Okładka książki - Saga rodu Cantendorfów. Tajemnica zamku

Saga rodu Cantendorfów. Tajemnica zamku

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-02-15
Kategoria: Romans
ISBN: 9788379457359
Liczba stron: 356
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Ocena: 5.22 (9 głosów)

Powieść Krystyny Mirek Tajemnica zamku otwiera przed czytelniczkami wrota czasu, przenosząc je do dziewiętnastowiecznej krainy kobiecych marzeń o pałacach, koronkach, rękawiczkach i powozach. Wchodzimy w świat wyegzaltowanych dam, dobrego wychowania i, oczywiście, gry pozorów. Na mrocznym zamku rodu Cantendorfów panuje hrabia Aleksander, właściciel licznych ziemskich dóbr, de facto władający niepodzielnie całą okolicą - dziś byłby może burmistrzem albo szefem lokalnej mafii. Cała śmietanka towarzyska jest w mniejszym lub większym stopniu od niego uzależniona. Każda matka marzy też o tym, by zaszczycił jej córkę życzliwym spojrzeniem i pojął za żonę. Hrabia jest bowiem wciąż samotny, a właściwie – w nieustannej żałobie. Oto zbliża się pogrzeb jego czwartej żony. Kolejna ofiara jego męskiej siły? A może po prostu otruta przez zawistną służbę? Okolica huczy od plotek. Już na pogrzebie hrabia zaczyna rozglądać się za kolejną żoną, która da mu wreszcie dziedzica i... zdoła przeżyć. Z jednej strony – wszyscy się go lękają, a z drugiej – są nim zafascynowani. Hrabia jest przecież przystojny, barczysty, męski, a przy tym tajemniczy. Kobiety mdleją na jego widok, młode dziewczyny drżą na samą myśl o tym, że mogłyby się znaleźć w jego pobliżu. Tymczasem Aleksander nic sobie nie robi z plotek i dzieli pałac z zamężną kobietą, która oficjalnie jest jego kochanką, mimo kolejnych ślubów arystokraty z młodymi panienkami. Tak zarysowana jest scena, na której rozegrają się wydarzenia.

 

Fabuła nawiązuje do starych, ale sprawdzonych opowieści w stylu sióstr Brönte, w których młoda, ale niepokorna dziewczyna zdobywa serce dumnego, zimnego hrabiego, rozkochując go w sobie i tym samym zmieniając go w kogoś lepszego. Ale Tajemnica zamku to także opowieść o kobietach - a może nawet przede wszystkim o nich. To książka pokazująca, że niezależnie od czasów i kultury można było przewidzieć ten prosty matematyczny rachunek. Kiedy kobieta oddaje wszystko, zostaje z niczym. Konsekwencje tej prawidłowości poznała na własnej skórze wieloletnia kochanka hrabiego.

 

Mało co na tym świecie ma tak wielką siłę, jak zgrana żeńska grupa. Pomożemy Kate. Od stuleci kobiety przekazują sobie wiedzę o życiu. Czasem łańcuch się przerywa i jakaś dziewczyna zostaje sama. Jej mama nie odrobiła lekcji i nie wie, jak jej pomóc. Coraz więcej widzę takich zagubionych dziewcząt, które wszystkiego muszą uczyć się od nowa. I rzeczywiście - wsparcie ze strony sprzyjających Kate kobiet okaże się nie do przecenienia.

 

Można szukać w tej powieści wad, można wytykać jej naiwność i schematyczność, charakterystyczne przecież dla tego gatunku. Nie ma to jednak znaczenia, bowiem największą zaletą książki jest przemyślana fabuła, sprawne stopniowanie napięcia i podsycanie ciekawości czytelnika tajemnicami. Wszystkie obietnice, które autorka złożyła czytelniczkom, wybierając taki właśnie gatunek, zostają spełnione. Tajemnicę zamku naprawdę dobrze się czyta. Bohaterowie powieści są obdarzeni konkretnymi cechami, a emocje, jakimi się kierują, choć są silne, wypadają wiarygodnie i prawdopodobnie. Krystyna Mirek do końca trzyma się formy, nie wychodząc ani na chwilę z roli. Tajemnica zamku to więc znakomita podróż do krainy marzeń.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie

Avatar użytkownika - xedex
xedex
Przeczytane:2017-06-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Lubię lekkie powieści tej autorki. Kiedy byłam licealistką podkradałam mamie jej ulubioną Sagę rodu Forsyte"ów. Już wtedy pokochałam książki, których fabuła oparta jest na perypetiach rodzinnych. Podoba mi się kolejna opowieść o dziejach rodu Candendorfów. Ta książka opisuje życie z jego zwykłymi i niezwykłymi zdarzeniami. No nie oszukujmy się, częściej z niezwykłymi. Ale przecież w życiu zdarzają się rzeczy, które się filozofom nie śniły. Zycie jest niesamowitym reżyserem. Tworzy sytuacje nieprzewidywalne. Tak jest i w powieściach Krystyny Mirek. Autorka potrafi zamotać i rozbudzić ciekawość. Wiele zaskakiwało, a finał okazał się inny niż oczekiwałam. Jest powód by czekać na kolejny odcinek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-07-08, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Powieści Krystyny Mirek są lekkie, przyjemne, wciągają w swoją niezwykłą historię, umilają czas, odrywają od szarej rzeczywistości. Tym razem przenosimy się w czasy zamków, dziedziców, konwenansów (hrabia Aleksander Cantendorf). Ale przecież w każdym czasie żyją ludzie zwykli,borykający się z problemami (rodzina Miltonów). Losy Kate i Aleksandra splatają się. Czy dane im będzie bycie razem? Czy tytułowa tajemnica zamku się rozwikła? Przeczytajcie, ja zaś sięgam po kolejny tom sagi rodu Cantendorfów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - pokrecona
pokrecona
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, wyzwanie 2017r,
"Tajemnica zamku" to niezwykle klimatyczna i malownicza powieść z dreszczykiem. Opisy pięknych zakątków są tak barwnie i subtelnie utkane, że maluje się przed nami obraz sielski i nieskażony. Autorka po raz kolejny dała popis umiejętności literackich i bujnej wyobraźni. Życie bohaterów naznaczone jest wieloma emocjami, które bardzo szybko współgrają z odczuciami czytelnika. Wątki dynamiczne przemieszane są z refleksjami głównej bohaterki, przez co całość nie jest ani za nudna, ani nie kończy się zbyt szybko. Wszystko jest idealnie wyważone. Świetnie się czyta o czasach balów, bogato zdobionych sukien, powozów, posagów, dobrych manier i adorowania przez panów. Książka ta to powieść pełna barwnych charakterów, sporów pomiędzy sercem a umysłem - rozwagą a romantycznością - i sprzecznych uczuć. Porywa i wciąga czytelnika w magiczny świat rodu Cantendorfów. Akcja jest dynamiczna, pełna zawiłych wątków, które sprawiają, że chce się czytać więcej i więcej, a zakończenie lektury to dopiero przedsmak tego, co będzie w drugim tomie. Serdecznie polecam!!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2017-02-23, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Recenzenckie,
Kultura konwenansów, bogatych bali, dobrze zaplanowanych małżeństw i niemożności decydowania o sobie dawno już odeszła w zapomnienie. W dzisiejszych czasach, gdy większość społeczeństwa stanowi klasa średnia, a drugą połówkę potrafimy znaleźć w sieci, często to co działo się jeszcze sto lat temu jest dla nas niezwykle odległe. I jakże pociągające. Krystyna Mirek zdecydowała się na inną tematykę, niż dotychczas podejmowaną. Czy "Tajemnica zamku" przyciąga? Hrabia Cantendorf chowa kolejną, czwartą już żonę. Ta oburzająca liczba zmarłych małżonek na zamku stawia hrabiego w bardzo złym świetle, a możne rody, które chciały dzięki małżeństwom zacieśnić więzi, wyraźnie się odsuwają. Hrabia Aleksander z niecierpliwością czeka na dziedzica, musi więc czym prędzej znaleźć dobrą partię. Rodzina Miltonów stacza się po równi pochyłej. Do całkowitego bankructwa brakuje im niewiele i tylko cud może sprawić, że uda się im uratować. Niecny plan rodziców zmusza córki do poważnych kroków, a pośród intrygi wkrada się uczucie. Krystyna Mirek swoim piórem przenosi nas magicznie w świat, który historia zniszczyła. Pozwala odkryć magię etykiety, klas społecznych, drobnych różnic, które czasami są nie do przeskoczenia, wspaniałych bali, z pięknymi damami i przystojnymi dżentelmenami. Niezwykłymi tańcami i olśniewającymi kreacjami. Pozwala zajrzeć w rzadko dostępne pokoje dla służby, poznać tajemnice tych osób, które na co dzień nie powinno się widzieć. Pokazuje również, że również w takich, ściś ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - majeczka241
majeczka241
Przeczytane:2017-03-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
,, Bo niełatwo cieszyć się własnym szczęściem, kiedy innym się nie układa.'' Uwielbiam pióro Krysi Mirek. Jej lektury są lekkie, przyjemne, wciągają w swoją niezwykłą historię, umilają czas, odrywają od szarej rzeczywistości. Pojawia się piękna miłość, solidarność kobiet, ciekawe tajemnice, które trzeba odkryć, ból, smutek, zrozumienie i walka dobra ze złem. Autorka potrafi zaciekawić, zaskoczyć, wzruszyć, chwycić za serce, doprowadzić do łez, a także wywołać szeroki uśmiech na ustach. Potrafi oddać niesamowity urok miejsca, który opisuje, są zawsze magiczne, niezwykle. Czytelnik bez ruszenia się z wygodnego fotela przenosi się do wspaniałego świata o którym może tylko pomarzyć. ,,Pogarda w sercu jest blokadą dla szczęścia tak skuteczną, że pokonuje nawet największych twardzieli i wytrwałych strategów.'' W zamku Cantendorf, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie kolejna żona hrabiego. Okolica huczy od różnych plotek. Dlaczego młode damy tak szybko odchodzą? Kto za tym stoi? Czyżby sam hrabia? A może budząca wśród mieszkańców lęk wiedźma, jego kochanka? Albo gospodyni, trzymająca mocną ręką władzę na zamku? Hrabia pragnie dziedzica, poruszenie wśród młodych dam widać jak na dłoni. Żadna nie chce losu martwej żony. Rodzina Kate Milton jest na skraju bankructwa. Aby uchronić wszystkich przed ostateczną klęską, jej rodzice decydują się na bardzo ryzykowny plan. Między tym wszystkim rodzi się niespodziewana miłość, która na dobre zmieni losy bohaterów powieści. Czy szczęś ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2017-02-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 100 książek 2017, Mam,
"Tajemnica zamku" to inne oblicze Krystyny Mirek. Znana pisarka sięgnęła tym razem po historię usytuowaną w XIX wieku - w czasach, które wymagają posłuszeństwa wobec mężczyzn, nawet jeśli serce czy sumienie mają inne zdanie; pominięte przy rozdziale urody panny mają problemy z zamążpójściem jeśli nie mają wsparcia w wielkości posagu czy pozycji społecznej a samotny spacer może mieć poważne konsekwencje, rzutujące również na ich przyszłość. Mężatki wcale nie mają łatwiej, bowiem muszą borykać się z chłodem i pustką w sypialni oraz radzić sobie na wielu płaszczyznach (w domu, z dziećmi, na balach czy spotkaniach towarzyskich), pomimo trudności natury finansowej. Byłam ogromnie ciekawa jak Mirek poradzi sobie z fabułą osadzoną w innym czasie niż współczesność. Jaką stworzy kreację bohaterów, jak pokieruje ich życiem, jakimi wartościami obdarzy. Intrygowało mnie też wyjście autorki poza gatunek powieści obyczajowej, bowiem Saga rodu Cantendorfów nie jest zwykłą powieścią. Przede wszystkim jest to romans, ale z uwagi na śmierć hrabin znajdziemy tu wątek kryminalny; wiedźma Alice doda zaś szczyptę fantastyki. Akcja biegnie dość spokojnie, ale nie oznacza to wcale, że jest nudno! Wciąż pojawiają się nowe postacie, które wprowadzą do fabuły powiew świeżości oraz nowe zagadki. Szkoda, że żadna się jeszcze nie wyjaśniła, ale to tylko pobudza mój apetyt na kolejne tomy tej smakowitej opowieści. Doskonale oddany urok epoki, walka o uwagę hrabiego, rudy i niepokorny "kociak", nauczka d ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Lektura w sam raz na wakacyjny wypoczynek, Jest wszystko, co trzeba: nagromadzenie uczuć bohaterów i czytelnika (nie zawsze pozytywnych!), osadzenie w realiach historycznych, wątek miłosny i złowroga tajemnica - trudno orzec komu zaufać, a kogo rzeczywiście należy się wystrzegać. Już czekam na kolejną część.

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2017-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki2017, Mam, przeczytane,
Avatar użytkownika - justyna1250
justyna1250
Przeczytane:2017-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Miłość z jasnego nieba
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Miłość z jasnego nieba

Czy prawdziwa miłość może zdarzyć się między ludźmi stojącymi po przeciwnych stronach barykady? Angelika przyjeżdża z Monachium do Krakowa z jednym celem:...

Pojedynek uczuć
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Pojedynek uczuć

Wyjątkowa powieść o zwyczajnej-niezwyczajnej kobiecie. Opowieść o 30-letniej Mai, która niespodziewanie wchodzi w sytuację matki samotnie wychowującej...

Reklamy