Recenzja książki: Słowa najważniejsze na różne okazje

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Życie ludzkie pełne jest różnorakich doświadczeń. Niektóre wydarzenia na zawsze pozostają w pamięci jako szczególnie piękne i ważne. Jan Paweł II podkreślił te chwile, które zostawiają niezatarte ślady w sercu każdego człowieka. Ponieważ nie da się żyć bez miłości, skierował swoje przesłanie w pierwszej kolejności do ludzi młodych, którzy przeżywszy beztroskie chwile narzeczeństwa, stają przed ołtarzem, ślubując sobie wzajemnie „miłość, wierność i uczciwość małżeńską”. Wychodząc od relacji między kobietą a mężczyzną, Ojciec Święty podkreślił rolę Kościoła głoszącego Chrystusa i Jego nieskończoną Miłość.

„Słowa najważniejsze” zawierają fragmenty dokumentów papieskich, poprzez które autor docenia życie małżeńskie, postrzegając je jako dar i dobro wspólne. Dar ma być bezinteresowny i winien zakładać odpowiedzialność za wszystkich członków rodziny.

Małżeństwo, będące sakramentem miłości i życia, ma swoje źródło w stworzeniu i w Odkupieniu, a potwierdzeniem miłości jest zrodzenie i wychowanie potomstwa. Autor „Słów najważniejszych” poświęca wiele uwagi odpowiedzialnemu rodzicielstwu oraz kształtującej się w rodzinie cywilizacji miłości, umożliwiającej wyjście „obronną ręką” z wszelkich prób i zagrożeń.

Cząstką wspólnego dobra i zarazem najlepszym darem dla rodziny jest dziecko. By móc je kochać autentyczną miłością, małżonkowie winni oprzeć swoją jedność w Bogu.

Kolejne rozdziały książki zostały poświęcone sakramentom. Na plan pierwszy wysuwa się chrzest, mający podstawową wartość dla całego Kościoła. Następnie zarysowana jest istota Eucharystii, dzięki której możliwa staje się zażyła przyjaźń z Chrystusem. Pierwsza Komunia Święta to niezapomniane spotkanie, wielkie święto rodziny oraz uroczystość w parafii.

Ponieważ „człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa”, konieczna jest pomoc Ducha Świętego. Przekazanie Jego darów dokonuje się podczas bierzmowania. Sakrament ten wprowadza w apostolstwo Kościoła, rodzi poczucie odpowiedzialności za całą wspólnotę ochrzczonych, a także pozwala wyjść zwycięsko z trudnych prób wiary.

W „Słowach najważniejszych” znalazły się także myśli skierowane do kochanej mamy, wspaniałego taty oraz babć i dziadków, będących znakiem więzi między pokoleniami. Dzięki nim człowiek odzyskuje świadomość „sensu życia, bezinteresownej miłości, dawania siebie”. Autor poświęca również uwagę chorym, prosząc Boga o siły i zdrowie dla nich. Podkreśla ukrytą i zbawczą wartość cierpienia, stanowiącą cenny dar dla Kościoła i ludzkości.

W swoich rozważaniach Ojciec Święty pamięta o wszystkich: szczęśliwych, zapracowanych, samotnych i smutnych, starych i pogrążonych w żałobie. Każdemu życzy radości i pokoju Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnej Nadziei.

Przesłaniem „Słów najważniejszych” jest potrzeba uświadomienia współczesnemu człowiekowi, że przyszłość zależy od nas samych. Bez względu więc na to, czy chwile naszego ziemskiego bytowania są radosne, smutne, trudne czy ważne, dbajmy o odnowę osobistego życia każdego z nas.

Kup książkę Słowa najważniejsze na różne okazje

Zobacz opinie o książce Słowa najważniejsze na różne okazje
Rok 21. Fotokronika. Droga błogosławieństw
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Rok 21. Fotokronika. Droga błogosławieństw

Po uroczystych obchodach 20. rocznicy objęcia Stolicy Piotrowej nastał czas intensywnych przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Jako dobry gospodarz...

Bóg bogaty w miłosierdzie Jan Paweł II w Ojczyźnie 16-19 sierpnia
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Bóg bogaty w miłosierdzie Jan Paweł II w Ojczyźnie 16-19 sierpnia

Pełne teksty wszystkich papieskich przemówień oraz oficjalne teksty wystąpień innych osobistości wygłoszone podczas tego rocznej wizyty Ojca Świętego....

Forget Me Not
Julie Soto