Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rycerz Kielichów

Jacek Piekara

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Runa
Data wydania: 2007
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788389595379
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24

Polska fanstastyka nigdy nie zaprzątała mi głowy za mocno. Dopiero od pewnego czasu czytam książki z tego gatunku i sprawdzam, co polscy pisarze mają mi do zaoferowania. Tym razem sięgnęłam po "Rycerza kielichów" autorstwa Jacka Piekary. Nazwisko pisarza obiło mi się kilkukrotnie o uszy , więc mając okazję zapoznać się jego twórczością chętnie z niej skorzystałam . Czy warto było? O tym za chwilkę.

Głównym bohaterem jest zwyczajny , współcześnie zapracowany na maksa mężczyzna. Jest on zmęczony swoją monotonną codziennością. Nic go już nie cieszy i nie sprawia satysfakcji. Pewnego dnia na ulicy mija nieznaną mu dziewczyna. Ta szepcze słowa" Czy mogę śnić twój sen". Mężczyzna nie zważając na zagadkowe słowa kobiety i udaje się do domu. W nocy śni mu się niesamowity sen. Sen jest o tyle dziwny i intrygujący, dlatego że bohater jest w nim rycerzem, porusza sie na swym oddanym druhu- smoku. Ale co w tym dziwnego? Przecież fantazję senne są normą. Otóż bohater odnosi wrażenie jakoby wszystko działo się w rzeczywistości. Budzi się i zapomina o śnie. Podczas powrotu do domu, dnia kolejnego znów spotyka nieznajomą i ta ponownie powtarza to samo zdanie,co dnia poprzedniego. Mężczyzna czuje się zaintrygowany i pragnie dowiedzieć się o co dziewczynie chodzi. Czy pod jej słowami kryje się choroba psychiczna, a może jakiś głębszy sens? Kobieta wyjaśnia mu , że nazywa się Anna i , że jest jakby medium , pomostem między życiem realnym a krainą snu oraz , że głęboko odczuwa wszystko to, co śni się naszemu bohaterowi. Para postanawia zamieszkać ze sobą. Bohater ma bujnie życie seksualne i ponownie nawiązuje znajomość z damą, której imienia kompletnie nie pamięta. W krainie snu bohaterek nosi imię Lanne Lloch l'annach. Trafia on do królestwa Kornelii (z którą notabene też miał burzliwy romans), ta jednak uznaje go za zdrajcę i postanawia stosownie ukarać. Jednak rycerz unika kary poprzez ponownie uwiedzenie księżniczki. ..
Trudno jest mnie ocenić tę książkę. Dla mnie to taka bajeczka nie wiadomo o kim i dla kogo. Bohater w realnym świecie jest napompowanym samcem. Żadna mu nie umknie, a on jest kochankiem przecudownym. Natomiast w świecie snu jest potężnym rycerzem, a jego rywale czują przed nim respekt i bojaźń. Dzięki swoim podwórkowym doświadczeniom jest wstanie pokonać najzręczniejszych wrogów.

Najśmieszniejszy był fakt, że rycerz nie miał zielonego pojęcia o dowodzeniu, strategii, a przemówił takim "ludzkim" głosem do swoich towarzyszy, że ta garstka pokonała wielotysięczną armie Suzerena
Przyznaję, że na początku wciągnęłam się w całą tę historię. Odniosłam wrażenie, że tak zapowiadająca się opowieść przeniesie mnie w świat intryg, odwagi i brawury. A z każdą kartką czułam się coraz bardziej zawiedziona. Bohaterowie byli bezkształtni, bez wyrazu. Cała akcja sprowadzała się do dziwnych , niezrozumiałych dialogów oraz naciąganych na siłę scen więzienia, ucieczki itp.. Jak dla mnie za mało było fantastyki samej w sobie. Ta pozycja ma wiele nieścisłości, niedociągnięć i kompletnie brak w niej logiki.
Jacek Piekara skutecznie mnie do siebie zniechęcił.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2012-10-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2012,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Jacek Piekara,
break
Okładka - Rycerz Kielichów Gildia Hordów
Magdalena Salik
Okładka - Rycerz Kielichów Russian Impossible
Eugeniusz Dębski
Okładka - Rycerz Kielichów Hell-P
Eugeniusz Dębski
Okładka - Rycerz Kielichów Na ziemi niczyjej
Anna Brzezińska, Grzegorz Wiśniewski
Okładka - Rycerz Kielichów Moherfucker
Eugeniusz Dębski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów