Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2017-04-03
ISBN: 978-83-62248-93-3
Ilustracje: Ewelina Jaślan-Klisik
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Opowieści kierowane do najmłodszych czytelników mogą nawiązywać do fantastycznego świata bajek i baśni, ale mogą również opowiadać o sprawach przyziemnych, o zwyczajnej, często szarej codzienności. Tę drugą drogę obrała Dorota Schrammek, autorka wielu świetnych powieści obyczajowych (Stojąc pod tęczą, trylogii pobierowskiej, Niepełka, Dom, którego nie było) w kierowanej do najmłodszych czytelników niewielkiej książeczce Skarpetkowy potwór i inne bajki.

Głównymi bohaterami opowiadań Doroty Schrammek są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie są to jednak aniołki czy postaci, których na próżno szukać w naszym otoczeniu. Dzieci mają swoje humory, pokazują niełatwe czasem charaktery, złoszczą się, płaczą i denerwują. Autorka opisuje sytuacje z życia wzięte, znane każdemu rodzicowi, wychowującemu kilkulatka.

W książce oprócz tytułowego opowiadania o Skarpetkowym potworze znalazło się jeszcze sześć innych, nie związanych ze sobą, krótkich, kilkustronicowych historii. W każdej z opowieści już na samym początku wyraźnie został zarysowany podejmowany przez autorkę problem. Następnie czytelnik dowiaduje się, jak radzą sobie z nim – lub też nie radzą – mali i dorośli bohaterowie opowieści. Koniec wieńczy morał, zaprezentowany zwykle dość bezpośrednio – tak, by malec od razu zrozumiał przesłanie danej opowieści.

Problemy, jakie rozpracowuje Dorota Schrammek w swoich opowiadaniach, dotyczą zwyczajnych, codziennych sytuacji, z którymi zmagają się kilkulatki i ich rodzice. Poznajemy zatem Gabriela, który objada się słodkościami, nie zważając na konsekwencje łakomstwa. Widzimy, do czego doprowadzić może ślepe zapatrzenie w najlepszą koleżankę z klasy. Dowiemy się, dlaczego warto utrzymywać w pokoju porządek. Autorka uzmysłowi czytelnikowi, czym tak naprawdę jest prawdziwe kalectwo i że mimo ułomności można cieszyć się życiem. Z pewnością wielu rodziców doskonale odnajdzie się w historii o Karolku, który każdą noc przesypia w łóżku mamy i taty. W książce znalazły się także historie o kulturalnym słownictwie, szacunku dla młodszego rodzeństwa i posłuszeństwie wobec rodziców.

Dorota Schrammek zwięźle, jasno i przejrzyście omawia wyzwania, przed jakimi stają rodzice przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nie jest to okres łatwy ani dla rodziców, ani dla maluchów, które z dnia na dzień rozumieją i dostrzegają więcej spraw, ale niekoniecznie prawidłowo je interpretują. Rozmowa z dzieckiem po lekturze kolejnych opowiadań ułatwi maluchom poradzenie sobie z trudniejszymi sytuacjami bądź po prostu ukaże je w zupełnie nowym świetle.

W opowiadaniach Doroty Schrammek znajdziemy wiele uczuć i emocji – od tych negatywnych i często gwałtownych: złości, gniewu czy smutku, aż do tych pozytywnych – radości, szczęścia, poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Emocje te wyrażają nie tylko dzieci, główni bohaterowie opowiadań, ale także dorośli. Dzięki tak zaprezentowanym bohaterom czytelnik dostrzega w tych opowieściach sporo sytuacji z własnego życia. Maluch widzi, że nie tylko on miewa gorsze chwile, ale zdenerwowanie mamy może mieć swoje uzasadnienie w jego nieposłuszeństwie. Dorota Schrammek nikogo nie faworyzuje, nikomu nie daje taryfy ulgowej. Zaprezentowani bohaterowie wydają się ludźmi z krwi i kości, a nie papierowymi postaciami – jak niestety często bywa w podkolorowanych opowiastkach dla najmłodszych.

Książeczkę Skarpetkowy potwór i inne bajki zdobią liczne ilustracje Eweliny Jaślan-Klisik. Obrazki są utrzymane w pełnym kolorze, raczej w delikatnych, pastelowych odcieniach. Świetnie uzupełniają tekst Schrammek, nie przytłaczając go. Niektóre z ilustracji zajmują całą sąsiadującą z tekstem stronę, inne z kolei przedstawiają detale, o których autorka wspomina w opowiadaniu. Rysunki wykonane są z dużą starannością, są po prostu miłe dla oka.

Skarpetkowy potwór i inne bajki to pozycja kierowana przede wszystkim do przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Lektura książeczki razem z dzieckiem stanowić może dla rodzica świetne narzędzie do podjęcia rozmowy – o problemach w szkole, kłótniach z rodzeństwem czy unikaniu wywiązywania się z domowych obowiązków. Książka Doroty Schrammek powinna znaleźć się w każdej dziecięcej blblioteczce.

madak Linia koment
Przeczytane:2017-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2017 roku,Książki dla dzieci,
iza4419 Linia koment
alams Linia koment