Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Sekret
Kup Teraz

Sekret

Rhonda Byrne

Ocena ( 18 osób )
3.9
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 2007
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7534-020-4
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sekretny sekret


Patrząc na postaci z pierwszych stron gazet czy szklanego ekranu, przedsiębiorców, aktorów i celebrytów, zastanawiamy się, gdzie tkwi sekret ich sukcesu. Co decyduje o tym, że nasze życie przypomina róg obfitości bądź jest smutne, szare i przepełnione bólem? Dlaczego jedni osiągają wszystko i wspinają się na szczyty swoich możliwości, a drudzy, mimo usilnych starań, padają ofiarami pecha?


Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć Rhonda Byrne w zjawiskowej, magicznej i niezwykle inspirującej książce „Sekret”. Zwykle sceptycznie podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników mówiących o tym, „jak żyć”, ale tym razem już od pierwszych stron poczułam moc zawartą w słowach. Może to za sprawą rzeszy autorytetów, których Byrne zaprosiła do współpracy przy książce (m.in. Joe Vitale, Bob Proctor czy Bob Doyle), a może zadziałała siła autosugestii. Jedno jest pewne - człowiek kryje w sobie nieograniczone możliwości tworzenia i choć lektura książki nie zmieni automatycznie twojego życia, to jednak da ci klucz, byś mógł zacząć jego nowy etap.


Codziennie wykorzystujemy zaledwie pięć procent potencjału swojego umysłu, marnując głównie energię na rozwiązywanie problemów bądź ich unikanie. Tymczasem jedyny powód, dla którego ludzie nie osiągają swoich celów, zamierzeń i …szczęścia jest taki, że częściej myślimy o tym, czego nie chcemy, niż o tym, czego pragniemy. Stresy dnia codziennego, lęki, konflikty, przeszkody – oto „strawa”, którą serwujemy swoim szarym komórkom i duszy. I tak, zamiast marzyć o pięknych rzeczach, przyjemnościach, sukcesach i pozytywnych emocjach, koncentrujemy się na tym, co złe i od czego  powinniśmy stronić.


Rhonda Byrne krzyczy „STOP!” negatywnej myśli, bowiem istnieje odwieczne prawo stworzenia zwane Prawem Przyciągania. Ów tytułowy sekret tkwi właśnie we właściwym rozumieniu i wykorzystywaniu tej cudownej prawdy do własnych celów. Fizyka kwantowa zakłada, że cały świat wynurzył się z myśli, a zatem to, co teraz myślisz, tworzy twoje przyszłe życie. Prawo przyciągania ma to do siebie, że nie rejestruje słowa „nie” ani jakichkolwiek określeń negacji, zatem trzymasz w rękach (w głowie?) potężną broń, którą możesz zacząć stosować już teraz. Tą bronią jest myśl!


Według „Sekretu” owa prawidłowość i zdolność do kreowania przyszłości zgodnie z pragnieniami jest tak naprawdę wszystkim, co musimy wiedzieć o życiu. Teoretycznie to banalnie proste: dziś życzenie - jutro spełnienie, niczym w opowieści o cudownej lampie Alladyna.


Czemu zatem, skoro już w Biblii Hebrajczycy praktykowali pozytywne myślenie i błogosławieństwo rzeczy nabytych, mimo upływu wieków wciąż mamy problem z osiąganiem celów? Może kluczem do rozwiązania zagadki jest uświadomienie sobie, że tak naprawdę niewielu z nas jest w stanie odpowiedzieć na pytanie „czego pragnę”?
Dopiero jasne i precyzyjne sformułowanie odpowiedzi stanowi punkt wyjścia do zmiany na lepsze. Oczywiście, wzorem ekspertów, na których powołuje się autorka, lista pragnień musi być sporządzona pisemnie i to w czasie teraźniejszym. Wówczas energia kosmosu, wszechświata i nasze własne wizualizacje sprawią, że „to o co prosimy będzie nam dane”.


To wszystko brzmi dla Ciebie, czytelniku, nieprawdopodobnie? Śmiesznie? A może absurdalnie? Masz oczywiście wybór i wolną wolę - możesz po „Sekret” Byrne sięgnąć bądź też omijać szerokim łukiem, traktując jako diabelski bełkot. Ale może zastanowi Cię fakt, że zgodnie z sekretem zdemaskowanym przez autorkę postępowali wielcy tego świata - tacy jak Platon, Galileusz, Beethoven czy Edison. Mieli swoją wizje, jasno określone cele i koncentrowali się na znalezieniu drogi do ich realizacji. Czyżby zatem „Sekret” nie był takim sekretem? Niezależnie od tego, czy wierzę w komunikację zwrotną ze Wszechświatem, energię wysłaną hen, do innej galaktyki czy też zestrojenie częstotliwości moich komórek z otoczeniem, pozostaje mi tylko, cytując Alexandra Grahama Bella, przyznać „Nie wiem, czym jest ta siła. Wiem tylko to, że istnieje”.


Justyna Gul

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
artemis plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Sekret" ani nie jest książką, która daje nam cudowne remedium na nasze problemy, ani nas w jakiś cudowny sposób nie motywuje do działania. Nie przekonuje mnie ta pozycja.

Jej szczególnym atutem jest za to sam wygląd, książka jest po prostu cudownie wydana.
mylifeisinbook plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Możliwe że to ze względu na to że nie lubię "poradników" :/
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka o pozytywnym myśleniu. Polecam na złe dni.
Modii plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nic ciekawego, przemęczyłam ją do końca tylko dla zasady.
justa1001 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Bardzo pozytywna. Najlepsza na złe dni. Dodaje wiary i siły. I nawet jeśli we wszystko się nie uwierzy, warto ją przefiltrować pod swoim kątem i wyciągnąć wszystko co najlepsze.
Tosia1996 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
W tej książce nie znalazłam niczego co mogłabym komuś polecić. Dla mnie jako osoby wierzącej historie przedstawione w Sekrecie są nieprawdopodobne, a zwroty m.in. ,,Jesteś ... wierzą transmisyjną zwalają z nóg". Brak mi sił na komentowanie tych wszystkich złotych myśli. Z pewnością nie będę wypróbowywać siły Sekretu w moim życiu....
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,Mam,
Książka ta jest swego rodzaju poradnikiem... Traktuje ona o mocy pozytywnego myślenia oraz dodatnich emocji, które mają jak się okazuje ogromny wpływ na jakość naszego życia...

Autorka porusza w niej teorię prawa przyciągania, które bazuje na sile sprawczej naszych myśli tzn myślenie pozytywne przyciąga do nas dobre rzeczy, a negatywne sprawia, iż wokół nas piętrzą się trudności...

Publikacja ta choć skrajnie oceniana przez czytelników według mnie ma w sobie pozytywne przesłanie niosące pochwałę optymizmu i wiarę w to, że w życiu zawsze może nas spotkać coś dobrego, więc warto ufać i mieć nadzieję, że w końcu tak się stanie...

Do minusów "Sekretu" zaliczyłabym powtarzanie wielokrotnie na jego kartach wciąż tej samej idei oraz jak dla mnie nieco infantylne podejście do kwestii zdrowia, gdyż można zapytać retorycznie:
Gdyby wszelkie choroby dało się uleczyć siłą myśli to czy dzisiaj żyłoby na świecie tak wielu ludzi śmiertelnie chorych czy też zmagających się z niewyobrażalną wręcz różnorodnością niepełnosprawności???...

Dodam jeszcze, iż niniejsza książka powstała w oparciu o film z roku 2006 o tym samym tytule...
Nadirail plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sekret... :) Przekonaj się sam/a jaka jest ta książka :) Nie da się jej opisać :)
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świena książka. Polecam ja każdemu. Prawo przyciagania dziala na prawde, wiem po swoim przykladzie. Wiara i nasze mysli czynia cuda. Pozdrawiam i zachecam do lektury.
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2015,
poszukujaca Linia koment
Przeczytane:2009-10-20, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rose96 Linia koment
Przeczytane:2014-07-11, Na półkach: Przeczytałem,
kalola Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2012-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
MariaR Linia koment
Przeczytane:2013-05-23, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
esperanza Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
janilorak Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
violet_89 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów