Recenzja książki: Smak Języka

Recenzuje: Justyna Gul

Subtelny smak zemsty

Delikatna, zmysłowa wręcz słodycz tiramisu z aksamitnym serkiem mascarpone, kruchość gęsiej wątróbki nadziewanej szparagami, kaczka wypełniona kasztanami i posmarowana oliwą z oliwek – wbrew pozorom to nie fragment artykułu z magazynu „Kuchnia i Wino” czy z przewodnika Michelin. Takie smaki i unoszące się nad potrawami zapachy otulają nas podczas lektury książki tyleż wyjątkowej i inspirującej, co - przerażającej.


Mowa tu o „Smaku języka” Jo Kyung-ran, książce przesyconej sztuką kulinarną, emocjami i pytaniami. Otwierając powieść dajemy się otumanić i zniewolić obfitości  ekstatycznych doznań, nasze kubki smakowe domagają się zaspokojenia, a ciało napręża się w oczekiwaniu na rozkosz. Jednocześnie uderzają w nas takie uczucia jak miłość i nienawiść, bezradność i zagubienie, podlane jadem i doprawione odwetem. „Smak języka” jest bowiem historią zemsty, a zarazem smutną opowieścią o zranionym i sponiewieranym sercu.


Chŏng Chi-Wŏn miała wszystko: wspaniałego mężczyznę u boku, wiernego psa, przepiękny dom, a z pasji do gotowania powstała jej firma Won`s Kitchen. Jak się zatem może czuć kobieta wygnana z raju, której została odebrana miłość? Odpowiedź nasuwa się sama – pała żądzą odpłacenia pięknym za nadobne. Jednocześnie musi jednak funkcjonować i posklejać rozbite niczym filiżanka z kruchej porcelany życie. Wraca zatem do restauracji, gdzie kiedyś zaczynała przygodę z gotowaniem. Zatoczyła wielkie koło, a wracając do punktu wyjścia, jest bogatsza o nowe doświadczenia i… złamana. Jej dni przypominają balansowanie na cienkiej linie, a przygotowywanie potraw, w którym się zatraca, staje się jej obsesją, ucieczką przed codziennością i samotną egzystencją. Mimo bogactwa smaków i aromatów, jakie ją otaczają, nasza bohaterka tkwi w katatonii, spalając się powoli.


Jo Kyung-ran stworzyła swoją powieść niczym potrawę, komponując ją niespiesznie i doprawiając obrazami i legendami. Dowiadujemy się sporo o historii sztuki kulinarnej, ekscytujemy układaniem karty dań, z czołem zroszonym potem asystujemy kucharzom przygotowującym ucztę. Jednocześnie rozdrapujemy duszę Chŏng Chi-Wŏn, depczemy jej prywatność i zaglądamy do sypialni. Lektura „Smaku języka” jest jak przepełniony erotyzmem i doznaniami sen, a fantazje mieszają się tu z realnym odczuwaniem. Liczne metafory, myśli urwane niczym ostatnie tchnienie i niedopowiedzenia stanowią prawdziwy sekret książki.


 Czy jeszcze śnię, czy też przyszło mi zmierzyć się z prawdą? Do końca nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale wiem jedno: Jo Kyung-ran jest objawieniem, a kunszt „Smaku języka” jest najlepszym tego dowodem.

Kup książkę Smak Języka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Smak Języka
Autor
Książka
Smak Języka
Jo Kyung Ran
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy