Recenzja książki: Służące

Recenzuje: Dorota Karolina Dęga

Problem rasizmu oraz segregacji rasowej, szczególnie na obszarach południowych USA w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku był bardzo poważny. Nielegalnie w latach sześćdzisiątych odrodził się Ku Klux Klan w odpowiedzi na wdrażanie w życie Ustawy o Prawach Obywatelskich. Ale nawet bez jego członków życie kolorowych na południu USA nie było łatwe. Ciągnące się latami niewolnictwo na południu pozostawiło w społeczeństwie tychże stanów pewnie "nawyki". Między innymi przeświadczenie o wyższości białych nad czarnymi.

Kathryn Stockett opisuje historię trzech kobiet: Skeeter - młodej dziewczyny, świeżo po studiach, pragnącej pracować jako pisarka lub dziennikarka, Aibileen - czarnej służącej, pracującej od kilku lat dla przyjaciółki panienki Skeeter, oraz Minny - również służącej, która już dziewiętnaście razy traciła pracę przez swój "niewyparzony język". Dzięki determinacji, uporowi, a przede wszystkim wielkiej odwadze decydują się one na krok, który na zawsze może odmienić życie ich oraz mieszkańców Jackson w stanie Missisipi . Pokonują granice dzielęce je same, pokładając w sobie nawzajem zaufanie, by zmienić rzeczywistość, w jakiej żyją.

Książka momentami wywołuje uśmiech na twarzy, by kilka stron później w oczach stanęły nam łzy. Autorka doskonale pokazuje nasze lęki, słabości oraz to, jacy potrafimy być okrutni dla kogoś, kto choć odrobinę się od nas różni. Mądre opowieści Aibileen o równości, o tym, że nieważne jest opakowanie, ale to, co kryje się w środku, zapadają na długo w pamięci tych, którzy sięgną po książkę. Świetna - i bardzo ważna książka.

Kup książkę Służące

Zobacz opinie o książce Służące
Służące
Kathryn Stockett
The Help
Kathryn Stockett0
Okładka ksiązki - The Help

Aibileen is a black maid in 1962 Jackson, Mississippi, who’s always taken orders quietly, but lately she’s unable to hold her bitterness back...