Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Siostrzyczki

Michael Palmer

Ocena ( 6 osób )
5.2
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-943-7
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksandra Dymitruk

„Siostrzyczki” Michaela Palmera to trzymający w napięciu thriller medyczny z tematem eutanazji w tle. Dość oryginalny, wciągający, obfitujący w zaskakujące zwroty akcji. To naprawdę niezła lektura dla miłośników gatunku.

W amerykańskich szpitalach istnieje tajne Stowarzyszenie Sióstr Życia. Pielęgniarki, widząc beznadziejną sytuację niektórych podłączonych do aparatury podtrzymującej życie pacjentów, postanawiają odrobinę „pomóc im”, „ulżyć” i – skrócić ich cierpienia. Wiedząc, że pacjent nie ma szans na poprawę swego stanu zdrowia, że prawdopodobnie nigdy nie wybudzi się ze śpiączki, że jest on po prostu „warzywem”, podają mu śmiertelną dawkę morfiny. Część z nich – jak główna bohaterka powieści, Christine Beall – czyni to z przekonania. Ale jest i druga grupa, o której działaniach wie jeszcze mniej osób. Członkinie Ogrodu zabijają bowiem na zlecenie krewnych pacjentów, czyniąc to wyłącznie dla pieniędzy. Gdy siostry zastanawiają się nad wciągnięciem w ten proceder Christiny, a o spowodowanie śmierci jednej z pacjentek oskarżony zostaje niewinny lekarz, David Shelton, dziewczyna postanawia przestać milczeć. Nie wie, że w ten sposób ściągnie na siebie wielkie niebezpieczeństwo. Od tej pory ona i jej nowy sojusznik będą musieli uważać na każdy krok. Niebezpieczeństwo bowiem może czaić się wszędzie.

Nie ma co ukrywać – powieść Michaela Palmera to po prostu dobrze „skrojony” thriller medyczny. Próżno właściwie doszukiwać się tu „drugiego dna” czy wstępu do poważnej debaty na temat eutanazji. Owszem, przyznać trzeba, że autor stara się opisać całą gamę postaw wobec eutanazji. Pokazuje więc Christine – idealistkę, wierzącą, że wszystko co robi, czyni wyłącznie dla dobra pacjentów i nie wierzącą, że można po prostu zabijać dla pieniędzy. Sheldona, który po prostu uważa, że nie ma sensu na siłę podłączać pacjentów do aparatury podtrzymującej życie. Oraz kilka kobiet, które uważają, że życie warte jest tylko tyle, ile ludzie gotowi są zapłacić za jego zakończenie.

Palmer jednak nie opowiada się tak naprawdę po żadnej ze stron, nie próbuje poprzez swą powieść rozpocząć dyskusji na temat eutanazji. Autor pragnie jedynie dostarczyć czytelnikowi rozrywki – i czyni to. Owszem, jego bohaterowie są dość prawdziwi, a ich motywacje – wiarygodne, a i sytuacje opisane w książce mogły faktycznie zaistnieć w rzeczywistości, nie o to tu jednak idzie. Idzie bowiem o napięcie, zaskakujące zwroty akcji i bardzo efektowny, świetnie opisany pościg. Pościg płatnego mordercy nasłanego na głównych bohaterów.

Powieść trzyma w napięciu właściwie do ostatnich akapitów. Wiele wątków, szczegółów dotyczących nielegalnej działalności Ogrodu wyjaśnia się dopiero w epilogu – na ostatnich trzech stronach książki. Akcja toczy się błyskawicznie, nie pozwalając czytelnikom nawet na chwilę oddechu. Książka więc po prostu wciąga. Stanowi doskonałe lekarstwo na nudę, świetne źródło rozrywki. No, może niekoniecznie dla obecnych pacjentów szpitali.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
IlonaAnoli plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kobieta w szpitalu prosi córkę, aby ta ją udusiła, ponieważ bardzo ją boli. To był 17 luty 1932 roku, prolog.

A potem 1 października David Shelton jest z Lauren Nicholas, która jest dziennikarką. Kiedyś miał żonę Ginnę i córkę Becky, ale zginęły w wypadku.

Pielęgniarka otwiera szafkę i wyjmuje strzykawkę. Idzie do pokoju 438 do Johna Chapmana. Mężczyzna uczulony jest m.in. na pszczeli jad, a kobieta podaje mu ten jad w strzykawce. Umiera.

Pielęgniarka Christine Bell zapisała się do Stowarzyszenia Sióstr Życia i dzwonią do niej w sprawie Charlotty Thomas. Pielęgniarka ma przedstawić stowarzyszeniu historię jej choroby. Przełożoną pielęgniarek jest Doroty Darlymple. Christine chce przedstawić przypadek pani Thomas - Rejonowej Komisji Kwalifikacyjnej Nowej Anglii.

Shelton ma mieć obchód z doktorem Wallace'em Huttnerem. Ma go zastępować, bo ten jedzie na konferencję.

Janet Paulos robi zastrzyk pacjentowi Carlowi Perry ui ten umiera. Ta pielęgniarka jest członkinią Ogrodu. Potem dzwonią do Bell ze stowarzyszenia im mówią jej, że propozycja dotycząca Charlotty została zaakceptowana. Tymczasem Shelton na prośbę dr Armstrong operuje pacjenta i jest wszystko dobrze.

Umiera Charlotta i mają robić sekcję zwłok. Z konferencji wraca dr Huttner. Dalej ni zdradzę, ale naprawdę warto przeczytać tę książkę, bo zakończenie jest świetne. Problematyka:
o radzenie sobie ze śmiercią najbliższych;
o takie stwierdzenie do rozmyślań: ,,Czy można zabić z litości?" - książka porusza taką tematykę, ale każdy powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie;
o praca lekarzy i pielęgniarek;
o tajne stowarzyszenie;
o pomoc przyjaciół;
o morderstwo;
o kłamstwo.

Zakończenie bardzo ciekawe i naprawdę warto przeczytać. Pokazuje pracę pielęgniarek, które robią coś dla innych, ale czy to jest dobre rozwiązanie - to trzeba o tym przeczytać samemu.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
"Siostrzyczki" uważam za całkiem udany thriller, wywołujący w czytelniku mieszankę emocji i napięcia. Jest to debiut literacki Michaela Palmera, a i tak napisany na przyzwoitym poziomie, więc wierzę, że pozostałe utwory tego autora okażą się równie dobre, a przede wszystkim lepsze. Jedną z nich, "Przebłyski pamięci", już kiedyś przeczytałem i to od niej zaczęła się moja przygoda z gatunkiem thrillera medycznego, więc oby Palmer swoją pomysłowością w dalszym ciągu zachęcał mnie do pochłaniania wręcz swych książek.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ina Linia koment
Przeczytane:2016-07-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,krymi dla mnie,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2016-07-07, Na półkach: Przeczytałem,
Milkaa Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Siostrzyczki Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Siostrzyczki Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Siostrzyczki Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Siostrzyczki Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Siostrzyczki Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów