Recenzja książki: Schudnij z Kaizen

Recenzuje: edytakkk

Czym właściwie jest kaizen? To japońska filozofia. Polega ona na robieniu pewnych rzeczy „małymi kroczkami” i sprawdza się rewelacyjnie w zakładach pracy. Oto przykład: osoba pracująca przy komputerze musi za każdym razem wstawać i sięgać wysoko po segregatory czy dokumenty. Zgłasza to za pomocą wniosku kaizen i jej stanowisko pracy zostaje udoskonalone poprzez zapewnienie jej lepszego dostępu do potrzebnych dokumentów. Następnego dnia inny pracownik stwierdza, że oświetlenie jest niezbyt komfortowe. Również zgłasza to, a osoby za to odpowiedzialne zmieniają położenie lampy. Chodzi o to, by nie burzyć całego biurowca czy hali produkcyjnej, ale doskonalić ją przy niewielkich nakładach finansowych (nie kupujemy nowej lampy czy szafki, a tylko tę starą próbujemy nieco zmodyfikować), w sposób przemyślany (dlatego to właśnie osoba, która pracuje na danym stanowisku wie i zgłasza, co należy zmienić).

W ten sam sposób możemy zmienić nap rzykład wystrój naszego salonu. Po co mamy wszystko burzyć, wyrzucać, kupować nowe sprzęty? Może czasem wystarczy zmienić położenie mebli, szafkę pomalować, inną - zmienić techniką decoupage’u i już mamy inne pomieszczenie?

A jak ma się kaizen do schudnięcia?

Autor, Jarosław Gibas, pisze, że przez wiele lat próbował się odchudzać. Stosował najróżniejsze diety odchudzające, wyczerpujący wysiłek fizyczny, a skutek był taki, że w kilka lat przybyło mu 25 kg. Dlaczego? Ponieważ, stosując jakąś dietę, za każdym razem czekał na schudnięcie. I gdy tylko schudł kilka kilogramów i zmieścił się w ulubione dżinsy, następowało „rozluźnienie” i pozwalał sobie na piwo, coś słodkiego itp. A organizm, który przez kilka miesięcy był katowany monotonną dietą, gdy tylko otrzymał „coś pysznego”, natychmiast odładał to na „gorsze czasy” w formie kolejnej "oponki", gdyby osoba ta znów zaczęła się odchudzać. I tak Gibas zamiast być szczupłym, stawał się grubszy niż przed przejściem na dietę. To właśnie efekt jo–jo.

Odchudzanie z kaizen z pewnością nie jest typową dietą. To zmiana stylu życia - ale nie nagła, lecz właśnie „małymi kroczkami”.

Przykład? Proszę bardzo:

Codziennie słodzimy herbatę: 2 łyżeczki. Zatem dziś posłodzimy ją odrobinę słabiej. Organizm tego zupełnie nie odczuje, a my kolejnego dnia znów mniej wsypiemy do herbaty. I tak, nawet nie wiadomo, kiedy, przestaniemy słodzić, nasze kubki smakowe przyzwyczają się do smaku gorzkiej herbaty i nawet stwierdzimy, że dopiero teraz czujemy jej prawdziwy smak. Autor, prócz zaprezentowania zalet metody, pokazuje także, jak uniknąć podjadania z lodówki oraz innych pułapek związanych z tradycyjną dietą. Nie będę tu zdradzać wszystkich sztuczek, które autor przedstawił swym czytelnikom, ale wiele z nich jest naprawdę zaskakujących i skłania do myślenia. Po co katować się zatem dietami, które i tak niewiele dają (poza kolejnymi zbędnymi kilogramami), skoro można w sposób łatwy i przyjemny dokonać rzeczy naprawdę wielkich?

Książka ta powinna trafić nie tylko  w ręce osób, które chcą schudnąć. Także ludzie szczupli mogą z niej w pewien sposób skorzystać i kilka „sztuczek” wprowadzić w życie.

Kup książkę Schudnij z Kaizen

Zobacz opinie o książce Schudnij z Kaizen
Schudnij z Kaizen
Jarosław Gibas
Życie. Następny poziom. Coaching transpersonalny
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Życie. Następny poziom. Coaching transpersonalny

Wyrusz w podróż do źródeł rozwoju Wyobraź sobie, że idziesz przez las. Błądzisz, szukając najlepszej drogi. Raz za razem rozglądasz się za nową ścieżką...

Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi
Jarosław Gibas 0
Okładka ksiązki - Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi

Czujesz, że musisz złapać głęboki oddech i poczuć w pełni swoją wartość? Marzysz o zmianie otoczenia i docenieniu samego siebie? Ten poradnik psychologiczny...