Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Skald. Kowal słów. Tom 1

Łukasz Malinowski

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2014-08-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788364185564
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Kowal słów i mistrz miodowych mów

Poznanie samego siebie to pierwszy krok do mądrości.
 
Ainar Skald, Vaering, trafia na dwór kagana Tirusa Wielkiego. Trafia - jakże to ładnie powiedziane, w stylu naszej „bezpłatnej” telewizji publicznej. Zostaje po prostu porwany i prawie bez własnego udziału dostarczony do twierdzy, którą zamieszkuje ów władca mizernego wzrostu, ale wielkich, chwilami mocno przerastających go ambicji. Czegóż od urodzonego mówcy i wytrawnego użytkownika miecza może chcieć sam Tirus? Proponuje mu udział w misji. Nie, nie ma tworzyć rządu nowego otwarcia czy wiernej kontynuacji ani koalicji około parlamentarnej. Niewysoki, szczupły, sprytny władca, rządzący sprawiedliwie i bardzo surowo nie wie bowiem, czym są demokracja parlamentarna, konstytucja i Trybunał Stanu. To on osobiście decyduje o tym, co dobre, a co złe, kogo ukarać spotkaniem z wygłodzoną bestią, a kogo chwilowo popieścić złotymi krążkami. Skald Ainar ma wyruszyć do królestwa Odainsaku, by przywieźć stamtąd przepiękną - jak głosi plotka - Ingigerd, córkę Kola Małego, zaprzysięgłego wroga Tirusa Wielkiego. Ma przejść oficjalnie ogłoszone przez Kolę trzy próby i tym samym zdobyć rękę księżniczki dla Tirusa oraz sporo złota dla siebie. Oczywiście, jak można się domyślać, jest to wersja oficjalna, dla niezależnych mediów. O zakulisowych szachrajstwach - tfu, przedsięwzięciach i celach - Ainar nie musi bowiem - i nie powinien - nic wiedzieć.

Wyruszają więc do Odainsaku grupą śmiałków niezbyt lubiących się nawzajem. Popędliwy i gadatliwy Ainar nie ma bowiem wędrować sam. Stronę Małego K. reprezentuje czarnoskóry berserk Ali, łatwo wpadający w bitewny amok. Alosza Czuryłowicz to przedstawiciel veche czyli miejscowej elity polityczno-gospodarczej. Jest młody, zapalczywy i pewny siebie. Wraz z nimi idzie hamramid Haukrhedin - takie dwa w jednym, człowiek i jastrząb w postaci ludzkiej. Wielbiciel walki i szybkiej śmierci, oczywiście nie swojej. Gwarantuje to czytelnikom moc przeżyć nie tylko dzięki przykładnemu codziennemu dialogowi społecznemu prowadzonemu między postaciami, ale i dzięki potyczkom, bez których się nie obędzie przy tak poważnym przedsięwzięciu polityczno-biznesowym.

Problemem będzie już samo dotarcie w jednym kawałku do Jego Wysokości Koli Małego, który wolałby córkę mieć zawsze w zasięgu czułego ojcowskiego wzroku. Problemem będzie ujście z życiem różnorakim Robin Hoodom, Wilhelm Tellom i Janosikom, zamieszkującym przemierzane przez wędrowców knieje czy wyjętym spod prawa zabijakom prowadzącym działalność gospodarczą na własny rachunek (a fuj, ZUSu i składek zdrowotnych nie płacącym). A i sam Kola i jego jasnowłosa jedyna córka okażą się nie mniej zaskakujący. Cóż, nie jest to kolejny odcinek serialu Na dobre i na jeszcze gorsze, więc zdradzać więcej treści po prostu nie nada.

To nie jest poważna wyprawa w X wiek, w rejony szybko jednoczącej się poprzez podziały Europy Wschodniej. Zbyt wiele tu czystej fantasy i brudnej fantazji autora. Odmieńców, dziwaków, oryginałów, nawiedzonych, dotkniętych przez bogów, których imion biez wodki wymówić nie sposób. Autor Kowala słów i i opublikowanego w 2013 roku Karmiciela kruków, Łukasz Malinowski, jest doktorem historii, specjalizującym się w historii średniowiecznej Skandynawii. Przypomina nam o tym, nieustannie sięgając po słowa używane tylko w kręgach prawdziwej uniwersyteckiej inteligencji. Dzięki obszernemu słownikowi, zamieszczonemu litościwie na końcu książki, jakoś możemy przebrnąć przez owe drottmady, einvigi, drengi, hamaski, gridiny, kagany i tym podobne dźwięczne słowa. Nie zmienia to jednak faktu, że początkowo towarzyszy nam jak wierny fiskus bałagan poznawczy, językowy i pojęciowy.

Nie braknie w tej opowieści nie tylko słów obcych, trudnych do wymówienia i do zapamiętania. Również obrazów zabijania, które opisywane jest szczegółowo, z prawdziwą radością i wyraźnym naciskiem na krwawe szczegóły. Krew leje się obficie, jelita pałętają się pod nogami, wątroby i serca, wypatroszone, wcale nie czekają na ratujący komuś życie przeszczep. Towarzyszy nam cięcie, przebijanie, nabijanie, pozbawianie członków. patroszenie, wyostrzanie wzroku grotami. I oczywiście seks, którego nie mogło zabraknąć w obfitości w nowoczesnej, współczesnej powieści. Kobiety są tu traktowane niezwykle osobowo, sprowadzane do obfitych, jędrnych piersi, łona, tyłka - i ich namiętnego wykorzystania. Chorób takich jak AIDS jeszcze nie ma na Ziemi, mikroby Wenery również nie zostały jeszcze naukowo zbadane i nazwane, więc nie istnieją. Kobiety, już w pełni świadome swoich potrzeb, zawsze odczuwają rozkosz z przygodnego seksu, a nawet z gwałtu, cieszą się z jakiegokolwiek zainteresowania ich nienasyconymi ciałami, wyrażanego przez spoconych, niedomytych, nieokrzesanych wojowników. W ciążę jakoś nie zachodzą, chorobami się nie trapią. Pod względem odniesień okołoseksualnych powieść można by śmiało zaliczyć do tzw. literatury fantastyczno-historycznej z pieprzykiem - a może nawet pieprzem, i to nie mielonym.

Towarzyszą nam zwłoki tych, którym się w życiu nie powiodło, łona tych, które są zawsze chętne i humor mocno czarny z dodatkiem różu. To powieść fantasy osadzona w klimatach historycznych. Powieść przygodowo-awanturniczo-erotyczna - o ile erotyką można nazwać widoczną słabość autora do wszechobecnych skojarzeń i tak dziś pożądanych natręctw seksualnych. Z postaciami malowniczymi jak te nagminnie czytające prasę i grające na smartfonach w sejmowych ławach. Akcja jest wartka jak górska rzeka, śmierć jest jak skórka dojrzałej, wonnej słoniny, fabuła - lekko zagmatwana jak korytarze Sejmu. Barwy są intensywne, język - godny tytułu naukowego autora, bogowie niezliczeni i mało miłosierni, ludzie jak żywcem wzięci z filmów Rodrigueza. Rzecz zdecydowanie dla koneserów. Napisana sprawnie, na swój sposób zabawnie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Ulubione,
Późniejsze losy Skalda, ukazane w pierwszym tomie Kowala Słów, spodobały mi się jeszcze bardziej, może dlatego, że jest to już pełnokrwista powieść, nie opowiadania. Ainar trafia tutaj na Ruś, gdzie dostaje ofertę nie do odrzucenia (no dobra, byłaby do odrzucenia, gdyby Skaldowi życie było niemiłe) - bohater musi zdobyć dla jednego z tamtejszych władców żonę. Aby wykonać zadanie, Ainar musi pomyślnie przejść trzy próby, które - jak nie trudno się domyślić - do najprostszych nie należą. Dodatkowo towarzystwa dotrzymują mu niezbyt przychylni jego osobie wojownicy, którym pieśniarz przy każdej możliwej okazji docina...

"- Jam jest Ainar Skald, sprawny w strof składaniu, mistrz miodowych mów i przeciwnik pustych pucharów. Jeszcze nie wynaleziono takiego trunku, który mógłby sponiewierać drenga takiego jak ja i splątać mi język. Po czym w ogóle wnosisz, potworze, że jestem pijany?
- Bo zadałem to pytanie już trzy razy, a ty w tym czasie dwukrotnie upadłeś i cztery razy poprosiłeś mnie o napełnienie rogu."
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Kowal słów" jak dla mnie jest niespotykanym zjawiskiem, jeśli chodzi o jego szatę graficzną. Rozkoszować się okładką, mógłbym bez końca. Jest w niej coś takiego, co nie pozwala nawet na moment oderwać od niej wzroku. Jestem raczej pożeraczem historii kryminalnych, toteż irracjonalność i fantastyka są mi nie po drodze. Jednakże Łukaszowi Malinowskiemu udało się napisać książkę, która mnie porwała. Nie jest ona pozbawiona wad, sprawiających, że przyjemność z czytania jest nieco mniejsza, niemniej jednak "Kowala słów" mógłbym polecić każdemu, niezależnie od tego czy lubi powieści z tego gatunku, czy też nie. Jeżeli fantastyka jest Waszym chlebem powszednim - czytajcie. Jeśli nie, to też czytajcie. Polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/05/kowal-sow-ukasz-malinowski.html
PrzyKawieZKsiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Na półkach: Przeczytałem,Mam,


Wiking Ainar Skald powraca w kolejnym tomie powieści Łukasza Malinowskiego. Po pierwszej części - "Karmicielu kruków" - jest to kolejna powieść (dokładnie pierwsza jej część). Tym razem akcja rozgrywa się w Europie Wschodniej, do której przyciągają najemnicy, aby wstąpić w szeregi służby władców, którzy bez przerwy prowadzą wojny i potyczki ze swoimi sąsiadami. Między nimi znajduje się także nasz główny bohater, który musiał opuścić ojczyznę i schronić się na krańcu Europy.


Jak można przewidzieć, arogancki Skald nie uchroni się przed kłopotami. Otrzymuje on zadanie od kagana Tiriusa Wielkiego - ma udać się na dwór Kola i zdobyć jego córkę dla niego, aby mógł się z nią ożenić. Kol jest jego sąsiadem i zarazem wrogiem. To zadanie nie jest takie proste, gdyż kandydat na męża córki Kola musi przejść przez trzy próby. Jak dotąd nikt nie przeszedł nawet pierwszej a porażka karana jest śmiercią. Ainarowi towarzyszy Ali Czarny Berserk, szalony hamramir Haukrheidin oraz bogatyr Alosza. Każdy z tych wojowników ma swój niepowtarzalny charakter, przez co historia tego tomu staje się bardziej ciekawa. Autor poświęca towarzyszom Ainara tyle samo czasu co jemu samemu.

Malinowski utrzymał wysoki poziom pierwszego domu, akcja jest wartka, trzyma czytelnika w napięciu. Podobnie jak w pierwszej części mamy tu pokaz bójek oraz krwawych walk. Warto zauważyć ciekawy motyw autora, który przedstawił hamramirów jako wojowników, w których zamieszkały duchy zwierząt - miały one dawać im umiejętność zręczności i odwagi.

Arogancki Wiking wyruszy wkrótce w kolejną podróż, która będzie opisana w kolejnym tomie jego przygód. Cykl o Skaldzie jest bardzo udanym debiutem, z pewnością zrecenzuję kolejną część jego przygód. Mogę polecić go z pełną odpowiedzialnością, gdyż na pewno spodoba się wielu czytelnikom.

Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Przeczytałem,


 


 Tytuł: Skald: Kowal słów
Autor: Łukasz Malinowski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 4 sierpnia 2014
Liczba stron: 373 (z dodatkiem)


 Łukasz Malinowski - urodził się w 1983 roku. Pisarz, historyk i publicysta. Autor opracowań naukowych i cyklu powieściowego Skald, osadzonego w X-wiecznej Europie.


 


Kto marnuje czas na rozważaniach, umrze jako starzec.


 


Opis z okładki:


 X wiek, Europa Wschodnia. Nastały czasy krwi i chciwości. Waregowie łupią morskie wybrzeża i zapuszczają się daleko w głąb lądu, gdzie władają rzecznymi trasami handlowymi. Powstają bogate państwa, wybuchają wojny, a wszyscy wojownicy połączeni są żądzą władzy, przemocy i bogactwa. To wspaniały czas dla najemników z Północy. Takich jak Ainar Skald, który nie tylko dobrze rąbie mieczem, ale jest kowalem słów sprawnym w strof składaniu. 


Tak samo jak pierwsza część książka wciąga od samego początku. Jest pełno zwrotów akcji, tajemniczych momentów oraz sytuacji, po których mówi się: "Kurcze, ale to jest ciekawe". Bardzo dużym plusem jest to, że to utwór polski. Muszę wspomnieć o opisach, które przenoszą nas w przeszłość. Ukazują bohaterów, otoczenie oraz emocje, które panują. Bardzo spodobały mi się zwłaszcza krwiste.


 


Za policzkiem zawsze podąża włócznia.


 


Jak wszystkim wiadomo główną postacią jest Ainar Skald – pieśniarz, określany mianem kowala słów oraz karmiciela kruków. Zabawny, kocha kobiety (i to dosłownie), cyniczny oraz kontrowersyjny w najmniej odpowiednich momentach. Zostaje banitą na Północy. Na Wschodzie szuka schronienia. Zostaje porwany przez Alego Czarnego Berserka, który zawozi go do kagana Tirusa Wielkiego. Poeta dostaje dziwną propozycję. Ma znaleźć żonę dla tamtejszego władcy. Jego przewodnikiem zostaje Ali i Haukrhedin – wojownik, który jest człowiekiem i jastrzębiem. Tylko jeden z nich wie, jaki jest prawdziwy cel tejże misji. Czy uda im się przetrwać? Czy spełnią wolę króla? Na te i inne pytania odpowie tenże utwór.


 


O wielkości mówią czyny, nie wzrost.


 


Mimo iż pierwsza część "Karmiciel kruków" była bardzo oryginalna od tej także nie wieje nudą oraz brakiem pomysłów. Na każdym "zakręcie" spotykamy nowych bohaterów, nowe wątki oraz okoliczności, które powodują dynamikę akcji. Bardzo podobało mi się to, że inni bohaterowie też odgrywali ważną rolę, a nie tylko Ainar robił ważne misje. Mogę nawet rzec, że nie pełnił on w tej części najważniejszej roli.


 


Śmierć rozwiązuje problemy, ale tylko tego, kto umiera.


 


Podsumowując... bardzo polecam serię Skald wszystkim. Na pewno wypełni wasz czas wspaniałą zabawą, poznaniem nowych rzeczy oraz gwarantuję, że z trudem będziecie odkładać ją na półkę. 
 

jolanda plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-05, Na półkach: Przeczytałem,
chce przeczytac ,recenzje super
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-11-20, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kavayee Linia koment
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
MArtT Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
efka84 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
artemis Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaslay Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kostka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów