Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu

Edwards Betty

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: JK
Data wydania: 2007-01-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788372291578
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książka Betty Edwards „Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu” może spotkać się z krytyką ludzi, którzy uważają, że umiejętność rysowania jest sprawą wrodzoną i żadne kursy nie pomogą tym, którzy jako dorośli rysują dalej tak jak w wieku dziesięciu lat. Ale autorka proponuje tu zupełnie nowe podejście do nauki rysowania – i ze względu na oryginalność spojrzenia oraz efekty – cenne. Prawdopodobnie odkryty dzięki poradom i wskazówkom „talent” nie będzie talentem w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale Edwards bez wątpienia nauczy rzemiosła. To wystarczy, by rysunkami jej uczniów zachwycali się inni.

 

Betty Edwards nie uczy rysowania. Nie pokazuje, jak stawiać kolejne kreski. Sposób wykonania rysunku odsuwa na dalszy plan – interesuje ją natomiast umiejętność patrzenia i na tym koncentruje się przez większą część podręcznika. Uzyskuje to dzięki całej serii przedziwnych ćwiczeń, wśród których przerysowywanie odwróconych rysunków i kreślenie przestrzeni negatywowych to jeszcze najbardziej normalne i zrozumiałe zadania.

 

Istnieje całe mnóstwo poradników, w których tłumaczy się, jak prawidłowo trzymać ołówek i poprawnie stawiać kreski. Betty Edwards mówi, co zrobić, żeby narysować to, co się widzi, a tym samym spełniać może marzenia odbiorców, którzy bezskutecznie starali się odwzorować czyjąś podobiznę lub jakiś widok. Obala mit, że rysowania nie da się nauczyć, daje nadzieję, tym mniej utalentowanym czytelnikom. Pod warunkiem, że znajdą w sobie na tyle cierpliwości, by wykonywać żmudne ćwiczenia.

 

Metoda proponowana przez Betty Edwards jest urzekająco prosta, co tworzy kontrast z jej efektami – skomplikowanymi technicznie rysunkami. Czytelnicy nauczą się z tej publikacji przede wszystkim jak przedstawiać twarze, jako że uchwycenie podobieństwa konkretnego człowieka jest uznawane za najtrudniejszą część rysunkowego wtajemniczenia.

 

Tym, którym nie pomoże zmiana sposobu patrzenia, proponuje Betty Edwards cały szereg matematycznych wręcz wyliczeń- w jakiej odległości od oka znajduje się ucho, w którym miejscu wysokości głowy zaczynają się oczy – i wiele, wiele innych. Autorka chce przede wszystkim odwieść odbiorców od rysowania symbolicznego – wprowadzania do rysunku schematów, które każdy wypracował sobie w dzieciństwie – cierpliwie tłumaczy na przykład, jak układają się rzęsy. Ilustruje swój kurs szeregiem reprodukcji dzieł znanych artystów, własnymi obrazkami pokazowymi i pracami uczestników kursu, dzięki czemu zaobserwować można także na ilustracjach to, co zostało jasno wyłożone w tekście. Na marginesach sporo jest cytatów i uwag, luźniej związanych z tekstem głównym – służą one przede wszystkim ubarwianiu książki.

 

Autorka rozpoczyna książkę w iście amerykańskim stylu: od reklamowania siebie i zachwalania pomysłu na uczynienie z każdego artysty oraz od głębokiego uzasadniania przyjętej perspektywy spojrzenia. Długie wywody o pracy mózgu mają przekonać niezdecydowanych do skuteczności zawartych w książce porad, ale tak naprawdę o wiele bardziej przekonujące są choćby zestawienia rysunków kursantów sprzed zajęć i po kilku lekcjach. Naukowe wyjaśnienia może spokojnie pominąć ten, kto jest gotów zaufać Betty Edwards i bez ociągania się wykonywać polecenia.

 

Książka ta, a właściwie jej kolejne wydanie, które doczekało się polskiego przekładu, to poprawiona i uzupełniona wersja dzieła sprzed dwudziestu lat. Autorka wykorzystała tu swoją praktykę pedagoga i położyła nacisk na problemy, z którymi podczas pracy borykali się jej uczniowie. Dzięki temu naprawdę niewiele pytań pozostanie bez odpowiedzi, a publikacja jawić się będzie jako pomocny zestaw wskazówek i poradnik, który faktycznie nauczy, jak rysować. Siła tej książki polega na jej inności i na prezentowaniu stosunkowo nietrudnego sposobu na poprawienie jakości własnych rysunków. Warto sięgnąć do niej, by zaskoczyć znajomych umiejętnością wiernego odtwarzania rzeczywistości w rysunku.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam podziwiać jakiś rysunek czy obraz i pomyśleć, jak fajnie byłoby potrafić tak pięknie rysować czy malować? Pewnie tak. Co by się jednak stało, gdybym zaproponowała, że opłacę Wam kurs rysowania? Zakładam, że wiele osób nie przyjęłoby takiego prezentu, tłumacząc, że nie potrafią rysować, więc szkoda pieniędzy. Pozwólcie, że teraz nieco zmienię sytuację. Załóżmy, że proponuję Wam kurs języka obcego, którego zawsze chcieliście się nauczyć. Czy również odmówilibyście twierdząc, że nie potraficie porozumiewać się w tym języku? No właśnie... 

 

Jest faktem, że niektóre osoby posiadają niesamowity dar, któremu większość z nas nigdy nie dorówna. Prawdą jest jednak również fakt, że każdy, kto potrafi posługiwać się ołówkiem, wykazuje się szczerą chęcią i odrobiną cierpliwości, jest w stanie wykonać realistyczny rysunek. Właśnie z tego, jakby nie spojrzeć słusznego założenia,wychodzi autorka książki "Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu".Już na okładce książki znajdziecie chwytliwy slogan, zapewniający, że po zaledwie kilku dniach będziecie w stanie wykonać udany autoportret. Jakby na potwierdzenie tej tezy na okładce widnieje również rysunek wykonany przez tłumacza książki, po wykonaniu zalecanych w niej ćwiczeń. Brzmi zbyt pięknie by mogło być prawdą? Tym razem warto zaryzykować i przekonać się na własnej skórze. Książka, w odróżnieniu od wielu innych kursów rysunku, nie pokazuje jak wykonać krok po kroku kilka konkretnych obrazków, a uczy właściwego postrzegania obiektu czy osoby, którą chcielibyśmy narysować, dzięki czemu sam rysunek stanie się o wiele bardziej realistyczny. Właściwe postrzeganie oznacza postrzeganie krawędzi, przestrzeni, proporcji, światła i cienia, a także całości. Na pierwszy rzut oka może wydać się to skomplikowane, jednak zawarte w książce ćwiczenia sprawiają, że nabycie tych umiejętności staje się bardzo naturalne. Przyznaję, że nigdy wcześniej nie trafiłam na ćwiczenie, w którym przykładowo miałabym kopiować obraz Picassa do góry nogami. Takich nietypowych zadań jest tu więcej, w pierwszym momencie wydają się być bardzo trudne, jednak warto je wykonać, by wyzbyć się narzuconych sobie ograniczeń i zacząć wnikliwiej obserwować otaczającą nas rzeczywistość. Jak już wcześniej wspomniałam, na okładce znajduje się obietnica, że już po paru dniach będziemy w stanie wykonywać o wiele bardziej udane rysunki. Sama zachęcam jednak, by dać sobie nieco więcej czasu i solidnie wykonać wszystkie ćwiczenia. Myślę, że wtedy efekt końcowy będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący. "Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu" to książka, która udawadnia, że niemal każdy jest w stanie nauczyć się rysować i to w naprawdę krótkim czasie. Być może właśnie nadszedł moment, by odkryć drzemiący w nas talent? Polecam.


Dreamer202 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chciałabym mieć taką ksiąkę. Nie każdy potrafi dobrze rysować, ale wierzę, że można się tego nauczyć i dojść do wprawy przy pomocy tej książki.
Warto jest nauczyć się czegoś nowego.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu Miley Cyrus. Dobra / Zła
Chloe Govan
Okładka - Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu Lucyna w opałach
Ela Abowicz
Okładka - Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu Odwaga poddania się
Tommy Hellsten
Okładka - Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu Kreatywna mandala
Susane F. Fincher
Okładka - Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu Kurs myślenia
Edward De Bono
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów