Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Sklep z kapeluszami
Kup Teraz

Sklep z kapeluszami

Conlon-McKenna Marita

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009-10-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324134885
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Poruszająca i ciepła, ale co najważniejsze – od samego początku trafiająca do serc czytelników – taka jest najnowsza powieść Marity Colon-McKenny „Sklep z kapeluszami”. Punktem wyjścia do snucia opowieści jest sklepik rodziny Matthews, który po śmierci matki głównej bohaterki ma zostać sprzedany. Jak się jednak okazuje, to przytulne, ale przede wszystkim przynoszące radość i dochód miejsce za bardzo przesiąknięte jest rodzinnymi wspomnieniami, aby bez skrupułów z niego zrezygnować. Czy mały sklepik jest w stanie odmienić życie młodej kobiety? Autorka szykuje w tej materii niemałą niespodziankę dla czytelników.

Tytułowa bohaterka, Ellie Matthews, młoda modystka, na co dzień zmaga się z trudnymi życiowymi decyzjami. Mimo że prywatnie jest osobą samotną, każdego dnia w swoim sklepiku spotyka wyjątkowych ludzi. Wszystkie te spotkania i wiążące się z nimi zamówienia na nietypowe kapelusze wnoszą w życie Ellie powiew radości i wzbogacają ją o nowe pokłady energii. Wśród klienteli pojawiają się osoby bardzo różne – jest pani burmistrz, kobieta szukająca kapelusza na ślub córki, ale przychodzi także mały chłopiec ze specjalnym zamówieniem. Prosi Ellie o niesamowity prezent – chce podarować swojej babci na jej setne urodziny kapelusz zawierający wszystkie wspomnienia starszej kobiety.

Marita Colon-McKenna nie buduje w swojej powieści niepotrzebnego napięcia. Mimo że pojawiają się w powieści wątki – zwłaszcza miłosne – które czytelnik czyta z zapartym tchem, to głównym celem autorki było ukazanie życia – z wszystkimi jego wadami i zaletami. Colon-McKenna w swojej powieści każe się czytelnikowi na moment zatrzymać i zobaczyć świat w najpiękniejszych z możliwych barw. Tytułowe kapelusze, kwintesencja elegancji i dobrego smaku, są ukoronowaniem piękna, którego pochwała w powieści jest niemal wszechobecna. Autorka z uwielbieniem snuje wielobarwne opisy tajemniczych, wręcz magicznych miejsc w stolicy Irlandii. Czytelnika zachwycą z pewnością malownicze uliczki Dublina, wraz z urokliwymi, malutki sklepikami.

Niemało uwagi poświęciła autorka charakterystyce swoich bohaterów. Ellie Matthews początkowo załamana i zagubiona po śmierci matki, w końcu bierze życie w swoje ręce i zaczyna rozwiązywać przytłaczające ją problemy. W końcu wychodzi na prostą, doskonale radząc sobie z prowadzeniem sklepu. Nieobce okazują się jej także kłopoty sercowe, z którymi również w końcu sobie radzi. Także inne postaci opisane są w powieści w niezwykle wiarygodny sposób. Czytelnik ma okazję poznać towarzystwo z tak zwanych „wyższych sfer”, którego przedstawicielki bez odpowiedniego kapelusza nie mogą pojawić się chociażby na wyścigach konnych.

„Sklep z kapeluszami” jest doskonałym przykładem powieści, w której pozornie banalny pomysł może przerodzić się w ciekawy pretekst do snucia zdumiewających historii. Mimo że styl i język powieści są raczej proste, czytelnika zachwyci dyskretny urok miejsc i wydarzeń, jakie rozgrywają się na kartach książki. Powieść Marity Colon-McKenny przeznaczona jest raczej dla żeńskiego grona odbiorców, chociaż niewykluczone, że i mężczyźni znajdą w książce fragmenty, które przypadną im do gustu. „Sklep z kapeluszami”, to książka wobec której nie można przejść obojętnie. Jeśli nie zachwyci, to z pewnością wniesie chociaż na chwilę w życie czytelnika sporą dawkę optymizmu i dyskretną nutkę piękna.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Sklep z kapeluszami Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Sklep z kapeluszami Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Sklep z kapeluszami Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Sklep z kapeluszami Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Sklep z kapeluszami Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów