Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rzecz o Aniołach

Melchior Fryszkiewicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1992-10-01
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 83-7010-009-X
Liczba stron: 108
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: wyrwany

Zainteresowanie Aniołami jest ogromne. Istoty te są tematami filmów, powieści, obrazów i niezliczonej ilości wierszy. Jednak niewielu twórców zdaje sobie sprawę z natury swoich bohaterów. Książka Ojca Melchiora Fryszkiewicza z Zakonu Konwentualnych pt. „Rzecz o Aniołach” pozwala nadrobić te zaległości.

 

Książka ta jest podstawowym kompendium chrześcijańskiej wiedzy na temat Aniołów, która wynika z wyznawanej katolickiej wiary. Podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia ogólne wiadomości na temat wiary w Aniołów. Czytelnik ma możliwość przeczytania m.in. o ich stworzeniu i liczbie oraz rodzaju chórów, które tworzą. Opisany jest także charakter tych nieśmiertelnych istot a także próba, jakiej zostali poddani. Jej konsekwencją są tzw. upadłe anioły, wygnane z nieba i opustoszałe przez to trony (teoretycznie miejsca zajmowane potem przez świętych). Pod koniec tej części znajduje się krótka charakterystyka książąt niebieskich - św. Michała Archanioła, św. Archanioła Gabriela oraz św. Archanioła Rafała.

 

Część druga jest o Aniołach Stróżach, które mają za zadanie opiekować się powierzonymi im ludźmi. Dowiedzieć się można m.in. o sposobach wpływania Anioła Stróża na człowieka, ochronie, jaką zapewnia przed szatanem, pokusami czy zagrożeniami, a także o karach, jakie może stosować wobec krnąbrnego podopiecznego. W części tej mowa jest także o roli Anioła Stróża w zapowiadaniu zbliżającego się końca życia i jego ostatniej posłudze związanej z towarzyszeniem duszy po śmierci. Oprócz ludzi, swoich Aniołów Stróżów mają także ludzkie zrzeszenia i organizacje, a przede wszystkim narody. Wobec tego nie dziwi rozpowszechniony kult aniołów oraz fakt istnienia obowiązków, jakie ludzie mają wobec swoich niebiańskich opiekunów, o czym także traktują odpowiednie rozdziały. Niewątpliwym plusem tej książki jest treść, przedstawiona w sposób klarowny i uporządkowany.

 

Pewnym zgrzytem wydają się jednak być niektóre wydarzenia dotyczące udziału Aniołów w życiu człowieka, przytaczane jako dowód na potwierdzenie pisanych słów, a których rodowód sięga nieraz głębokich czasów średniowiecznych, jak nie starożytnych legend. Być może jest to kwestia mojego braku wiary w tak nieprawdopodobne zdarzenia, a może nieufność wobec „historycznych opowieści” pisanych przez ludzi, chcących w ich prawdziwość wierzyć. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków potwierdzeniem wiedzy na temat Aniołów są fragmenty Pisma Świętego, a także oparte na nim dokumenty różnych soborów.

 

Dla wierzących czy nie, książka jest wartościowym i bardzo ciekawym zbiorem informacji na temat Aniołów. Zainteresowanych zaś tą pozycją przy okazji informuję, że drugie wydanie tej książki funkcjonuje pod zmienionym tytułem: „Nadprzyrodzony świat Aniołów".

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rymierz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów