia? A może masz doskonałą pracę, ale wiesz doskonale, że w obecnej firmie osiągnąłeś już wszystko i warto się zorientować, jakie są możliwości dalszego rozwoju? Niezależnie od pobudek, jakimi się kierujesz, będziesz musiał zmierzyć się z rozmową kwalifikacyjną, a nawet z wieloma takimi rozmowami. Jak wyjść z nich zwycięsko? Jak zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony i nie dać się przyłapać na niekompetencji? 

 

Nieocenioną pomocą może okazać się poradnik autorstwa Angeliki Śniegockiej – dyrektor personalnej i coacha kariery, która przybliża zagadnienia związane z branżą HR i procesem rekrutacji. Książka Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących, opublikowana nakładem wydawnictwa Helion, to kompendium wiedzy o rozmowach kwalifikacyjnych i swego rodzaju niezbędnik dla osób, które planują starać się o pracę, starają się o nią, bądź też rozmowy (szczególnie te nieudane) mają już za sobą i tym samym zyskują możliwość zidentyfikowania popełnionych błędów oraz korekty swojego zachowania. To również przydatna pozycja dla zaczynających przygodę z rekrutacją pracowników, bowiem pytania w niej zawarte wraz z opisem celów mogą stanowić nieocenioną podpowiedź, jak rekrutować i o co pytać. Wszak rekruter też człowiek i – szczególnie na początku swojej kariery w branży HR – ma prawo odczuwać niepewność czy stres.

 

Książka doczekała się dzięki swojej popularności już drugiego, rozszerzonego wydania, w którym autorka nie tylko dzieli się swoimi doświadczeniami, ale również próbuje rozprawić się z mitem dotyczącym dobrego sprzedawania się na rozmowie oraz przybliżyć swoją koncepcję rekrutacji jako procesu sprzedaży. Pojawił się również rozdział traktujący o kulisach działań rekrutujących, który znacząco ułatwić może przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej oraz niezwykle niewygodny i budzący wiele kontrowersji na rozmowie temat, a mianowicie negocjowanie wynagrodzenia.

 

Jeśli myślisz poważnie o swojej karierze, od sprzedaży nie uciekniesz – przekonuje autorka, tłumacząc, iż sprzedajemy właściwie cały czas – swoje pomysły, siebie na rozmowie czy swoją pracę. Sekret sukcesu tkwi w tym, by sprzedać się jak najlepiej. Mimo, że wielu osobom niemiłe jest postrzeganie siebie w kategoriach produktu, to jednak taka strategia przynosi najlepsze efekty. Wszak dobry produkt wart jest swojej ceny!

 

Autorka, jako praktyk, doskonale wie, jakie tajemnice kryją rekruterzy w zanadrzu. Zdradza je w rozdziale 7 ujawnionych sekretów rozmowy kwalifikacyjnej, zaś kolejny – 4 kluczowe pytania rekrutującego pozwala na zrozumienie psychologii rozmowy rekrutacyjnej i niejako na „wejście w buty” potencjalnego pracodawcy.

 

Śniegocka omawia również różne rodzaje wywiadów, poczynając od rozmowy telefonicznej, po wywiad sytuacyjny i kompetencyjny oraz przedstawia taktyki postępowania w przypadku każdego z nich. Zwraca również uwagę na to, jak ważne jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – analiza oferty pracy, analiza życiorysu, zebranie informacji o firmie oraz o rekrutującym, ćwiczenie rozmowy z bliską osobą oraz opanowanie technik pozwalających złagodzić stres podczas rozmowy.

 

Jednak to część druga książki powinna stać się prawdziwym elementarzem dla uczestniczącego w rozmowach kwalifikacyjnych kandydata. Autorka przedstawia bowiem dziewięćdziesiąt dziewięć pytań, których możemy podczas rozmowy się spodziewać wraz z obszernym komentarzem, dotyczącym celu danego pytania oraz wskazówek, jak odpowiedzieć w taki sposób, by stworzyć pozytywny wizerunek samego siebie w oczach rekrutującego.

 

Można by powiedzieć, że zdradzając sekrety rekrutujących i poprawne (oczekiwane) odpowiedzi na pytania, uderza autorka w swoje środowisko. Nic bardziej mylnego! Wszak właśnie dzięki dokładnej analizie ofert pracy, a także dzięki analizie własnych umiejętności, kompetencji, bardziej rozważnie aplikujemy na dane stanowisko, zaś kiedy jesteśmy już zaproszeni na rozmowę, wykazujemy entuzjazm i zaangażowanie. Dzięki lekturze poradnika Angeliki Śniegockiej rozmowa kwalifikacyjna co prawda nie zamieni się w miłą pogawędkę przy kawie, ale pomoże nam nie tylko zweryfikować swoje plany co do przyszłości w danej firmie, pokazać się z jak najlepszej strony, ale i zachować uśmiech na twarzy. Nie ma przecież nic gorszego, niż pesymistycznie nastawiony do świata i wszystko negujący pracownik.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów