Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Skazaniec. Tom 2 Z bestią w sercu

Krzysztof Spadło

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-10-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788393920495
Liczba stron: 415
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: alison2
Nieczęsto zdarza się, bym napisała rekomendację do konkretnej książki i ręczyła za nią własnym nazwiskiem. Skazaniec. Na pohybel całemu światu Krzysztofa Spadło okazuje się jednak tak dobry, że bez chwili wahania zdecydowałam się na ten krok i nadal jestem przekonana, że to powieść, którą warto się zainteresować. Historia kończy się w wyjątkowo emocjonującym momencie, nic więc dziwnego, że na rynku pojawiła się kolejna część, zatytułowana Skazaniec. Z bestią w sercu.
 
Już sam tytuł drugiego tomu wskazuje na to, że kontynuacja Skazańca będzie zdecydowanie bardziej mroczna i brutalna. Główny bohater przechodzi dużą, wewnętrzną przemianę. Po raz kolejny potwierdza się zasada, że w każdym z nas kryje się "bestia", która w pewnych okolicznościach jest w stanie całkowicie nami zawładnąć. Ropuch odkrywa władzę opartą na strachu, tworzy swój nowy wizerunek i czerpie z niego coraz większą przyjemność. Ponieważ jednak "bestia" kryje się w sercu każdego, bywają chwile, w których i on staje się ofiarą podłości ze strony współwięźniów czy aspiranta Szumskiego. W kraju dokonują się zmiany, na które nawet więzienie nie pozostaje obojętne. Pojawiają się kolejni więźniowie, niektórzy zostają przeniesieni, bywają i tacy, którzy opuszczają mury więzienia, choć czasem już w drewnianych skrzynkach... Jak potoczą się dalsze losy Ropucha? Czy w końcu zdoła ujarzmić swoją bestię?
 
O ile w pierwszym tomie Ropuch mógł liczyć na zgraną grupkę więźniów, o tyle w kontynuacji zaczyna pojmować, że w więzieniu nie ma miejsca na prawdziwe przyjaźnie. Osoby z krótszymi wyrokami odliczają godziny do dnia, w którym będą mogły przekroczyć więzienną bramę i na dobre zapomnieć o starych, dobrych kompanach, którzy nadal odsiadują wyrok. Czasem wystarczy drobne zdarzenie, by dokonało się przewartościowanie wszystkich znajomości. Łatwiej odwrócić się od drugiego człowieka niż ryzykować, że za jego sprawą popadnie się w niełaskę. Nowa postawa bohatera niesie dla czytelników pewne korzyści. Poznajemy wiele nowych postaci i coraz lepiej rozumiemy reguły rządzące więzieniem.
 
Pojawiają się więźniowie polityczni, a wraz z nimi kolejne informacje odnośnie do wydarzeń rozgrywających się "na zewnątrz". Krzysztof Spadło przemycił w powieści wiele istotnych dat i historycznych faktów, czyniąc to tak zręcznie, że momentami trudno oddzielić prawdę od rzeczywistości literackiej.
 
Skazaniec. Z bestią w sercu to powieść, w której bardzo łatwo się zatracić, przeniknąć do wronieckiego światka i z wypiekami na twarzy obserwować rozgrywające się tam wydarzenia. Drugi tom cyklu zdecydowanie różni się od poprzedniego, jest w nim dużo więcej przemocy i mroku. To, co łączy obie części, to natomiast znakomity poziom, niezwykle udana fabuła, barwne postaci i interesujące tło historyczne.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,audiobooki,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Kolejna część "Skazańca" jest jeszcze lepsza od pierwszej. Pierwsza część to głównie opis więziennego życia, zasad panujących za murem. Druga odsłona to żywsza akcja, więcej emocji, równie dobra narracja i pozostawienie czytelnika w totalnym niedosycie.
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Kiedy żyjesz w wilczym stadzie, też musisz być wilkiem".


Po lekturze pierwszego tomu "Skazańca" mój apetyt rozbudził się na dobre, bowiem nie dowiedziałam się, za co więzień Żabikowski został skazany na dożywocie. Głód ten niestety nadal nie został zaspokojony, bowiem Krzysztof Spadło jedynie uchylił rąbka tajemnicy tego wyroku. I znowu muszę czekać na kolejną część z nadzieją, że autor w końcu zdradzi tę tajemnicę.

Krzysztof Spadło to jak mówi sam o sobie: "łowca wrażeń i kolekcjoner miłych wspomnień, któremu pisanie sprawia frajdę". Autor zadebiutował zbiorem opowiadań zatytułowanym "Marzyciele i pokutnicy". Jest jedynym pisarzem, który wydał w Polsce jednocześnie książkę papierową, audiobooka, różnorodne e-wydania, oraz film krótkometrażowy promujący "Skazańca".

Ropuch nadal odsiaduje swój dożywotni wyrok w więzieniu we Wronkach. Bohater po dowiedzeniu się, iż Hrabia zwyczajnie go oszukiwał przez dłuższy czas, postanawia się zemścić. Jego sumienie w postaci porad Ojczulka nie chroni go przed wplątaniem się w układy z Czarnym, który zdolny jest do najokrutniejszych czynów. Żabikowski poznaje smak władzy i przemocy - uczuć, które spychają jego duszę w mroczną otchłań.

Drugi tom "Skazańca" z trafionym podtytułem "Z bestią w sercu" doskonale odzwierciedlającym kwintesencję tej części, ukazuje genezę i przyczyny wewnętrznej przemiany głównego bohatera, którego dusza została opanowana przez zło w najczystszej postaci. I muszę przyznać, że po lekturze pierwszego tomu, w którym kreacja Żabikowskiego utrwaliła w mojej wyobraźni jego postać, jako człowieka uczciwego, zagubionego, starającego się dostosować do nowych warunków, teraz znacznie zmieniła ten wizerunek, dodając do niego wiele cech, których bym się nie spodziewała. Metamorfoza ta nie dokonała się oczywiście z dnia na dzień, gdyż dzięki zręcznemu ukazaniu warstwy psychologicznej, czytelnik może wraz z bohaterem przeżywać wiele emocji, które spychają go w otchłań nienawiści - uczucia, które potrafi całkowicie zawładnąć, niszcząc wszelkie ludzkie odruchy. Ciekawym motywem w tej płaszczyźnie są także przemyślenia Ropucha dotyczące istoty ludzkiej natury, a także natury dobra i zła oraz tego, czy rodzimy się dobrzy czy źli, czy jednak to życie ukierunkowuje naszą osobowość ku jednemu z tych prądów. Refleksje te w otoczeniu życia więźniów zyskują na wydźwięku, bowiem kto, jak nie ci ludzie, winni mieć takie właśnie filozoficzne przemyślenia. Muszę także powiedzieć, że przemiana tytułowego skazańca okazała się dla mnie zupełnym zaskoczeniem i do ostatniej strony byłam ciekawa, jak wybrnie z kłopotów, które sam sobie, na własne życzenie, sprawił.

Krzysztof Spadło nie przedstawia jednak wyłącznie warstwy psychologicznej, bowiem w książce zostało także bardzo szeroko zaakcentowane tło historyczne pod postacią wplecenia w fabułę wzmianek dotyczących dziejowych wydarzeń, jakie na zawsze zmieniły dwudziestolecie międzywojenne. W powieści znajdziecie bowiem odniesienia do przewrotu majowego, z którym wiąże się wielka fala napływu więźniów politycznych, a także interesujące przedstawienie postaci samego marszałka Piłsudskiego, nieco inne, niż to które znamy z lekcji historii. Oprócz delikatnego ale widocznego tła ciekawych wydarzeń dziejących się poza więzieniem, wraz z Żabikowskim czytelnik doświadcza zmian w samym zakładzie karnym pod postacią pojawienia się możliwości czytania prasy i książek. Widać, że Krzysztof Spadło przeprowadził idealny research dotyczący życia więźniów w przedwojennej Polsce, co oczywiście dało się już wyczuć podczas lektury pierwszego tomu.

Ropuch to postać bardzo niejednoznaczna i muszę przyznać, że lektura drugiej części opisującej jego dzieje, jeszcze mocniej wzbudziła moje zaintrygowanie jego kreacją. Czasami, podczas lektury zastanawiałam się, czy autor opisując losy Ropucha, nie opierał się na jakimś starym pamiętniku czy dzienniku, będącym doskonałym źródłem obyczajowości tamtych czasów. Krzysztof Spadło z pewnością dobrze wiedział co robi, nie odsłaniając tajemnicy wyroku głównego bohatera. Cóż, czekam z niecierpliwością na kolejną część przewidując, że autor dla swoich czytelników przygotował jeszcze szereg niespodzianek. A na temat największego kasiarza II Rzeczpospolitej, czyli sławnego Szpicbródki muszę jeszcze koniecznie poczytać!

ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów