Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Sidła Strachu

Ewa Ostrowska

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2007
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7437-251-0
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Koneserom kryminałów powieści Ewy Ostrowskiej przypominać raczej nie trzeba. Na podstawie książki „Sidła Strachu” nakręcony został jeden z odcinków „07 zgłoś się”. Historię przypomina teraz wydawnictwo Skrzat. Czytelnicy otrzymują powieść, którą śledzić będą z zapartym tchem. Książka Ostrowskiej to już klasyka kryminału, pozycja, na której młodzi pisarze mogliby się uczyć literackich rozwiązań. Chociaż kilka z nich już się przeżyło (między innymi Chmielewska spopularyzowała jako nie rzeczywisty a książkowy motyw zabijania świadków w noc poprzedzającą zeznania), większość jednak wciąż warta jest uwagi.

 

Maria jest oddaną żoną. Dla ukochanego Henryka zrobi wszystko – ukrywa ciężką chorobę serca, nie przyznaje się do zabójczego zmęczenia. Haruje całymi dniami bez nadziei na choćby cieplejsze słowa. Henryk od wielu lat nie wychodzi z domu, unika ludzi, siedzi tylko przed telewizorem, a do wiernej małżonki odnosi się nadzwyczaj oschle. Kobieta nie liczy na żadną pomoc, a męża musi błagać o pozwolenie na obejrzenie filmu. Pewnego dnia dochodzi do tragicznego zdarzenia – Maria wypada przez okno. Andrzej Dolecki to młody prokurator – za sobą ma dopiero jedną sprawę, w dodatku uznaje ją za swoją porażkę: zamiast jednoznacznie potępić oskarżonego, starał się zrozumieć jego motywy i… złagodził wyrok. Nic dziwnego, że teraz otrzymuje rutynową sprawę – „formalność”. Dziwny przypadek: wyschnięty atrament sprawia, że Dolecki zaczyna się zastanawiać nad przebiegiem wypadku. Niepokoją go niezaciśnięte dłonie Marii i zdumienie, które zastygło na jej twarzy. To początek żmudnego śledztwa. Cały czas z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem typowany jest jeden morderca, problem tkwi w motywie i w przebiegu samego wydarzenia. To usiłuje odtworzyć Dolecki. Prokurator sprawdza nawet najmniejsze ślady, nie lekceważy żadnej wskazówki. Bez specjalistycznych badań (wykrycie sprawy przez analizę kodu DNA nie wchodziło przecież jeszcze w rachubę) konstruował mrożące krew w żyłach scenariusze.

 

Dolecki, prokurator z wyobraźnią, niezwykle sugestywnie odmalowywał przed współpracownikami przebieg zajścia, a przenikliwy umysł i zdolność logicznego myślenia oraz niewątpliwy talent sprawiły, że rzadko się mylił. Jest Andrzej Dolecki odpowiedzią na postać Sherlocka Holmesa, rodzimym detektywem-geniuszem, który z niczego potrafi utkać plan zbrodni i odtworzyć niemal idealnie zachowanie mordercy. Nie stroni od ekscentrycznych środków, co więcej – darzy ich sympatią. Ciepłe uczucia budzi też w książce babcia prokuratora, kobieta bystra i nowoczesna, wyrozumiała, cierpliwa i domyślna, babcia-ideał.

 

Dobrze przemyślane kreacje bohaterów pierwszoplanowych sprawiają, że trudno nie poczuć do nich sympatii. Za to nie do końca jest Ostrowska przekonująca w kreśleniu wizerunków współpracowników Doleckiego: ma się wrażenie, że są oni potrzebni tylko do uwypuklenia osobowości prokuratora. Jest autorka w swojej kryminalnej intrydze niezwykle drobiazgowa i dokładna, unika przewidywalności, umie za to wydobyć z wydarzeń grozę, przestrach, poruszenie czy niechęć. Buduje atmosferę książki przy pomocy prezentowanych charakterów i typów osobowości. Przy tym osadzenie akcji w realiach Peerelu sprawia, że dziś – w lekturze po latach – dostarcza książka odbiorcom nowych wrażeń, przynosi obok zaciekawienia i nutkę nostalgii.

 

„Sidła Strachu” to niemal wzorcowy kryminał. Z pewnością nie powinni go pominąć wielbiciele tego gatunku, ale i niegustującym w podobnych historiach książka Ostrowskiej spodoba się choćby ze względu na piękną literacką polszczyznę...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
malczes88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Życie Marii Jagodzińskiej to koszmar. Mąż, wiecznie niezadowolony tyran, sprawia, że kobieta jest wykończona psychicznie. Jej smutne życie kończy się pewnego dnia podczas zakładania zasłon, kiedy to Maria wypada przez okno i ginie na miejscu. Sprawa wygląda na oczywistą, jednak młody prokurator Andrzej Dolecki wzbrania się przed podpisaniem protokołu wypadku. Coś mu w tej sprawie nie pasuje. W wyniku jego dociekliwości wychodzą na jaw coraz ciekawsze fakty dotyczące otoczenia ofiary.

"Sidła strachu" ma pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie dość przeciętnego kryminału o banalnej fabule. Spieszę jednak donieść, iż tak nie jest. Lekkie pióro autorki sprawia, że książka bardzo wciąga. Poznając los Marii i historię jej męża, próbując dociec motywów zdarzenia, coraz bardziej zanurzamy się w całej opowieści. Główny bohater budzi sympatię swoją nieporadnością i dociekliwością. Andrzej jest miły, spokojny, pełen samokrytycyzmu. Posiada analityczny umysł, który potrafi wyodrębnić ze sprawy nie pasujące szczegóły. Początkowa niechęć jego pomocnika, znika powoli w trakcie odkrywania nowych nieścisłości. Fabułę dodatkowo uprzyjemnia postać pewnej starszej pani, z którą zaprzyjaźnia się prokurator.

Akcja książki dzieje się w czasach PRL-u i trzeba przyznać, że autorce udało się stworzyć odpowiedni klimat, zwłaszcza opisując wyprawy Marii po artykuły dla męża. Jak na kryminał nie ma tu zbyt wiele opisów pracy ówczesnej milicji. Całą sprawę ciągnie Andrzej ze swoimi początkowo wyimaginowanymi podejrzeniami, które prowadzą do szokującego go odkrycia.

Ewa Ostrowska umie zaciekawić. Umie również tworzyć wiarygodnych bohaterów. I chociaż są oni tutaj lekko przerysowani, to wzbudzają konkretne uczucia. Cała otoczka opisywanej historii ma swój klimat i dobrze odzwierciedla tamte czasy.
"Sidła strachu" to ciekawie opowiedziana historia nieszczęśliwej kobiety, życia w wiecznym strachu i sile stworzonych pozorów. Całkiem dobry, wciągający kryminał, pozwalający wraz z bohaterem odkrywać prawdę pogrzebaną w przeszłości.
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Jak ja tęskniłam za takim kryminałem!

Dawno nie miałam w rękach pozycji o podobnym klimacie, co sprawiło mi jeszcze większą przyjemnosc z czytania jej..
"Sidła strachu" to naprawdę dobra książka. Czyta się ją naprawdę szybko i choc, z pozoru, przedstawia rutynowe śledztwo, zapada w pamięc.
Autorka z niczym nie przesadziła ilośc wątków i bohaterów jest idealna. Uwielbiam umiar w książkach, a pani Ewa jest jedną z bardzo niewielu pisarek, które darzę sympatią.
Książke jak najbardziej polecam :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
golebica73 Linia koment
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Przeczytane:2013-05-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów