Recenzja książki: Siostry

Recenzuje: Justyna Gul

Kreolskie przyprawy


Nie należę do entuzjastek kobiecej i zmysłowej, ale i rozedrganej prozy Izabeli Szolc i rzadko sięgam po jej książki. Tym razem jednak, zaintrygowana okładką, nieco tajemniczą, nieco dekadencką, rozpoczęłam swoją przygodę z Siostrami i… przepadłam na dwie godziny, przenosząc się w przeszłość, prosto do Jabłonnego Sadu. To, co w poprzednich książkach autorki nieco przeszkadzało, pewna ulotność myśli, tutaj bezsprzecznie stanowi atut powieści, zaś klimat stworzony przez Szolc, przesiąknięty tajemnicą, ale i egzotyką, dodaje pikanterii i osnuwa akcję nutką czegoś nieokreślonego, nierealnego, działając lepiej niż niejedna kreolska przyprawa.


Siostry Szolc to kolejna już pozycja z „serii z przyprawami” Wydawnictwa Smak Słowa, która zabiera czytelników w różne zakątki świata. Tym razem akcja toczy się w majątku ziemskim w Jabłonnym Sadzie, należącym do Jana Zygmunta Jabłońskiego, wiarusa kampanii napoleońskiej, ale też w piekle San Domingo. To właśnie tam, pod wpływem rewolucji francuskiej wybuchły bunty niewolników, zaś po zniesieniu niewolnictwa i proklamowaniu niezależnej republiki powstańcy pobili w 1803 roku interwencyjne wojska Napoleona I Bonaparte, złożone m.in. z Legionów Polskich - w tym Jabłońskiego. Z wyspy, oprócz rany nogi (Własną stopę zostawił na San Domingo. Niejako zapłacił nią za miłość do Pierwszego Konsula), Jan Zygmunt przywiózł egzotyczną żonę - Paulette, a także wierną służącą Titubę.


Pani domu, wtłoczona w ramy nowej rzeczywistości, nie potrafi się odnaleźć wśród gospodarstwa, przerasta ją także macierzyństwo. Zbyt niecierpliwa, zbyt prędka, zbyt zapatrzona w siebie, pozwala swoim dzieciom na znaczną samowolę, ograniczoną jedynie pewnymi ramami dobrego wychowania.


Dzieci to Teodor Florian, przyszły dziedzic, a także bliźniaczki – Anna Konstancja i Józefina Maria – odrębne osoby, które zlewają się w jedną, przenikają wzajemnie, połączone tajemnymi więzami, których nie zgłębi żaden śmiertelnik. Bliźniaczki przez całe dzieciństwo brane są za jeden wspólny byt – pisze autorka – Współistotny sobie, zrodzony jeden z drugiego w tej samem chwili. Zatem… Anna Konstancja i Józefina Maria, czy może raczej Anna Józefina i Konstancja Maria? Nawet matka nie potrafi ich odróżnić, a kolorowe tasiemki, które wiąże im na nadgarstkach, często są zamieniane. Dziewczyny bawią się swoją jednością, przenikają wzajemnie, stając się lustrzanymi odbiciami. Jedynie brat jest w stanie je poznać „po zapachu”.


Lata beztroskiego dzieciństwa kończą się wraz z wiadomością o śmierci Napoleona - Jan Zygmunt pada rażony apopleksją, która na długie lata przykuwa go do łoża. Paradoksalnie, to jego kreolska żona, doglądając go niestrudzenie, niknie w oczach, aż w końcu żegna się z obcym dla niej światem, odpoczywając w pokoju. Ojciec umiera już kiedy panny są dorosłe, jednak nie na tyle, by być odpowiedzialnymi za swoje czyny. O którą jednak chodzi? O Annę Konstancję czy Józefinę Marię? Ciężar opieki nad umierającym ojcem spoczywa na barkach Anny, jednak przywdziewa ona również skórę Józefiny, by zagwarantować starcowi miłość obu córek. Jednak łatwość, z jaką staje się siostrą, okazuje się niebezpieczna. Wszak to samo może zrobić ta druga. Ta, która z siostry staje się rywalką, zaś z przyjaciółki – wrogiem.


Siostry Izabeli Szolc to przede wszystkim skomplikowane relacje pomiędzy dwiema kobietami, które wchodząc w okres dorosłości, odkrywają wspólnie pragnienia i pożądanie. Autorka odziera je z niewinności, pisze bez skrępowania o zabiegach pielęgnacyjnych ojca, jego strefach intymnych, ale też o ciekawości - tak naturalnej dla rodzącej się kobiecości. Siostry to także wspaniały obraz kraju XIX wieku, biesiadne tradycje (w tym żywy indyk, serwowany w trakcie przyjęć oraz „rytuał” związany z jego podawaniem), jak również szczypta magii, którą wnosi wiara Tituby. Siostry to książka, która długo zalega na duszy, w której możemy się rozsmakować, która zmusza do zastanowienia i wnikliwego studiowania tekstu, równie niejednoznacznego, co fenomen bliźniaczek.

Kup książkę Siostry

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siostry
Autor
Książka
Siostry
Iza Szolc
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy