Recenzja redakcji granice.pl

Rycerzem być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach

Zofia Stanecka

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016-05-02
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Rycerzem można być w różnych czasach, okolicznościach i sytuacjach. Zawsze warunkiem jest jednak to, by potrafić odpowiednio się zachować. Zofia Stanecka na przykładzie Marcela pokazuje, jakie zachowanie jest właściwe w najróżniejszych sytuacjach.

Marcel wychodzi do szkoły, musi zatem wiedzieć w co wypada się ubrać i jak poradzić sobie z poniedziałkowym wstawaniem: ranne wstawanie wymaga wielkiej rycerskiej odwagi, przełamania siebie i wierności podjętym obowiązkom. Niemalże jak w kodeksie rycerskim. Na mecz także należy się odpowiednio przygotować, zachowując przy tym rycerskie zasady zachowania, bez faulowania i nieodpowiednich zagrywek. Wyprawa rowerowa również może być niezłym wyzwaniem dla rycerza. Czasem trzeba zrezygnować z rywalizacji i wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń. To także rycerska postawa. O tym, że można być rycerzem w każdej sytuacji, bohater książki, Marcel przekonuje się niemal na każdym kroku. Nawet na basenie, w kinie, restauracji. A także podczas dużych imprez - podczas ślubu i wesela. Można być rycerzem, nocując u dziadków i witając się z właśnie narodzoną siostrą. Zawsze trzeba wiedzieć, jak powinno się zachować, w do ubrać i jaką przyjąć postawę. Nie jest to łatwe dla chłopca. Ale od czego mamy kodeks rycerski? I tak każda nowa sytuacja może stać się początkiem fascynującej przygody.

Książka Zofii Staneckiej pomaga młodym rycerzom odnaleźć się w nowych dla nich sytuacjach, może stać się dla nich poradnikiem i przewodnikiem. Uczy dobrego wychowania, kultury osobistej, a przy tym jest zabawna i nie odbiega od życiowych realiów. Młody czytelnik, kandydat na rycerza, znajdzie tu klarowne wyjaśnienie, czego może się spodziewać w nowych dla siebie sytuacjach. Porady na pewno się przydadzą. Duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie, a ilustracje dodatkowo zachęcają do sięgnięcia po książkę. W efekcie Rycerzem być to świetna lektura - nie tylko dla chłopaków.

testolandia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Synek czyta,
W książce poznajemy sympatycznego pierwszoklasistę Marcela, który marzy by zostać prawdziwym rycerzem. Tylko co to znaczy w dzisiejszym świecie? Czy współczesny rycerz musi mieć zbroję i miecz?

W każdym z ośmiu rozdziałów Zofia Stanecka ukazuje nam, jak powinien zachowywać się współczesny rycerz. Najmłodsi dowiedzą się m.in. jak zachować się na meczu piłki nożnej ( zasady fair-play, kulturalne kibicowanie), podczas przejażdżki rowerowej, przy stole, na basenie ( odpowiedni strój, cierpliwe czekanie na swoją kolej przy zjeżdżalni), w kinie (nie rozmawianie podczas seansu, wyłączenie telefonu, sprzątanie po sobie), podczas ślubu i wesela (odpowiedni strój, kulturalna zabawa) czy podczas wizyty w szpitalu. Po każdym rozdziale mamy dwustronne podsumowanie zasad i porównanie rycerza średniowiecznego ze swoim współczesnym odpowiednikiem. Całość dopełniają humorystyczne i kolorowe ilustracje.
gosia45 Linia koment
Angua83 Linia koment