Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Rzymska armia, Legiony, wojny i kampanie
Kup Teraz

Rzymska armia, Legiony, wojny i kampanie

Nigel Rodgers

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2009-05-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-111-1467-8
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Rzymska armia od wieków stanowi wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń zarówno wojskowych jak i historyków. Nigel Rodgers w swojej książce „Rzymska armia. Legiony, wojny i kampanie” stara się przybliżyć przeciętnemu czytelnikowi, kojarzącemu rzymskie legiony głównie z komiksów i filmów o Asteriksie i Obeliksie, fascynującą historię tej formacji zbrojnej, najważniejsze bitwy, obyczaje i życie codzienne żołnierzy w kolejnych latach trwania Imperium.

Trudno jest zmieścić dzieje armii jednego z największych Imperiów w historii na 128 stronach, jednakże Rodgers podjął się tego zadania tworząc dzieło zaróno ciekawe jak i nie do końca satysfakcjonujące. Wszystko opisane jest w iście telegraficznym skrócie, bez zagłębiania się w meandry historycznych interpretacji wydarzeń i w uproszczonej formie, przez co temat zdecydowanie nie zostaje wyczerpany, a czytelnikowi nasuwają się kolejne pytania na które znaleźć odpowiedzi musi w innych dziełach. Jest to o tyle usprawiedliwione, że książka ta została ‘wycięta’ z poprzedniego dzieła autora, „Wzrost i upadek starożytnego Rzymu”, niejako by przybliżyć mniej obeznanym lub zainteresowanym podstawy historii Imperium i jego armii.
 
Przeznaczenie do szerszych rzesz czytelniczych sprawia także, że książka pełna jest ciekawostek, które na pewno zainteresują każdego, natomiast mało jest suchych faktów i dat, udało się więc autorowi sprawić, by była przyjemna w odbiorze i naprawdę ciekawa. Można dowiedzieć się m.in. czegoś na temat użycia słoni w walkach z Hannibalem, jak budowano charakterystyczny rzymski obóz czy jak wyglądało szkolenie rekrutów i legionistów. W opisach walk toczonych na terenie Imperium podawane są tylko najważniejsze wydarzenia i główne przyczyny oraz skutki, można więc poznać historię walk rzymskich bez wchodzenia w nieistotne dla większości szczegóły.
 
Odczuwalnym brakiem jest natomiast pominięcie ogólnej historii republiki, a potem cesarstwa, aż do III wieku naszej ery. Opisy kolejnych wojen znajdują się przez to w historycznej próżni, a sygnalizowane zmiany doktryn wojennych wydają się nie wynikać z niczego. Sam schyłek Cesarstwa jest dokładnie opisany, ze świecą jednak szukać wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu wojny domowej w 49 r. p.n.e. czy wojen punickich.
 
Książka ta powinna otrzymać raczej miano albumu, a to dzięki ponad 200 ilustracjom, które, choć czasami oderwane od tekstu je otaczającego, przybliżają czytelnikowi najważniejsze zabytki rzymskiej wojskowości i ogólny wygląd tamtejszego świata. Co ważne dla tego typu książek, każde zdjęcie jest opisane, częstokroć jednak nie do końca szczegółowo. Także znaczącym plusem są bardzo liczne, czytelne i dobrze zrobione mapki, których zazwyczaj naprawdę brakuje w tego typu wydawnictwach.
 
Trudno jest także określić do kogo właściwie „Rzymska armia...” jest adresowana. Nie zainteresuje najprawdopodobniej obeznanych z tematem, którzy wiedzieć będą o wiele więcej niż książka ta może zaoferować, choć na pewno spodoba im się jako synteza wiedzy o armii Imperium. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z Rzymianami odstraszyć może brak ciągłości w opisywanych wydarzeniach i epizodyczne przedstawianie historii, choć na pewno znajdą wiele ciekawych informacji i ogólny opis Rzymu. Ładne wydanie sprawia, że książka ta wydaje się być przeznaczona na prezent dla znajomego, o którym wiemy że historią się interesuje ale nie jesteśmy pewni co do stopnia jego ‘zaawansowania’ w tym temacie.
 
„Rzymska armia...” to książka ciekawa, jednakże nie jest to lektura obowiązkowa. Napisana przystępnym, przyjaznym czytelnikowi językiem, ładnie wydana, z dużą ilością ciekawych ilustracji, może zainteresować, ale raczej nie zachwycić.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów