Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rycerzem być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach

Zofia Stanecka

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016-05-02
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788328114395
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Rycerzem można być w różnych czasach, okolicznościach i sytuacjach. Zawsze warunkiem jest jednak to, by potrafić odpowiednio się zachować. Zofia Stanecka na przykładzie Marcela pokazuje, jakie zachowanie jest właściwe w najróżniejszych sytuacjach.

 

Marcel wychodzi do szkoły, musi zatem wiedzieć w co wypada się ubrać i jak poradzić sobie z poniedziałkowym wstawaniem: ranne wstawanie wymaga wielkiej rycerskiej odwagi, przełamania siebie i wierności podjętym obowiązkom. Niemalże jak w kodeksie rycerskim. Na mecz także należy się odpowiednio przygotować, zachowując przy tym rycerskie zasady zachowania, bez faulowania i nieodpowiednich zagrywek. Wyprawa rowerowa również może być niezłym wyzwaniem dla rycerza. Czasem trzeba zrezygnować z rywalizacji i wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń. To także rycerska postawa. O tym, że można być rycerzem w każdej sytuacji, bohater książki, Marcel przekonuje się niemal na każdym kroku. Nawet na basenie, w kinie, restauracji. A także podczas dużych imprez - podczas ślubu i wesela. Można być rycerzem, nocując u dziadków i witając się z właśnie narodzoną siostrą. Zawsze trzeba wiedzieć, jak powinno się zachować, w do ubrać i jaką przyjąć postawę. Nie jest to łatwe dla chłopca. Ale od czego mamy kodeks rycerski? I tak każda nowa sytuacja może stać się początkiem fascynującej przygody.

 

Książka Zofii Staneckiej pomaga młodym rycerzom odnaleźć się w nowych dla nich sytuacjach, może stać się dla nich poradnikiem i przewodnikiem. Uczy dobrego wychowania, kultury osobistej, a przy tym jest zabawna i nie odbiega od życiowych realiów. Młody czytelnik, kandydat na rycerza, znajdzie tu klarowne wyjaśnienie, czego może się spodziewać w nowych dla siebie sytuacjach. Porady na pewno się przydadzą. Duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie, a ilustracje dodatkowo zachęcają do sięgnięcia po książkę. W efekcie Rycerzem być to świetna lektura - nie tylko dla chłopaków.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
testolandia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Synek czyta,
W książce poznajemy sympatycznego pierwszoklasistę Marcela, który marzy by zostać prawdziwym rycerzem. Tylko co to znaczy w dzisiejszym świecie? Czy współczesny rycerz musi mieć zbroję i miecz?

W każdym z ośmiu rozdziałów Zofia Stanecka ukazuje nam, jak powinien zachowywać się współczesny rycerz. Najmłodsi dowiedzą się m.in. jak zachować się na meczu piłki nożnej ( zasady fair-play, kulturalne kibicowanie), podczas przejażdżki rowerowej, przy stole, na basenie ( odpowiedni strój, cierpliwe czekanie na swoją kolej przy zjeżdżalni), w kinie (nie rozmawianie podczas seansu, wyłączenie telefonu, sprzątanie po sobie), podczas ślubu i wesela (odpowiedni strój, kulturalna zabawa) czy podczas wizyty w szpitalu. Po każdym rozdziale mamy dwustronne podsumowanie zasad i porównanie rycerza średniowiecznego ze swoim współczesnym odpowiednikiem. Całość dopełniają humorystyczne i kolorowe ilustracje.
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Angua83 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów