Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Słodko-gorzkie życie

Colleen McCullough

Ocena ( 4 osoby )
4.2
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7943-651-4
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Głos kobiety

 

Jeśli kobiety mają prawo wstępowania na szafot, to powinny też mieć prawo wstępowania na trybunę polityczną – mówiła Olimpia de Gouges, francuska pisarka i feministka, walcząca zacięcie o prawa kobiet. Przez długie lata bowiem kobiety były traktowane jako istoty gorszego gatunku, odmawiano im prawa do wstępowania na uczelnie, zamykano dostęp do wielu zawodów, nie miały również prawa głosu. Sytuacja ta zmieniała się stopniowo, głównie za sprawą przedsiębiorczych kobiet, nie wahających się przed zabraniem głosu, sufrażystek, które narażając się na społeczny ostracyzm, walczyły o prawa płci pięknej.

 

Siostry Latimer, cztery piękne córki wielebnego Thomasa Latimer, proboszcza kościoła anglikańskiego w Nowej Południowej Walii, nie były co prawda sufrażystkami, ale mimo to łamały wszelkie konwenanse i obalały stereotypy ówczesnej kobiety. Dwie pary bliźniaczek: Grace i Edda oraz Tufts i Kitty, dorastając, marzyły o wyrwaniu się spod rodzicielskiej kurateli - szczególnie spod skrzydeł toksycznej matki i macochy. Choć nie były zaniedbywane czy krzywdzone fizycznie, to ból sprawiało im już samo przebywanie w towarzystwie tak ograniczonej kobiety, jak żona pastora. Ze wszystkich dzieci upodobała sobie ona Kitty o anielskim wyglądzie, hołubiąc ją i wychwalając jej wdzięk przed mieszkańcami hrabstwa Corunda. Z trudem radząca sobie z tak ostentacyjnym zainteresowaniem dziewczynka przez długie lata zmagała się z epizodami depresyjnymi, pragnąc nawet zrobić zamach na swą urodę i za pomocą tarki pokaleczyć sobie twarz. Teraz, kiedy wszystkie cztery są już dorosłe, ich szansą jest zmiana polityki rządu wobec kobiet i służby zdrowia. Przyjęto bowiem strategię polegającą na kształceniu nowoczesnych pielęgniarek, znających anatomię i fizjologię, których praca nie będzie ograniczała się tylko do czynności higienicznych, ale do współdziałania z lekarzem w zakresie zdrowia pacjenta, jego edukowania i rehabilitacji. Siostry Latimer opuszczają zatem dom, by zamieszkać w Corunda Base Hospital i tam odbywać szkolenie pielęgniarskie. Starannie wychowane i żyjące w dobrobycie młode kobiety stykają się ze spartańskimi warunkami i zostają zmuszone do wytężonej pracy, ale to niewielka cena za nagrodę, jaką jest wolność.

 

Te niezwykłe cztery kobiety, tak różne mimo łączących je więzów krwi, doskonale portretuje Colleen McCullough, znana zapewne czytelnikom z bestsellerowej powieści Ptaki ciernistych krzewów. Książka Słodko-gorzkie życie, opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki, to nie tylko wciągająca opowieść o siostrach Latimer i ścieżkach, jakimi podążają, ale także dokument rejestrujący losy kobiet w czasach, kiedy ich prawa były ograniczone, zaś mężczyzna stawał się po ślubie panem i władcą. Wraz z bohaterami tej opowieści doświadczymy również krachu na nowojorskiej giełdzie, który stał się inspiracją do nakreślenia trudnej sytuacji australijskich obywateli. Rosnąca stopa bezrobocia i zubożenie społeczeństwa to tło, na którym autorka mogła opisać działania lokalnych polityków, zwracając przy tym uwagę na rolę sióstr Latimer w bieżących wydarzeniach.

 

Z czterech sióstr tylko trzy zdołały ukończyć ciężkie szkolenie. Grace, która nigdy nie miała powołania do niesienia pomocy, która nie lubiła bałaganu i chaosu, szybko zrezygnowała z nauki. Umożliwiło jej to spotkanie z Bearem, komiwojażerem zatrudnionym w słynnej firmie Perkins Products, mężczyzną zakochanym w niej od pierwszego wejrzenia.  

 

Z zapartym tchem czytamy o pokonywaniu przez pozostałe siostry kolejnych szczebli awansu, o Charlesie Burdum, bogaczu i lekarzu, nowym dyrektorze szpitala w Corundzie, który zapragnął poślubić Kitty, a także o niezwykłym mariażu Eddy i planach Charlesa wobec Tufts. Obdarzone niezwykłą charyzmą bohaterki, tak różne, a jednocześnie tak podobne do siebie, połączone niezwykle silnymi więzami, to główny atut tej powieści. Niezmiennie piękny jest również jej język, autorka bowiem mistrzowsko włada słowem. Wrażenie robią nie tylko opisy, ale też same dialogi, ukazując różne warstwy społeczne, a także postawy wobec społeczno-gospodarczych wydarzeń. I choć mogłoby się wydawać, że McCullough zbyt wiele miejsca poświęca polityce, to właśnie ona jest tu niezwykle istotna - chociażby, by pokazać kulisy kryzysu, który dotknął szczególnie jedną z sióstr. To wszystko sprawia, że choć Słodko-gorzkie życie zapewne nie dorówna popularnością Ptakom ciernistych krzewów, to jest to opowieść piękna, prawdziwa, chwilami słodka, a niekiedy – gorzka niczym jej tytuł. Przyjemność w lekturze odnajdą szczególnie ci czytelnicy, którzy nie liczą na spektakularne zwroty akcji, którzy ponad sensację przedkładają melodię słowa oraz wspaniałą kompozycję tekstu, zdradzającą rękę mistrzyni. To jedna tych książek, które można czytać wielokrotnie, niezależnie od znajomości wydarzeń w niej opisanych. To książka, która daje siłę do walki z przeciwnościami, do sięgania po to, co niemożliwe, do eksplorowania nowych obszarów życia…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Cztery siostry, dwie pary przyrodnich bliźniaczek i cztery odmienne charaktery, chociaż początek życiowej drogi taki sam - szkoła pielęgniarska. Ich życie zostało opisane na tle przemian toczących się w międzywojennej Australii. Dla mnie najciekawszym aspektem to rozwój medycyny, zmieniające się podejście do pacjenta zwłaszcza chorego psychicznie, wzrastająca rola pielęgniarek w szpitalu oraz emancypacja kobiet. Bohaterki zmagają się z nieprzychylnym im początkowo otoczeniem, ze swoimi temperamentami, słabościami, nadmiarem obowiązków, konwenansami, tym co niesie życie, które raz jest słodkie, raz gorzkie. Książka zabiera w egotyczny i odległy czasowo świat ale budzi wiarę w więzy rodzinne, przyjaźń i siłę kobiet.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Mam,Obyczajowe,
Historia autorki słynnych "Ptaków ciernistych krzewów" i podobnie jak ten bestseller, akcja "Słodko-gorzkiego życia" dzieje się w Australii w okresie międzywojennym. Opowiada historię czterech sióstr - dwóch par bliźniaczek od dnia, gdy udają się do przyszpitalnej szkoły, by zdobyć zawód pielęgniarki.

Powoli układają sobie życie, ale nie wszystko układa się jak sobie wymarzyły. Los sprawia, że wzmacniają się ich charaktery, uczą się jak radzić sobie w ciężkich sytuacjach. Nie jest to łatwe, ponieważ sytuacja kobiet w tamtych latach była jeszcze oparta na konserwatywnych poglądach. Mile widziana była żona i matka siedząca w domu przy dzieciach, a nie studiująca medycynę przebojowa kobieta.

Początkowo książka zapowiadała się na bardzo ciekawą, ale im bliżej końca, tym mój entuzjazm stygł. Od momentu, gdy wybuchł wielki kryzys wiele wątków mogłam z łatwością przewidzieć, zaczęły się nużące opisy sytuacji politycznej Australii, co raczej odstraszyło mnie.

alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-30, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,


Colleen Margaretta McCullough niewątpliwie należy do najbardziej znanych, australijskich pisarek. Nawet jeśli samo nazwisko niewiele Wam mówi, wystarczy, że wspomnę jej najbardziej znaną książkę, "Ptaki ciernistych krzewów", i od razu wiadomo, o jakiego formatu pisarkę chodzi. "Słodko-gorzkie życie" to ostatnia powieść, jaką napisała. Na okładce pojawiła się sugestia, że książkę okrzyknięto mianem australijskiego "Przeminęło z wiatrem". Już w tym miejscu przestrzegam, aby tę wzmiankę zignorować, w przeciwnym razie powieść okaże się ogromnym rozczarowaniem.


 

Australia, lata dwudzieste ubiegłego wieku. Cztery znane z wyjątkowej urody i inteligencji córki pastora Latimera, opuszczają rodzinny dom, aby uczyć się pielęgniarstwa. Jeszcze nie wiedzą, że wkrótce nadciągnie Wielki Kryzys, który odciśnie piętno na życiu każdej z nich. Jak potoczą się ich losy, czy spełnią się ich marzenia? Jaką drogą powiedzie je los?Nie ulega wątpliwości, że pisarka wybrała sobie bardzo wdzięczny temat. Cztery silne, wyraziste kobiety, żyjące w wyjątkowo ciekawych czasach. Gdybym streściła treść książki, zapewne wiele osób uznało by ją za bardzo interesującą. Teoretycznie właśnie taka powinna być, niestety zabrakło czegoś bardzo ważnego...Początkowo trudno dojść do tego, dlaczego pomimo wciągającej fabuły, zaskakujących wątków, interesujących (w zarysie) postaci, powieść czyta się z takim trudem. W momencie, w którym znajdziemy odpowiedź na to pytanie, trudno będzie czytać dalej. Nie jestem w stanie ocenić, na ile może być to wina tłumaczenia, niemniej książka wydaje się być zupełnie pozbawiona emocji. Doprawdy, nawet sceny, w których bohaterki opiekują się maleńkim dzieckiem, któremu zostało zaledwie kilka dni życia, ani trochę nie chwytają na serce. Dziewczęta przeżywają miłosne rozterki, jednak skłamałabym pisząc, że kibicowałam którejkolwiek parze. W niektórych przypadkach nawet nie miałam czasu, by to zrobić, bo mężczyźni, porażeni urodą kobiet, niemal z miejsca się oświadczali, a i niektóre z dam równie szybko na propozycję przystawały. Co do samych bohaterek, teoretycznie powinny się od siebie bardzo różnić, tak jak różnie potoczyły się ich życiowe ścieżki. Czytając dialogi w ich wykonaniu często jednak zapominałam, kto tak na dobrą sprawę bierze w nim udział. Wszystkie zdają się mówić tak samo. 

Na plus książki można zaliczyć ciekawie zakreśloną problematykę kształcenia kobiet - możliwości, jakie otwiera dobre wykształcenie ale i problemy, jakie czasem stwarza. Nie mniej ciekawie prezentuje się podział społeczeństwa ze względu na pochodzenie. Momentami naprawdę chciałoby się więcej przeczytać na ten temat a pominąć przygody głównych bohaterek...Chyba jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z książką, która pomimo ciekawego pomysłu na fabułę i wielu bardzo dobrych wątków, okazała się do tego stopnia nużąca. Idę o zakład, że na jej podstawie można by nakręcić naprawdę udany film. Jej samej nie mogę polecić, choć szczerze nad tym ubolewam. "Niewypał" to chyba najkrótsze ale i najlepsze podsumowanie. Miało być dobrze, a wieje nudą. W moim odczuciu spore nieporozumienie.


aishatsw plusminus Linia koment
Najnowsza powieść Colleen McCollough została napisana ze znacznym rozmachem i doskonale sprawdziłaby się w charakterze scenariusza do serialu lub filmu. Tak wyglądała moja pierwsza refleksja towarzysząca lekturze tej książki. Autorka zabiera nas w fascynującą podróż do Australii lat 20 i 30 ubiegłego wieku, czasów nie tylko ciekawych, ale również trudnych. Od utworzenia Państwa Australijskiego upłynęło niecałe trzydzieści lat, rozpoczyna się Wielki Kryzys. W niegodnej pozazdroszczenia sytuacji znajdują się również kobiety, które mają bardzo małe prawa i często sprowadzane są do roli żon i matek. Nie inwestuje się w studia córek, a wyższe stanowiska w miejscowych instytucjach zajmują wyłącznie mężczyźni. Colleen McCollough prowadzi swoich czytelników przez wolno - ale jednak - postępujące zmiany. Siostry Latimer z uporem przecierają szlaki, wpierw podejmując pracę i naukę przygotowującą do profesjonalnego stanowiska, a w następnych latach dążąc do spełnienia swoich marzeń i kierowania swoim życiem, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

Słodko-gorzkie życie jest powieścią obfitującą w bohaterów i ich zagmatwane losy. Czytelnik spotyka cztery główne bohaterki, którym autorka poświęca naprawdę wiele uwagi, każda z nich ma w swoim życiu osoby bliskie i kochane, ich również Colleen McCollough w żadnym razie nie pomija. Przez to powieść jest naprawdę wielowątkowa i obszerna: chociaż przede wszystkim skupia się na losach czterech sióstr, ukazuje je na tle ważnych wydarzeń historycznych tego okresu oraz sytuacji gospodarczej i społecznej kraju. Towarzysząc bohaterkom na przestrzeni kilku lat, możemy obserwować zmiany zachodzące nie tylko w ich otoczeniu, ale również w nich samych. Kształtują je wydarzenia, często dramatyczne i emocjonujące.

Książka australijskiej powieściopisarki nie spełniła do końca moich oczekiwań. Z pewnością jest ona poprawna i interesująca, szczególnie dla osób, które cenią historie osadzone na początku ubiegłego wieku i szczegółowo ukazujące losy bohaterów. Jak już wspomniałam Słodko-gorzkie życie jest powieścią obszerną pod względem treści, wątków i bohaterów, ale długie opisy sytuacyjne momentami stają się ogromnie dłużące. W moim przypadku katorgą było czytanie na temat spraw politycznych Australii, którym w pewnym momencie autorka poświęca naprawdę wiele uwagi. Było to moje pierwsze spotkanie z Colleen McColluogh, ale z pewnością nie ostatnie, ponieważ na mojej półce czeka powieść autorki zakupiona w antykwariacie. Przekonam się wówczas, czy te nużące opisy zostały wykorzystane na potrzeby tej powieści, czy też stanowią element stylu autorki. W przypadku Słodko-gorzkiego życia zabrakło mi nieco lekkości, tak charakterystycznej chociażby dla innej australijskiej pisarki Patricii Shaw.
gocha plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Autorka ,,Ptaków ciernistych krzewów" powraca opowieścią o siostrzanej miłości i życiu czterech niezwykłych dziewcząt.
Autorka nie szczędzi dziewczętom trudnych wyborów i dramatycznych wydarzeń, ale pisarka osadzając akację powieści w czasach Wielkiego Kryzysu raczej innego wyjścia nie ma. Powolny upadek rynku pociąga na dno tysiące ludzi, pogrążając Australię w bezrobociu, a liczne rodziny w skrajnym ubóstwie. Jednocześnie, nie da się zignorować postępującej emancypacji kobiet, coraz śmielej sięgających po stanowiska dotąd zarezerwowane dla mężczyzn i wybierających własny sposób na życie.
Edda, Grace, Tufts oraz Kitty pokazane są, jako dziewczęta z zupełnie nowego pokolenia, samodzielnie myślące, doskonale wykształcone, zaradne i nie poddające się kryzysowi, który załamał wielu mężczyzn. Każda z nich radzi sobie z otaczającym ją światem na własny sposób, czasami pozwalając innym dokonywać wyborów, lecz ostatecznie zawsze podejmując decyzje w zgodzie z samą sobą, nawet za cenę samotnego życia lub społecznego ostracyzmu. Colleen McCullough znana jest doskonale z kreowania zapadających w pamięć bohaterów, także tym razem kreśli sylwetki wyrazistych i nietuzinkowych kobiet, których życie jest jednym, wielkim świadectwem siostrzanej miłości i niezwykłej więzi łączącej równie niezwykłe kobiety.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mysha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JoannaR Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Słodko-gorzkie życie Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Słodko-gorzkie życie Prawda
Neil Strauss
Okładka - Słodko-gorzkie życie Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Słodko-gorzkie życie Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Słodko-gorzkie życie Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów