Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Siódmy M

Francisca Solar

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008-01-16
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788373595750
Liczba stron: 302
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Siódmy M czy wielka porażka?

 

Ludzie od wieków podejmują próby zgłębienia tajemnic ludzkiego umysłu, ale pomimo rozwoju i technologii pewne jego rejony są do dziś niezbadane. Funkcje poznawcze, odbudowujące się połączenia nerwowe, pamięć krótko- i długotrwała – to wszystko są zagadnienia tyle fascynujące co tajemnicze. Temat naszych zdolności, zwłaszcza tych pozostających poza postrzeganiem zmysłowym, bywa interesującym zarówno dla pisarzy, reżyserów jak i dla (nie)zwykłych ludzi, odbiorców. Eksperymenty zmierzające do kontrolowania ludzkich myśli, mogące skutkować nie tylko decyzjami o zakupie określonych produktów, wyborze określonych partnerów niestety mogą stać się środkiem do wytworzenia najlepszej broni na świecie – ludzkiego mózgu.

 

O takich eksperymentach pisze właśnie Francisca Solar w książce „Siódmy M”. Pisarka tworzy sylwetki bohaterów, nieudolnie próbujących stać się kopiami Scully i Muldera z „Z archiwum X”, czyli inspektora Marco Feliciano i Sophie Deutiers, tantologa i biegłego sądowego. Oni to wyruszają do Chile by odkryć tajemnice Puerto Fake – mrocznej wioski wstrząsanej serią samobójstw. Tyle tylko, że sygnał o dziwnych zgonach dostają oni od Miguela Hidalgo, lekarza który… nie istnieje, a zarówno rodziny ofiar jak i cała społeczność Puerto Fake nie są zainteresowani współpracą z obcymi. W wyprawie towarzyszy im jeszcze Cal Andrade, fotograf co do którego autorka nie może się zdecydować, czy ma on być gapowatym pasjonatem czy inteligentnym inspektorem od zaawansowanych technologii.

 

W Siódmy M” autorka oscyluje pomiędzy historią z interesującym, nazistowskim motywem w tle, a nudną opowieścią o niczym. Mamy zatem Niemców, kolonistów, którzy w marcu 1946 r. osiedlają się w Chile, mamy tajemnicze miasteczko z zagadkowymi tunelami i nieprzystępnych mieszkańców lękających się słońca. Tę całkiem dobrze zapowiadającą się historię psuje zbyt płytkie ślizganie się po sednie sprawy zamiast prawdziwej akcji, przemyślenia godne uczennicy szkoły podstawowej i neurotyczni bohaterowie o słabo nakreślonej sylwetce. Zaciekawia jedynie postać Sophie, dziewczyny znikąd o dziwnych zdolnościach zabijanych garściami pigułek oraz Garbona – Polaka poddanego eksperymentom w jednym z obozów koncentracyjnych.

 

Powiedzieć, że książka Solar rozczarowuje jest zbyt łagodnym określeniem porażki, którą autorka poniosła. Klęski o tyle bolesnej, że sam wątek zapomnianej i mrocznej wioski, eksperymentów na ludziach oraz dwójki bohaterów zdolnych rozwikłać każdą zagadkę mógł przynieść sukces, co pokazuje przypadek „Z archiwum X”.

 

Justyna Gul

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Siódmy M Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Siódmy M Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Siódmy M Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Siódmy M Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Siódmy M Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów