Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata!
Kup Teraz

Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata!

Child Lauren

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008-10-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372783202
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Naprawdę nie dziwię się, że Lauren Child należy do bardzo utytułowanych autorek i że lista jej osiągnięć ciągle się wydłuża. Nie dziwię się – bo za stworzenie postaci Charliego i Loli zasłużyła na sporo wyróżnień i pochwał. Podobają mi się te zwięzłe scenki, humorystyczne rozwiązania i sytuacje, w które twórcy animowanej bajki wtrącają Charliego i Lolę – tak bliskie każdemu maluchowi, a jednocześnie wyostrzone, typowe i niepowtarzalne zarazem.

 

Właściwie sam tytuł tomiku zastępuje streszczenie i przebieg fabuły – „Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata!”. Okrzyk małej Loli, bohaterki, mówi sam za siebie. Oto mają czytelnicy do czynienia z problemem dobrze im znanym, z dylematem, który spotka każdego malucha i który czasem urasta do rangi końca świata. Mała Lola zauważa, że rusza się jej pierwszy ząb. Z przerażeniem wysłuchuje relacji Charliego oraz jego przyjaciela – chłopcy stracili swoje mleczaki jakiś czas temu i z perspektywy czasu nie oceniają tego faktu jako tragedii. Lola nie chce ich zrozumieć – a nade wszystko nie ma ochoty być szczerbata. Wszystko zmienia się, kiedy do Loli przychodzi przyjaciółka, Lotta – z nową zabawką, figurką do zabawy w farmę, kupioną za… pieniążek od wróżki Zębuszki. Lola pod wpływem wiadomości o działaniu tej niezwykłej istoty, próbuje przyspieszać wypadnięcie zęba. Co jednak będzie, kiedy mleczak zginie?

 

Tu jak zwykle przyda się Charlie z najlepszymi – jak zawsze – pomysłami i radami. Ząb Loli to także dobry pretekst do uaktywniania humoru – Lauren Child uruchamia rozmaite sytuacyjne żarty. Jej bohaterowie są niezwykle zabawni, a dziecięcy sposób patrzenia na świat wpływa jeszcze na podsycanie komizmu. Bawią pomysły dzieciaków, ich życiowa filozofia, zasoby wiedzy (zastanawiam się, na ile wróżka Zębuszka jest rozpowszechniona w rodzimej literaturze – na ile trafia do świadomości małych odbiorców w naszym kraju). Bawi strona graficzna – niby wycinanki, prosty wygląd postaci, ich śmieszne miny. Bawi rozkład tekstów, zmienianie tradycyjnego linearnego zapisu na rzecz rozrzuconych dialogów…

 

Forma zapisu treści staje się tu dodatkowym składnikiem przenoszącym informacje – przede wszystkim o uczuciach bohaterów. „Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata!” to tomik arcyciekawy, prawdziwa gratka dla maluchów. Jak zwykle Lauren Child wyzyskując jeden zaledwie element z życia dzieci – ważny, chociaż przez dorosłych często bagatelizowany – i przedstawiając go w niebanalny sposób. Ta publikacja ma wszystko, czego potrzeba maluchom: zabawną fabułkę, dowcipne i błyskotliwe dialogi, wesołe rysunki, zwięzłe opisy.

 

Lauren Child pokazuje dzieciom, jak korzystanie z wyobraźni uatrakcyjnia rzeczywistość. Zupełnie niespodziewane zakończenie to dodatkowy atut książeczki – książeczki, do której chce się wracać.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata! Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata! Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata! Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata! Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Charlie i Lola. Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata! Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów