Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sekrety Apple

Adam Lashinsky

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-09-27
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2274-8
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Sekrety Appple'a Adama Lashinsky'ego według marketingowych zapowiedzi miały opisywać, co przed światem zewnętrznym chce ukryć Tim Cook - nowy szef korporacji. Jeśli tych informacji poszukiwać będziemy w książce opublikowanej nakładem wydawnictwa Znak, srodze się zawiedzimy. Jeśli natomiast potraktujemy publikację Lashinsky'ego jako analizę działań Steve'a Jobsa, zmierzających do przekazania przez niego firmy w ręce godnego następcy, jak również jako opis "krajobrazu po Jobsie", książka ta okaże się naprawdę interesującą i ważną lekturą. 


10 rozdziałów, dotyczących kolejnych zasad, jakie wyznawał Steve Jobs. Nowa definicja przywództwa, jaką stworzył szef Apple'a. Zasada zachowania tajemnicy wokół tworzonych właśnie produktów oraz ścisłe kontrolowanie przekazu na ich temat. Odnajdywanie apostołów, którzy szerzyć będą "dobrą nowinę" innowacyjności i marki na zewnątrz. Absolutna koncentracja na kluczowym produkcie. Zachowanie apetytu i energii firmy dopiero rozwijającej się, wbrew coraz bardziej rozrastającym się korporacyjnym strukturom. Kontrola sprawowana nad współpracownikami. Plan na lata, inspirowanie innych i wytyczenie kierunku, w jakim firma podążać będzie mogła nawet po odejściu charyzmatycznego prezesa. Tak w skrócie opisać można zasady Jobsa - oraz zawartość książki Adama Lashinsky'ego. 

 

To oczywiste - dziennikarz, będący autorem tej książki, stanął przed podobnymi problemami, co wielu innych publicystów, próbujących zgłębić "sekrety Apple'a". Firma z Cupertino nigdy nie pozwalała osobom z zewnątrz wnikać zbyt głęboko w swoją strukturę, bardzo dokładnie również kontrolowała strumień informacji wychodzących z firmy. Dlatego nie - dzięki tej książce nie poznamy żadnych tajemnic. 


Dowiemy się natomiast, jakie zasady, które - wydawałoby się - rządzą biznesem złamał Steve Jobs. Poznamy pasjonującą historię pewnego ślubu, który został wykorzystany w jednej z reklam firmy. Dowiemy się co nieco o rzadziej opisywanym przez dziennikarzy Apple University, gdzie uczy się zasad rządzących firmą. Poznamy też ścieżkę kariery Tima Cooka - następcy Jobsa, którego zdjęcie zdobi okładkę książki. Czy jest on rzeczywiście jedynie mało kreatywnym wykonawcą rozkazów Jobsa? Czy jest tak "sztywny", za jakiego uchodzi? Jakie wyzwania przed nim stoją i jakie na swej drodze napotkać może problemy? Jak doszedł do swojego stanowiska? 


Lashinsky opisuje także to, że - mimo przygotowania firmy i jej pracowników na własną śmierć - po Stevie Jobsie pozostała w Apple ogromna pustka. Pokazuje - oczywiście do pewnego tylko stopnia - jak zmieniła się struktura korporacji po odejściu Jobsa i jak wpłynęła ona na funkcjonowanie firmy. Pokazuje wyrwę, jaka pozostała po charyzmatycznym liderze. 


Oczywiście, Sekrety Appple'a nie są książką bardzo odkrywczą. Wbrew obietnicy, nie poznamy zbyt wielu chronionych przez korporację tajemnic, nie dowiemy się też, co chce ukryć Tim Cook. Jednak obserwowanie "krajobrazu po Stevie Jobsie" - i za sprawą publikacji Lashinsky'ego, i za pośrednictwem doniesień prasowych - jest po prostu pasjonujące. I opis współczesnej sytuacji firmy właśnie jest w Sekretach Appple'a najbardziej interesujący. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Kolejna z książek o tym, jak działa Apple, ale - niemal jak zwykle - bez matriałów źródłowych, bowiem nawet organizacja wewnętrzna Apple jest ściśle tajna i pilnowan. Autor zastanawia się także, co czeka firmę po śmierci charyzmatycznego twórcy.
Margarita1980 Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów