Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rymobranie

Agnieszka Frączek

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2010-09-30
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0229-2
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wymyślanie nowych słów, tworzonych na zasadzie zlepiania istniejących i powszechnie stosowanych wyrażeń, to nie tylko cecha najmłodszych dzieci. Udowodniła to w swojej przezabawnej, znakomicie zilustrowanej książce „Rymobranie” autorka, Agnieszka Frączek. 

„Rymobranie” to zbiór świetnych wierszyków, opisujących figle i psoty śmiesznych, w większości nierzeczywistych stworzonek. I tak na kartach książki Agnieszki Frączek mały czytelnik dowie się, że „bykini” nie ma właściwie nic wspólnego z noszonym na plaży „bikini”. Pozna Antka, który dzięki adopcji kota dorobił się porządnej „kotostrofy”. Młody czytelnik zaznajomi się także z odkryciami archeologicznymi – dowie się, dlaczego posiadacz ogromnego zęba powinien nazywać się „dinożarł”. Znana dzieciom lecznica dla zwierząt zmieniła w „Rymobraniu” nazwę na „poszczekalnię” ze względu na psich bywalców. Na tym jednak nie koniec. Autorka nadała zupełnie nowe nazwy potrawom, krasnoludkom, egzotycznym zwierzętom, a nawet… kosmitom!

W książce Agnieszki Frączek czytelnik znajdzie blisko dwadzieścia dowcipnych, błyskotliwych i – przede wszystkim – nowatorskich wierszyków dla dzieci. Utwory są krótkie, oczywiście rymowane i bardzo zabawne. Autorka znakomicie posługuje się słowem. W wierszykach obecny jest żywy rytm, co nadaje utworom błyskawicznego tempa. Rymy, często „częstochowskie”, przeplatane są także rymami niedokładnymi. Jednak dobór słów i ich nietuzinkowe zestawienia nadają wierszykom Agnieszki Frączek niezwykłego uroku.

Atmosfera panująca w „Rymobraniu” to przede wszystkim zabawa, nieokiełznany humor i wszechobecny żart. Autorka zamiast tradycyjnych, znanym dzieciom dowcipów, posłużyła się błyskotliwym słowotwórstwem, co wyniosło publikację Frączak ponad zwyczajne, rymowane opowiastki dla dzieci. Czytelnika, tego małego, a zwłaszcza – tego dorosłego „rozłoży na łopatki” nieograniczona pomysłowość autorki. Nieczęsto bowiem przychodzą czytelnikom do głowy słowa w stylu „drżyrafa”, „przeprowracka” czy „pietróżki”.

Oprócz wspaniałej warstwy literackiej, „Rymobranie” to zachwycające dzieło plastyczne. Ilustracje, stanowiące jednocześnie tło i niejako komentarz dla opisywanych w wierszykach komicznych wydarzeń, stanowią wraz z tekstem nierozłączną całość. Rysunki są duże, zajmują całe strony książki, są kolorowe, wykonane z niezwykłą starannością, dokładnością, ale przede wszystkim – pomysłowością. Czytelnik, wertując „Rymobranie”, uśmiechnie się nie tylko ze względu na zabawne perypetie bohaterów wierszy, ale także oglądając ich przekomiczne portrety. 

„Rymobranie” to publikacja kierowana przede wszystkim do najmłodszych czytelników. Maluchy, wraz z rodzicami czytając „Rymobranie”, spędzą niezwykle przyjemne, zabarwione humorem i licznymi dowcipami chwile. Być może książeczka Agnieszki Frączek stanie się inspiracją do samodzielnego wymyślania nowych, niepowtarzalnych i unikatowych słów, a z nich – prostych i zabawnych wierszyków. „Rymobranie” to lektura obowiązkowa dla wszystkich przedszkolaków.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nietylko plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
suppper!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów