Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Sezon czarownicy

Natasha Mostert

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-726-6
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksander Krukowski

Łatwe rozwiązania są symptomem naszych czasów. Rozwiązanie większości problemów zostaje zamknięte w pigułce. Jedna na smutki, inna na słabości, jeszcze inna w przypadku nudy. Konsumpcja ogarnia wszystko, wszystko sobie podporządkuje. Doświadczenia duchowe w takich okolicznościach siłą rzeczy są także zamykane w pigułki. Oczywiście nie zawsze jest to dosłownie ampułka do połknięcia, czasem taka "pigułka" ma charakter metaforyczny, kryje się pod nią maksymalne uproszczenie i opakowanie łatwe do przyswojenia. Stąd duchowość, mistycyzm i cała "niesamowitość" tak popularna obecnie w literaturze.

"Sezon czarownicy" jest właśnie taką pigułką na duchowe, metafizyczne tęsknoty czytelników. Czytelników, to ważne, niespecjalnie wybrednych za to specjalnie konsumpcyjnych. Stąd też gatunkowe ulokowanie "Sezonu", który jest zarazem kryminałem i powieścią fantasy (urban fantasy), okraszonym delikatną dozą erotyki. Wszystko to modnie "uprawdopodobnione" poprzez wymienienie kilku postaci realnie istniejących (np. John Dee, elżbietański alchemik, matematyk, astrolog) i aluzje do rządowych projektów USA.

Historia przedstawiona w książce jest dość złożona. Głównym bohaterem jest obdarzony mocą czytania w cudzych myślach Gabriel. Lata temu pracował w ramach rządowego eksperymentu, gdzie poznał Frankie, w której się zakochał. Rozstawszy się z nią w końcu i rzuciwszy pracę dla rządu, Gabriel został brokerem informacji a dokładniej rzecz biorąc: wykrada rozmaite dane od konkurentów zatrudniających go koncernów. Pewnego dnia zwraca się do Gabriela Whittington, milioner, którego syn zaginął. Bogacz pragnie, by Gabriel wykorzystał swe nadnaturalne zdolności do odnalezienia zaginionego. I Gabriel wcale nie podjąłby się tego zadania, gdyby na scenie - w iście brazylijskim stylu - nie pojawiła się Frankie będąca obecnie żoną Whittingtona.

Trop podjęty przez Gabriela prowadzi do domu sióstr Monk. Warto tu wspomnieć że osobliwy wystrój i urządzenie domu dobrze odzwierciedlają synkretyczne podejście autorki do tradycji okultystycznych, gdzie radośnie miesza ona wszystkie elementy czasów i kultur, wykorzystując autorską licencję do zespalania afrykańskiego szamanizmu z renesansowym gnostycyzmem. W każdym razie siostry Monk to tytułowe czarownice, potomkinie słynnego doktora Dee. Obdarzone są nadnaturalnymi zdolnościami, co łączy je z Gabrielem i doprowadza w konsekwencji do miłosnego trójkąta, o tyle szablonowego, o ile siostry są swymi przeciwieństwami: jedna jest cichą i skromną intelektualistką, druga to aktywna amatorka adrenaliny. Gabriel wie jeszcze, że jedna z nich jest morderczynią, nie wie tylko która.

Książka ta jest zlepkiem wielu znanych i niezbyt ambitnych rozwiązań. Postaci posiadają papierowe charaktery, fabuła jest powtarzalna i schematyczna. Konwencja romansu i kryminału sprawia, że dla wymagającego czytelnika "Sezon czarownicy" trudny jest do strawienia. Z pewnością jednak znajdzie też swoich sympatyków. Takie już mamy czasy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
slena1098 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
Gabriel Blackstone ma niezwykły dar - jest daleko widzącym. Jego dar pozwala mu wnikać w umysł drugiego człowieka. Kiedyś pracował z grupą osób o podobnych zdolnościach. Zawalił jednak jedno z zadań. Nalad zastanawia się, czy gdyby wtedy nie był obrażony i wniknął w umysł, kiedy było to możliwe, to dziewczyna by przeżyła...
Teraz Gabriel razem ze swoim przyjacielem zajmuje się kradzieżą. Wykradają oni informacje na zlecenia korporacji, które chcę wyeliminować konkurencję.
Pewnego dnia Blackctone dostaje inne od dotychczasowych zlecenie. Umierający milioner, William Whittington prosi do o pomoc w odnalezieniu syna. Do przyjęcia tego zlecenia przekonuje go fakt, iż żoną bogacza jest jego dawna miłość. Zlecenie nie jest jednak proste. Aby odnaleźć chłopaka, Gabriel musi nawiązać znajomość z Minnaloushe i Morrigham Monk. Te niezwykle piękne, inteligentne i tajemnicze siostry wprowadzają Gabriela magiczny świat alchemii. Zaintrygowany siostrami coraz bardziej zagłębia się coraz bardziej w ich tajemniczy świat. Nie może jednak zapomnieć o powierzonym mu zadaniu. Z pomocą kolegi włamuje się do komputera panien Monk i dostaje się do pamiętnika jednej z nich. Pytanie której? Czytając zapiski, dowiaduje się, że autorka pamiętnika jest w nim zakochana, a jej siostra jest daleko widzącą. Z czasem Gabriel zaczyna odwzajemniać uczucia autorki pamiętnika. Przed nim jednaj rozwiązanie zagadki zniknięcia chłopaka, które okazuje się być niebezpieczne. Tym bardziej, że ktoś daleko widzący próbuje dostać się do umysłu Gabriela, a milioner - zleceniodawca umiera z powodu pęknięcia tętniaka. No i pozostaje jeszcze sprawa miłości, a nawet dwóch: autorki pamiętnika i wdowy po Williamie Whittingtonie.
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Fenomenalny thriller. Wyjątkowego uroku dodaje mu wątek psychologiczny i miłosny. Podjęcie tematu pamięci i jej tajników było strzałem w dziesiątkę. Składam ukłony pani Natashy Mostert, bo mimo dość trudnej tematyki potrafiła z "Sezonu czarownicy" zrobić na prawdę ciekawą powieść, od której trudno się oderwać.
Gosia2725 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Książka wciągająca za sprawą barwnych postaci jak i ciekawej fabuły. Głównym bohaterem jest Gabriel,obdarzony nietypowym talentem-potrafi wnikać w umysły innych ludzi... Pełna zwrotów i napięć książka. Pozycja warta uwagi:)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esperanza Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Sezon czarownicy Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Sezon czarownicy Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Sezon czarownicy Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Sezon czarownicy Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Sezon czarownicy Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów