Recenzja książki: Siódmy M

Recenzuje: Justyna Gul

Siódmy M czy wielka porażka?

 

Ludzie od wieków podejmują próby zgłębienia tajemnic ludzkiego umysłu, ale pomimo rozwoju i technologii pewne jego rejony są do dziś niezbadane. Funkcje poznawcze, odbudowujące się połączenia nerwowe, pamięć krótko- i długotrwała – to wszystko są zagadnienia tyle fascynujące co tajemnicze. Temat naszych zdolności, zwłaszcza tych pozostających poza postrzeganiem zmysłowym, bywa interesującym zarówno dla pisarzy, reżyserów jak i dla (nie)zwykłych ludzi, odbiorców. Eksperymenty zmierzające do kontrolowania ludzkich myśli, mogące skutkować nie tylko decyzjami o zakupie określonych produktów, wyborze określonych partnerów niestety mogą stać się środkiem do wytworzenia najlepszej broni na świecie – ludzkiego mózgu.

 

O takich eksperymentach pisze właśnie Francisca Solar w książce „Siódmy M”. Pisarka tworzy sylwetki bohaterów, nieudolnie próbujących stać się kopiami Scully i Muldera z „Z archiwum X”, czyli inspektora Marco Feliciano i Sophie Deutiers, tantologa i biegłego sądowego. Oni to wyruszają do Chile by odkryć tajemnice Puerto Fake – mrocznej wioski wstrząsanej serią samobójstw. Tyle tylko, że sygnał o dziwnych zgonach dostają oni od Miguela Hidalgo, lekarza który… nie istnieje, a zarówno rodziny ofiar jak i cała społeczność Puerto Fake nie są zainteresowani współpracą z obcymi. W wyprawie towarzyszy im jeszcze Cal Andrade, fotograf co do którego autorka nie może się zdecydować, czy ma on być gapowatym pasjonatem czy inteligentnym inspektorem od zaawansowanych technologii.

 

W Siódmy M” autorka oscyluje pomiędzy historią z interesującym, nazistowskim motywem w tle, a nudną opowieścią o niczym. Mamy zatem Niemców, kolonistów, którzy w marcu 1946 r. osiedlają się w Chile, mamy tajemnicze miasteczko z zagadkowymi tunelami i nieprzystępnych mieszkańców lękających się słońca. Tę całkiem dobrze zapowiadającą się historię psuje zbyt płytkie ślizganie się po sednie sprawy zamiast prawdziwej akcji, przemyślenia godne uczennicy szkoły podstawowej i neurotyczni bohaterowie o słabo nakreślonej sylwetce. Zaciekawia jedynie postać Sophie, dziewczyny znikąd o dziwnych zdolnościach zabijanych garściami pigułek oraz Garbona – Polaka poddanego eksperymentom w jednym z obozów koncentracyjnych.

 

Powiedzieć, że książka Solar rozczarowuje jest zbyt łagodnym określeniem porażki, którą autorka poniosła. Klęski o tyle bolesnej, że sam wątek zapomnianej i mrocznej wioski, eksperymentów na ludziach oraz dwójki bohaterów zdolnych rozwikłać każdą zagadkę mógł przynieść sukces, co pokazuje przypadek „Z archiwum X”.

 

Justyna Gul

Kup książkę Siódmy M

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siódmy M
Książka
Siódmy M
Francisca Solar
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy