Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Jeff Bezos i era Amazona w zasadzie nie jest typową biografią. To raczej opowieść o "sklepie, w którym kupisz wszystko", którą poznajemy na tle losów i charakterystyki jego charyzmatycznego założyciela. To lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników e-booków, a szczególnie dla tych, którzy zainteresowani są historią i przyszłością rynku wydawniczego.

Dziennikarz Brad Stone wykonał imponującą pracę. Sięgnął do źródeł historii Jeffa Bezosa, odnajdując również nieznanego mu wcześniej ojca. To jednak tak naprawdę stosunkowo odległa część książki, w której poznajemy przebieg kariery Bezosa, nim ten stanął u sterów firmy, która zrewolucjonizowała rynek wydawniczy. Stone opisuje, jak doszło do narodzenia idei sklepu, w którym kupić będzie można wszystkie towary świata. Analizuje trudne początki startupu, pokazując, jak bardzo długo trwało, nim stał się on rentownym przedsiębiorstwem. Pokazuje sposób zarządzania Jeffa Bezosa i idee, jakie nim kierują. Nie ukrywa kwestii swoistego "skąpstwa" prezesa, dla którego ważniejszy niż warunki pracy w firmie jest jej klient. Pisze o trudnej współpracy z Bezosem, a także o gromkim śmiechu twórcy potęgi Amazona, który niejednokrotnie wprawiał jego pracowników w spore zakłopotanie.

Na kartach książki Stone'a odbija się najnowsza historia biznesu w Stanach Zjednoczonych. Jest tu i o powstaniu bańki internetowej, i o jej gwałtownym pęknięciu. Jest słów kilka o niezwykłych startupach, które Amazon miał szansę przejąć. Jest sporo o brutalności korporacji, która uciekała się do niezbyt szlachetnych kroków, by wykorzystać swą pozycję i nie dopuścić do umocnienia się konkurentów czy przejąć ich firmy. Ale to także opowieść o walce, jaką Amazon toczył z amerykańskimi wydawcami - najpierw by pozyskać ich jako partnerów sklepu z ebookami, dostarczającego treści na czytnik Kindle, a później by przekonać ich do swojej polityki cenowej. Jest kilka słów o magazynach Amazona i o jego chmurze, z której korzystają dziś firmy na całym świecie.

Przede wszystkim jednak Jeff Bezos i era Amazona to książka biznesowa. To książka o prowadzeniu jednego z najbardziej niezwykłych startupów, firmy pozostającej wciąż w cieniu Google, Microsoftu czy Apple, która to firma jednak miała na świat współczesny niewiele mniejszy od nich wpływ. Mimo imponującej objętości, nie jest to jednak nużąca analiza - to raczej rzut oka na historię Amazona, wzbogacony o wnikliwe komentarze, które dadzą z pewnością do myślenia każdemu człowiekowi parającemu się prowadzeniem biznesu. To książka interesująca - nie dla każdego, oczywiście, ale dla osób zainteresowanych tematem na pewno. To książka udana, choć do porywającej biografii Steve'a Jobsa Waltera Isaacsona, niestety, sporo jej jeszcze brakuje.

pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Napisana z dziennikarską dociekliwością książka o największym (pierwszym także) sklepie internetowym, który zaczynał jako wirtualna księgarnia, a obecnie jest sklepem od wszystkiego. Historia Amazona jest w sumie także historią jej twórcy, który kocha książki i słowo pisane. To sprawia, że obecnie Bezos jest posiadaczem także wydawnictw prasowych, a grono czytelnicze powinno mu być wdzięczne za wdrożenie czytnika do książek elektronicznych.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-28, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 2014-52 książki,
Właściwie nie rozumiem, czemu książkę wyróżniono w 2013 roku. J. Bezos jest inteligentnym mężczyzną, który po prostu ze swoim pomysłem trafił na lukę rynkową. Łut szczęścia i dobry kontakt z inwestorami pozwolił na to, by Amazon rozkwitł. Ot i tyle (albo aż tyle).
Sumire Linia koment
goster Linia koment
Przeczytane:2014-09-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
slk Linia koment
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Czytam z Legimi ,Mam,Moje ebooki,
jurata Linia koment
Okładka - Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona Pojedynek na słowa
Connie Willis
Okładka - Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona Pocztówki z Grecji
Victoria Hislop
Okładka - Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona Strach na wróble
Michael Connelly
Okładka - Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona Umrzeć po raz drugi. Audiobook
Tess Gerritsen
Okładka - Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona We dwoje
Nicholas Sparks
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja