Recenzja książki: Sekretny język kwiatów

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O uczuciach można mówić na wiele sposobów. Można je ubierać w piękne, ale także proste i płynące z serca słowa. Można obdarowywać ukochaną osobę drogimi prezentami lub skromnymi upominkami. Emocje można wyrażać także przy pomocy kwiatów, bowiem każdy gatunek symbolizuje inne uczucie. Kwiatową symbolikę przybliża czytelnikowi Vanessa Diffenbaugh w swojej buzującej od uczuć i emocji, znakomitej powieści „Sekretny język kwiatów”.

Victoria jest sierotą. Dorasta w sierocińcach, do których wraca z wielu domów zastępczych. Kiedy wydaje się, że dziewczyna spędzi resztę swojego dzieciństwa w domu dziecka, pewnego dnia zostaje przyjęta przez samotną, prowadzącą winiarnię, Elizabeth. Z początku relacje między Victorią i nową opiekunką nie układają się najlepiej, jednak z biegiem czasu wytwarza się między kobietami swoista nić porozumienia, a nawet nieśmiało rozbudzające się przywiązanie. Elizabeth okazuje się osobą wymagającą, skrywającą emocje, ale także dbającą o dobro i dostatek Victorii. Uczy dziewczynę podstawowych umiejętności i dzieli się z nią fascynacją do kwiatów. Życie Victorii nie jest jednak usłane różami. Loa s nieraz ją zaskakuje i stawia w patowej sytuacji. Victoria jest niewykształconą dziewczyną, jedyne co umie i co lubi robić to komponowanie bukietów. Czy to wystarczy, aby szczęście zagościło wreszcie w życiu Victorii? Na to i na wiele nasuwających się pytań czytelnik znajdzie odpowiedź w powieści Vanessy Diffenbaugh.

Victoria jest postacią niezwykle wyrazistą. Chociaż nie zna biologicznych rodziców ani dokładnej daty swoich urodzin, pozostaje osobą nietuzinkową. Dramatyczne dzieciństwo ukształtowało jej trudny charakter – uchodzi za osobę porywczą, małomówną, a czasami nawet bezczelną. Kiedy dziewczyna poznaje swoją nową opiekunkę, Elizabeth, z początku nie potrafi się z kobietą dogadać. Dopiero po pewnym czasie Victoria przywiązuje się do Elizabeth, czasami nawet darząc ją niezwykle zazdrosną miłością.

W „Sekretnym języku kwiatów” nie brakuje także wątku typowo miłosnego. Znalazłszy pracę przy sprzedaży kwiatów, Victoria poznaje ciekawego chłopaka. Rodzące się między dwojgiem młodych ludzi uczucie sprawia, że zapominają oni nie tylko o odpowiedzialności, ale także o całym otaczającym ich świecie. Kłopoty, jakie nadciągają wraz z płomienną miłością, każą Victorii szukać nowego, bezpiecznego miejsca.

Powieść Vanessy Diffenbaugh to ciepła, pełna zwrotów akcji opowieść o dorastaniu, poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi oraz szczerej i bezinteresownej miłości. „Sekretny język kwiatów” z pewnością poruszy niejednego czytelnika, bowiem życie głównej bohaterki to seria trudności, niepowodzeń i smutku. Zachwyt wzbudzą natomiast znakomite opisy kwiatów, przepięknych, pachnących bukietów oraz pasja Victorii podczas układania niepowtarzalnych kwiatowych wiązanek i kompozycji. Dodatkowo na końcu książki umieszczony został mały słownik ukazujący symbolikę poszczególnych roślin. Z pewnością pozwoli on trafnie dobrać kwiaty – kupić czerwone róże, by wyrazić miłość, fioletowe hiacynty, by przeprosić oraz niezapominajki – by wyrazić prośbę, aby nigdy o nas nie zapomniano.

Kup książkę Sekretny język kwiatów

Zobacz opinie o książce Sekretny język kwiatów
Sekretny język kwiatów
Vanessa Diffenbaugh
Nie prosiliśmy o skrzydła
Vanessa Diffenbaugh0
Okładka ksiązki - Nie prosiliśmy o skrzydła

Nowa powieść autorki bestsellera Sekretny język kwiatów. Oto nowa i długo oczekiwana powieść autorki bestsellera "Sekretny język kwiatów" o miłości, trudnych...