Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Samiec alfa, czyli jak wytrzymać z facetem

Hanna Bakuła

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2014-02-05
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377786802
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Fujara czy gruboszyjec? Wybór należy do Ciebie!

 

Każda normalna dziewczyna marzy o wielkiej miłości, braterstwie dusz, tantrycznym porozumieniu, kamasutrze z opalonym intelektualistą, o „kaloryferze” dumnie rysującym się pod podkoszulkiem. O ślubie z welonie takim, żeby koleżanki zwariowały z nienawiści (…) Choć zdarzają się wyjątki, to rzeczywiście większość populacji kobiet mogłaby się podpisać pod tymi słowami. Nie bez przyczyny już od najmłodszych lat dziewczynki przechodzą "pranie mózgu", a karmione bajkami o księżniczkach oraz przystojnych (i metroseksualnych) książętach, którzy są lekiem na całe zło tego świata, liczą, że w prawdziwym życiu też będą ratowane. Dorastając, nie pamiętamy już, że wszystkie bajki kończą się na ślubie i mglistej obietnicy „żyli długo i szczęśliwie”. Patrząc na to, jak poczynali sobie możnowładcy, jak harcował chociażby Kazimierz Wielki i jak kończyły kobiety Henryka VII Tudora, można by się zastanawiać, czy ten bajkowy happy end to aby nie działanie cenzora, tudzież rządowego specjalisty ds. trwania małżeństw "na dobre i na złe". Prawda jest bowiem taka, że zazwyczaj przystojny książę już w noc poślubną daje popis swojego męstwa i po trzyminutowej walce z miną zwycięzcy zapada w drzemkę. O przyjemności kobiety wydaje się już nie pamiętać. A to dopiero początek wspólnego pożycia / współżycia z samcem, którego urok (zakładając, oczywiście, że go roztaczał) z roku na rok maleje, wprost proporcjonalnie do powiększania się obwodu jego pasa. O kryzysie męskości i próbach dowartościowania się dzięki "szybkim numerkom" ze służbą (poprawna politycznie nazwa: pracownik) już nawet nie warto wspominać …

 

Jest jednak ktoś, kto bezlitośnie rozprawia się ze wszystkimi mitami o książętach na białych rumakach, kto obnaża wszystkie wady rodzaju męskiego, kto piętnuje samcze wygodnictwo, dzidzio-piernikowatość, kto rzuca rękawicę mężczyznom i – co ważniejsze – jest przekonany, że nawet nie przyjdzie im do głowy, by się po nią schylić. Mowa tu o Hannie Bakule, kobiecie świadomej swojej wartości, z bogatym doświadczeniem życiowym (i seksualnym), która swym „szkiełkiem i okiem” artysty doskonale odmalowuje portrety tych indywiduów, których każda kobieta powinna się wystrzegać, a najlepiej zadusić, zanim zaduszą nas. Książka Samiec ALFA, czyli jak wytrzymać z facetem, opublikowana nakładem wydawnictwa Burda Książki, to prawdziwy atlas płazów i płazińców, a także kogutów i kogucików, których warto rozpoznać, zanim wpuścimy ich do swojego kurnika. Wszyscy oni bowiem mają niezwykłą umiejętność przyssania się do kobiety i niczym pijawka żerowania na jej ciele oraz wyczerpywania życiowej energii żywicielki, jak również jej środków finansowych. Ów specyficzny poradnik polecić należy wszystkim przedstawicielkom płci pięknej oraz homoseksualistom, również narażonym na spotkanie okazów toksycznych i pasożytujących.

 

Bakuła w kolejnych rozdziałach charakteryzuje mężczyzn pokroju agenta Tomka (pierwszy przypadek takiej harmonii seksualno-intelektualnej od czasów kapitana Klossa), bezpłodnego sierotka, chłopobaby, cool Romea, dziewica, fujary i wiele innych typów, które spotykamy w swoim otoczeniu każdego dnia. Plastyczne opisy autorki, poparte zabawnymi opowieściami (nierzadko z życia autorki) pozwalają z łatwością zidentyfikować te groźne obiekty i w odpowiednim momencie zmienić kurs…

 

Autorka nie tylko pokusiła się o identyfikację plejady męskich typów, ale też dokładnie omawia sposoby uwodzenia, czyli triki stosowane przez samców. Nie łudzę się nawet, że kobiety wyciągną wnioski z tej cennej lektury, bowiem – jak sama Bakuła zauważa  – kobiety jak owce pobekując, pędzą w przepaść, z której dźwigami wyciągają je przyjaciele i rodzina, o ile jest co wyciągać. Jeśli rzeczywiście mamy problem z odparciem męskich zalotów, jeśli pozbywając się jednych męskich skarpetek leżących na podłodze (oraz ich właściciela), zaraz rozglądamy się za kolejną parą, koniecznie musimy zajrzeć do rozdziału omawiającego techniki przetrwania.

 

Choć naturalną reakcją na lekturę książki Samiec ALFA… jest spazmatyczny śmiech, to tak naprawdę często jest to śmiech przez łzy. Wszystkie te felietony, mające humorystyczny wydźwięk, stanowią tak naprawdę odbicie rzeczywistości. I choć chciałoby się mieć nadzieję, że jest to odbicie w krzywym zwierciadle, to dysponując nawet niewielkim życiowym doświadczeniem, przekonujemy się, że to, niestety, przykład malarstwa realistycznego. Kto czytał wcześniej choć jeden tekst Bakuły, ten doskonale wie, czego może się spodziewać. Nie ma tu cenzury, fałszywej skromności, wygładzania tego, co pogniecione, a każda rzecz nazywana jest po imieniu. Dlatego do lektury nie namawiam tych udających pruderyjnych i cnotliwych, unikając oskarżenia o szerzenie zła i demoralizację. Wszyscy pozostali mogą czytać, uczyć się życia, oblewać egzamin z identyfikacji typów, od których należy trzymać się z daleka i… znów wracać do lektury. Wszak człowiek uczy się przez całe życie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ebibook plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,,Mam,
Nareszcie trafiła mi się książka, która mnie rozśmieszyła. I nie chodzi tu o byle uśmiech, czy ukradkowy chichot, ale prawdziwy śmiech na cały głos.
Książka Pani Bakuły ,, Samiec alf, czyli..." to katalog męskich odmian , gatunków, sklasyfikowany i opisany na podstawie doświadczenia autorki, jej koleżanek i wszystkich osób, które dostarczyły jej materiału w tym zakresie. Dosadnie , z pieprzykiem -ale nie wulgarnie, no i przede wszystkim bardzo śmiesznie.
Nie wiem , czy raczej wiem: przy czytaniu tej książki mężczyznom nie będzie do śmiechu tak jak mnie. A to najlepszy dowód, że P. Hanna trafiła w sedno i w całą prawdę. Chociaż kobietkom też się oberwało w książce i to nie jeden raz. Bo wszyscy jesteśmy śmieszni a nawet powiedzmy sobie szczerze : bardzo śmieszni w naszych staraniach o dawkę endorfin uwalnianych w trakcie seksu, czy innych czynności ,, około-seksualnych". Postępujemy tak jak nam się wydaje, że wypadnie to najlepiej, tokujemy, stroszymy piórka, nawołujemy partnera, uprawiamy taniec godowy. A wszystko to zaobserwowane chłodnym malarskim okiem Bakuły i opisane jej ciętym językiem dostarczyło mi zabawy na kilka wieczorów.
Muszę przyznać, że trafność w opisie cech charakterystycznych poszczególnych modeli facetów jest tak doskonała, że czytając kolejne rozdziały miałam wyświetlony w głowie obraz jakiś konkretnego pana z mojego otoczenia, znajomego, kolegi. Niemal co do joty wszystko pasowało , za wyjątkiem może pewnych intymnych szczegółów, których rzecz jasna nie jestem w stanie zweryfikować w każdym przypadku .
Książkę tę należy czytać dla rozrywki i bez śmiertelnej powagi .W kategorii "ksiażek rozrywkowych" przyznaję tej pozycji 10 gwiazdek. Bardzo polecam kobietom i panom mającym dystans do siebie.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
świetna książka, świetny język, doskonałe spojrzenie na świat, takie jaki on jest... Pani Hania w typowo babski sposób patrzy na świat i za to ją lubię, wstyd przyznać, ale od teraz... po ptzrczytaniu tej książki... polecam
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-08-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Przeczytane:2015-03-26, Na półkach: Przeczytałem,Audiobooki,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Verri Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów