Recenzja książki: Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka

Recenzuje: szczepanik

Bhutan? Gdzie leży Bhutan? Niejeden zapyta tak, kiedy usłyszy nazwę tego kraju. Jest to bowiem bez wątpienia jedno z najbardziej egzotycznych państw naszego globu. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że Królestwo Grzmiącego Smoka dopiero niedawno otworzyło się na „widzów” z zewnątrz, zdumiewając niejednego. O Bhutanie w interesujący sposób pisze osoba, dla której kraj ten jest wyjątkowo bliski. Swoją ojczyznę w książce Tajemnice Buthanu przedstawia Ashi Dorni Wangmo Wangchuck, jedna z żon Czwartego Króla.

 

Królestwo Grzmiącego Smoka to tak naprawdę kraj bardzo demokratyczny. Król wprowadza w nim takie reformy i podpisuje takie ustawy, które korzystnie wpływają nie tylko na jedną klasę społeczną, ale pomagają rozwijać się wszystkim. Systematyczna, mądra praca władcy przyczyniła się do radykalnego zmniejszenia analfabetyzmu w kraju i ogólnego polepszenia warunków bytu we wszystkich regionach państwa. Ekonomicznie wątpliwa teza o mierzeniu postępu za pomocą wskaźnika nie PKB, ale szczęścia narodowego brutto, okazała się strzałem w dziesiątkę – mogącą funkcjonować realnie, wcale nie abstrakcyjną miarą poziomu życia.

 

To nie koniec bajecznie brzmiącej opowieści o Bhutanie. W miejscu tym, leżącym pomiędzy Chinami i Indiami, w znacznym stopniu redukowane są też zagraniczne wpływy. Kultywowana jest za to tradycja, traktowana zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci jako element najsilniej wpływający na poczucie tożsamości, wzbogacający więzi, a więc prezentujący najwyższą wartość. I mimo, że dostęp do komputerów stał się możliwy w Bhutanie relatywnie późno, choć lotnisko wybudowane zostało niedawno oraz pomimo faktu zdecydowanego ograniczenia turystyki (poprzez nałożenie niesamowicie wysokich opłat, naliczanych od każdego dnia pobytu w Królestwie), mieszkańcy tego niewielkiego państwa nie są narodem zacofanym. Doskonale orientują się (i odnajdują) w otaczającym ich świecie.

 

Wangchuck pisze o niesamowicie mądrej polityce, pozwalającej zachować odrębność kulturową kraju, a jednocześnie wprowadzać nowoczesne rozwiązania, uszczęśliwiające naród jako całość. Nie brakuje też informacji na temat ludzi, ich wierzeń, świąt i tradycji. Spojrzenie autorki jest, rzecz jasna, subiektywne, nie odbiega jednak zbyt mocno od tych, które przedstawiają osoby „z zewnątrz”, mające okazję przebywać przez jakiś czas w Buthanie. Warto przeczytać Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka choćby po to, by odkryć (czyżby - idealny?) model państwa i poznać ludzi naprawdę ze swojego życia szczęśliwych.

 

Anna Szczepanek

Kup książkę Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka
Książka
Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka
Ashi Dorji Wangmo Wangchuck
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy