Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rubinowe czółenka

Joanne Harris

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7469-556-5
Liczba stron: 504
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

"Rubinowe czółenka", książka autorstwa Joanne Harris, to kontynuacja bestsellerowej powieści "Czekolada". Pełna magii i czekoladowych smakołyków, z pewnością zaspokoi apetyt nawet najbardziej najwybrednych czytelników.

 

Po długiej tułaczce, wędrówce od miasta do miasta i od wsi do wsi, Vianne Rocher wreszcie osiadła - zdawać by się mogło - na dobre, w podparyskim Montmartre. Wynajmuje tam też lokal, w którym na nowo organizuje chocolaterie. Jednak dzisiejsza Vianne bardzo różni się od kobiety, którą była w Lansquenet, miasteczku nad Loarą, miejscu, w którym toczyła się akcja "Czekolady". Vianne, aby odgrodzić się od przeszłości, postanowiła zmienić nazwisko na Yanne Charbonneau, zaś jej córka Anouk przedstawia się jako Annie. Akcja "Rubinowych czółenek" rozgrywa się cztery lata po opuszczeniu przez Vianne Lansquenet. Kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że ciągłe podróże źle wpływają na Anouk. Córka pragnie znaleźć w końcu stałe miejsce zamieszkania, miec własny dom i poznać prawdziwych przyjaciół, z którymi nie będzie się musiała rozstawać. Vianne decyduje się osiąść w Montmartre. Rezygnuje z magii, która towarzyszyła jej jak dotąd przez cały czas. Przestaje nosić czerwone sukienki i buty, ubiera się raczej w ciemne płaszcze i zakłada czarne pantofle. Nie produkuje już własnej czekolady, sprowadza gotowe wyroby do chocolaterie. Niestety, nie cieszą się one zbyt wielką popularnością. Vianne ledwo wiąże koniec z końcem.

 

Niespodziewanie pojawia się w miasteczku tajemnicza kobieta. Przedstawia się jako Zozie de l'Alba. Od razu wzbudza sympatię Anouk, ponieważ przypomina Vianne sprzed lat. Zozie pod maską sympatii i uroku kryje straszliwą osobowość kolekcjonerki cudzych egzystencji. Przez całe życie podszywa się pod zmarłych, wykorzystując ich karty kredytowe i konta lub sama doprowadza do tajemniczych wypadków swoich ofiar. Wielkorotnie zmienia nazwisko - również to, które przedstawiła Anouk jest fałszywe. Zozie zyskuje sympatię i zaufanie najpierw Anouk, potem Vianne i pewnego dnia rozpoczyna pracę w chocolaterie. Pod jej wpływem Vianne decyduje się ponownie rozpocząć produkcję smakołyków, co przyciąga rzesze klientów. Zozie odnawia lokal, który zyskuje nowy blask, wizerunek i ciepłą, tchnącą życzliwością atmosferę. Vianne jednak cały czas ma wątpliwości czy słusznie czyni, wracając powoli do działań i gestów z przeszłości. Boi się o swoje dzieci - Anouk, która oddala się od niej i spędza coraz więcej czasu z Zozie, która uczy ją tajemniczych zaklęć, symboli uroków i legend. Na domiar złego, dziewczynka nie jest też lubiana w szkole, gdyż dzieci uważają ją za dziwadło. Vianne obawia się też o Rosette, czteroletnią, rudowłosą dziewczynkę, cierpiącą na genetyczną chorobę Cri du Chat. Na dodatek o względy Vianne zabiega właściciel chocolaterie, człowiek bogaty, lecz bez wyobraźni, Thierry. Jak się okazuje, Vianne musi stawić czoło kolejnym kłopotom, które zaczynają się pojawiać coraz częściej. W dodatku pewnego dnia przyjeżdża jej stary przyjaciel, człowiek, którego zawsze kochała, Roux. Wtedy sprawy już całkowicie się komplikują.

 

"Rubinowe czółenka" to powieść powstała z połączenia pamiętników trzech osób: Zozie de l'Alby, Anouk i Vianne. Każdy dzień widzimy z trzech różnych perspektyw, oczami trzech różnych osób, które -choć mieszkają w tym samym mieście – tworzą jego własne, subiektywne obrazy, zabarwione emocjami, uczuciami i doświadczeniami z przeszłości. Zatem każdy z pamiętników zachwyca w sposób zupełnie inny.

 

Joanne Harris prowadzi swą powieść w sposób niezwykle dynamiczny. Akcja płynie wartko, wciąż pojawiają się kolejne postaci drugoplanowe, które dodają smaku opowieści. Poza tym, czytelnik poznaje fakty z przeszłości bohaterów „Czekolady” - i to z przesłości bardzo odległej. Poznaje dzieciństwo Vianne, znaczenie pamiątek, które ukrywa pod łóżkiem, jej strach przed Zmiennym Wiatrem, który często każe jej opuścić chocolaterie. Dowiadujemy się o przeszłości Anouk, wiemy, czemu matka nie uczyła jej czarów.

 

"Rubinowe czółenka" to portrety nie tylko trzech autorek pamiętników, ale obrazy mieszkańców Montmartre. Mieszkańców i ich obaw, tajemnic, kompleksów, a także nadziei i szczęścia. Książka zachwyca magią Azteków, tajemniczych gestów i uroków. To fascynujący przewodnik po budzącej w naszych czasach tyle zachwytu kulturze New Age, przesyconej okultyzmem, amuletami i kadzidełkami. Oczywiście, sporo miejsca na kartach powieści zajmuje smakowita czekolada, przygotowywana na setki możliwych sposobów. Dokładne opisy procesu tworzenia kruchych i rozpływających się w ustach kostek czekolady, trufli, kokosowych makaroników i pralinek wzbudzają ogromny entuzjazm czytelnika. "Rubinowe czółenka" to powieść dla wszystkich, którzy w zgiełku codziennego życia chcą zakosztować smaku magii i poczuć aromat przygody.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Apaszka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
Kolejna część wspaniałej ,,Czekolady" była prawie tak dobra jak poprzednia część, jednak czegoś mi w niej brakowało. Jak pewnie każdy czytający tę książkę byłam zawiedziona, że Vianne już nie czaruje. Nie do końca przypadła mi do gustu postać Zozie, za to podobała mi się wersja dorastającej Anouk. <
nimfometka plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ten magiczny inny świat, który pozwala nam uwierzyć, że we wszystkim można odkryć czary ;)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lustitia Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2012-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
edith Linia koment
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Maryanna Linia koment
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
Okładka - Rubinowe czółenka Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Rubinowe czółenka Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Rubinowe czółenka Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Rubinowe czółenka Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Rubinowe czółenka Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów